Karanfilin Bir Mucize Olduğunu Gösteren 6 Yararı

Bu yazıda karanfil nasıl seçilir, nasıl saklanır, cilde, saça ve sıhhate bereketleri nelerdir bunları araştıracağız. Karanfilin nasıl bir mucize olduğunu bu yazımızı sonuna kadar okuduğunuzda sizde çok iyi kavrayacaksınız. Her zaman konutumuzda bulundurmamız gereken bu minik mucizeyi kimi zaman cebinizden dahi noksan etmeyeceksiniz.

Öncelikle doğru karanfilleri nasıl seçeceğinizden ve nasıl gizleyeceğinizden bahsedelim.

Karanfiller Nasıl Seçilir?

Senelerdir baharat dükkanlarında ve aktarlarda karanfilleri görüyoruz. Genellikle tam halinde satılan karanfiller toz halinde de bulunabilir. Ancak toz haline dönüşmüş olan karanfilin tesiri acilen kaybolabilir. Bu surattan lüzumlu oldu zaman evinizde kendiniz toz haline getirmelisiniz. Değişik yandan toz karanfilin içerisine bazen başka baharat tozları da karıştırılabiliyor.

Taze ve nitelikli karanfili seçmek istiyorsanız baş parmak ve işaret parmağınızın arasına karanfilin çiçek başka bir deyişle baş kısmını koyup sıkıştırdığınızda burnunuza tatlı bir karanfil kokusu gelmelidir. Doğru karanfili seçmenin başka bir yolu karanfili suyun içerisine koymaktır.

Yukarıyada kalırsa nitelikli bir karanfildir ancak altlara düşerse bayatlamış ve niteliksiz olduğunu kavrayabilirsiniz. Bunlar nitelikli bir karanfili seçmeniz için size dayanakçı olacaktır.

Peki, doğru ve nitelikli bir karanfil buldunuz ve aldınız. Konuta gittiğiniz zaman nasıl saklamalısınız?

Karanfil Nasıl Saklanmalıdır?

Karanfilleri gizlemek için hava geçirmez bir sırça veya plastik kap kullanmalısınız. Serin, karanlık ve kuru bir yerde muhafaza etmelisiniz. Şayet ki öğüttüğünüz veya toz olarak aldığınız bir karanfil ise buzdolabına gizlemelisiniz. Toz karanfili süratli bir biçimde tüketmelisiniz.

Karanfilin Sıhhate Bereketleri

Karanfilin yalnızca baharat olarak aroma verme emeliyle kullanıldığını sanıyorsanız bu yazıda karanfilin bereketlerini okuyunca inanamayacaksınız!

Karanfil genellikle yemek pişirmede, aroma vermede ve değişik emeller için yemeklerde yaygın olarak kullanılan bir baharat türüdür.

Farklı olarak sigaralara emeliyle de ilave edilmektedir. Karanfilin yağı, antiseptik özelliktedir ve tıbbi emeller için kullanılmaktadır. Karanfil bileşiminin %70-90’ı eugenol adlı bir bileşikten oluşmaktadır ve karanfilin eforlu, karakteristik aromasını ve kokusunu verir.

Baharat olarak mutfakta kullanmanın yanı sıra seçenek tıpta hastalıkları, sızıları rehabilitasyon etmek emeliyle bir hayli alanda kullanılmaktadır.

1. Diş Sızısını Eksiltir

Karanfil, diş sızısını eksiltir. Tek yapmanız gereken birkaç tane tam karanfili ağzınıza atın ve tükürüğünüzle yumuşatana kadar ağzınızda dolaştırın. Ağrıyan dişinizin üzerinde yumuşayan karanfili dolaştırmaya çalışın. Bir başka usul ise birkaç tam karanfili tülbentin arasına yerleştirin.

Çekiçle veya başka bir ağırlıkla karanfilleri bölün daha sonra tülbenti ağrıyan dişinizin üzerine koyun. Yakalayabildiğiniz kadar ağzınızda bekletin. Unutmayın, diş sızınız için ilk yapmanız gereken bir diş doktoruna göstermektir. Ancak sızınızı geçiremediğiniz gidişatlarda karanfilden takviye almanız sızınızı rahatlatacaktır.

2. Bulantı ve Kusmayı Geçirir

Bulantı ve kusma geçici süreli bir problem, yediklerinizden kaynaklı olabilir. Ancak mide ve bağırsak rahatsızlığınızın başlangıç bulgusu da olabilir.

Öncelikle aralıksız yinelenen bir gidişatsa doktorunuza müracaat etmelisiniz. Sindirim sisteminde yaşanan problemlerin gerçek nedeni genellikle bakterilerdir. İlaçlar her zaman çözüm ve hafifleme sağlamayabilir.

Bulantı, sindirim problemleriniz için natürel yollarla rehabilitasyon olmak istiyorsanız karanfil ve bal karışımı inanılmazdır. Çok daha öncekinden beri karanfil tozu ve bal karışımı bulantı için kullanılmıştır. Karanfil, anti-inflamatuar özelliğinin yanı sıra natürel anestezik tesire sahiptir.

Bu tesir kusma sırasında mideden yukarıya olan hareketin tersine dönmesini sağlar. Natürel balın anti bakteriyel özelliği bakterilerle savaşmaya dayanakçı olur.

Böylece mide de hafifleme sağlanır. Yapmanız gereken birkaç adet karanfili hırpalayarak toz haline getirdikten sonra bir tutam alıp 1-2 çay kaşığı natürel bal ile karıştırmanızdır. Bulantınız olduğu zamanlarda bunu yutabilirsiniz.

3. Ağız Kokusunu Eksiltir

Restaurantlarda ikram edilen karanfili öğreniyorsunuzdur. Nedeni, ağızdaki makûs kokuyu giderir. Makûs soluk, ağız kokusundan yakınıyorsanız karanfil size dayanakçı olacaktır. Taneleri ağzınızda çiğnemek güç geliyorsa yemeklerinize katarak kullanabilirsiniz. Dilerseniz meşrubatlara, meyve sularınıza, shakelere ekleyebilirsiniz.

4. Sinüziti İyileştirir

Karanfil yağı, anti-inflamatuar ve anti-mikrobiktir özelliklere sahiptir. Alerjisi olan fertler için semptomları eksiltmeye dayanakçı olabilir. Şayet evinizde aromaterapi difüzörü varsa 3-4 damla karanfil yağını difüzöre ekletin.

Maksimum 20 dk süresince karanfil yağının kokusunu soluyun. Solunum yollarının açılmasına, solunumun çoğalmasına ve tıkanıklığın açılmasına dayanakçı olur. Solunum rahatsızlıklarının rehabilitasyonunda yardım olabilir.

Şayet evinizde difüzör yoksa karanfil yağını göğsünüzün üzerine 1-2 damla damlatın ve göğsünüz, burnunuz, sinüsleriniz arasında parmaklarınızla masaj yapın.  Alıngan bir cilde sahipseniz Hindistan cevizi yağı ile karıştırarak yoğunluğunu eksiltebilirsiniz.

Bir başka usul ise bir büyük bardak ılık suyun içerisine 2-3 damla karanfil yağı ilave edin. Solunum sistemine dayanakçı olmak, enfeksiyonları önlemek istiyorsanız gün içerisinde çay gibi bir defa içebilirsiniz.

Alerji ve sinüs gibi problemlerin günlük yaşamınızı etkilemesini yasaklamak istiyorsanız alerjinizi çoğaldıran, mukus salınımını çoğaldıran ve inflamasyona neden olan besinleri günlük yaşamınızdan çıkartın. Bunların yerine rehabilitasyon olarak kullanabileceğiniz nebatsal kaynakları, baharatları kumpaslı olarak harcamaya çalışın.

Ancak kullandığınız ilaçlar bunlara tesir edebilir, dikkat etkeniz zorunludur. Hekiminize danışmayı unutmamalısınız.

5. Kabarıklık, Gaz Problemlerine Dayanakçı

Vücutta gaz problemi bağırsak ve midede gaz ölçüsünün fazla olmasını sezilir. Bunun bir nedeni gaz alımının fazla olması veya yenilen besinlerde oluşan sindirim güçlükleridir. Hazmedilemeyen gıdalar, bakteriler tarafından gaz yapımına neden olur ve kabızlık alana gelir.

Öncelikle gaz probleminiz sıklıkla oluyorsa ve fark ettiğiniz bir yiyecek varsa 1 gün süresince o yiyecek ve ondan yapılmış olan değişik yiyecekleri beslenmenizden çıkarmalısınız.

Neticesinde hafifleme yaşarsanız o yiyeceğe karşı sindirim kasveti sürüklüyorsunuz demektir. Karanfil gaz problemleriyle savaşmak için çok etkilidir.

Yaptığınız yemeklerin içerisine 1-2 adet karanfil atabilir veya 1-2 adet karanfili çay biçiminde demleyebilir, çayınızın içerisine atabilirsiniz.

6. Soğuk Algınlığını İyileştirir

Soğuk algınlığına yaz ya da kış mevsim fark etmeksizin tutulma olasılığı çok yüksek oluyor. Tez atlatabilmenize dayanakçı olabilecek karışım tasvirinde tabi ki karanfil tesirini gösteriyor.

Az evvel de bahsettiğimiz anti mikrobiyal ve anti inflamatuar özellikleri soğuk algınlığı rehabilitasyonunda ehemmiyetli yardım sağlıyor. Günlük olarak karanfil harcamak soğuk algınlığına tutulmanızı maniler. Ancak, tutulduğunuz vaziyetlerde de iyileşmenizi kolaylaştıracaktır.

Ilık bir bardak suyun içerisine 2 tatlı kaşığı bal ve 4 damla karanfil yağı ilave edin ve gün içinde tüketin.

Yalnızca sıhhate olan verimlerine değil, karanfilin cilde verimlerine de göz atmalısın!

Karanfilin Cilde Bereketleri

Natürel olan karanfil yağı çok eforludur ve dikkatli uygulanmalıdır. Dolaysız cilde uygulamak suratı yakabilir. Bu surattan uygulamadan evvel yüzde 1’e kadar düşük bir seviyeye seyreltilmelidir. Karanfil yağı cildi rehabilitasyon etmek için kullanılmaktadır.

Sivilceleri Yok Eder

Aynaya her baktığınızda gitmeyen kırmızı sivilcelerinizden usandınız mı? Natürel bir yolla rehabilitasyon etmek istiyorsanız karanfil yağını sınamanızda fayda var. Siyah nokta, irinli sivilceler, kızarıklıklar, sivilceler ve pul pul dökülme gibi problemler cilt rahatsızlıklarıdır.

Akne problemi genellikle hormonel balanssızlık sebebiyle ergenlik yarıyılında oluşabilir. Aynı zamanda cildin fazla neticeyi de oluşmaktadır.

Karanfil nebatının çiçeklerinden elde edilen bu uçucu karanfil yağı, muhteşem temizletme özelliğine sahiptir. İçeriğinde bulunan eugenol maddesinin anti bakteriyel özelliği sayesinde sızılı ve irinli sivilceleri ortadan kaldırmaya dayanakçı olur.

Karanfil yağı sivilceleri yok etmek için çok eforludur. Sivilceli bölgelere topikal olarak uygulanmalıdır. Cildinize uyguladıktan sonra karıncalanma hissi verebilir. Karanfil yağının anti mikrobiyal özelliği sayesinde bakterilerin öldürülmesini sağlar ve sivilcenin değişik bölgelere dağılmasını maniler.

2009 senesinde Çin’de yapılan bir çalışmada iltihaplı sivilceye en çok neden olan bakteri çeşidi üzerine karanfil yağı uygulanmıştır. Neticesinde aşikar bir biçimde bakteriler eksilmiş ve faize, gelişmeleri durmuştur.

Sivilcelerinizi eksiltmek için karanfil yağını seyreltmelisiniz. Aksi takdirde cildiniz tahriş olabilir. Seyreltmek için Hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı kullanabilirsiniz. 10 damla Hindistan cevizi yağına 1 damla karanfil yağı ilave etmeniz yeterlidir.

Bir kulak pamuğu takviyesiyle veya pak parmak ucuyla sivilce üzerine uygulanabilir. Azıcık kurumaya vazgeçip sonrasında durulamanız yeterli olacaktır.

Yara İzleri ve Kirleri Rehabilitasyon Eder

Ciltteki kirleri gidermek oldukça güç ve uğraştırıcı bir gidişattır. Konutta yapacağınız karışım ile kirlerinizi veya yara izlerinizi eksiltebilirsiniz. Ancak ölçülere dikkat etmelisiniz. Ciddi bir vaziyetiniz varsa bir uzmana danışmalısınız.

Karanfilin toz halini satın alın veya konutta 3-4 adet karanfili öğütün ve bir tutam alıp, 1 tatlı kaşığı bal ile karıştırın. Yara izinizin, kızarıklığınızın veya kirinizin olduğu bölgeye sürün tüm suratınıza uygulamayın. Kuruduktan sonra durulayın. Kirler eksilmeye başlayana kadar bu harekâta devam edin.

Antioksidan Kaynağıdır

Değişik uçucu yağların hiçbirinin karanfil yağı gibi antioksidan özelliklere sahip olduğu söylenemez. Antioksidanları muhakkağım bir hayli defa duymuşsunuzdur. Sıhhatli cilt ve bedeni gözetmek için çok iyi olduğu gerçeğini öğreniyoruz ve bir hayli mahsulün içerisinde karşımıza çıkıyor.

Karanfil yağı, potasyum, sodyum, fosfor, demir ve vitamin A ve C gibi mineral bakımından zengindir. Bu surattan karanfili harcamak ve yağını cilt mahsulleriyle beraber emin ölçülerde kullanmak cildinizi gençleştirecek, güzelleştirecektir.

Uykusuzluğa ve Strese Dayanakçı

Fazla stresli olduğunuz ve bir cinsli kendinizi yatıştıramadığınız gidişatlarda karanfil yağı gevşemenize dayanakçı olacaktır. Uykuya dalamama gibi problemleriniz varsa de uykuyu uyarır ve uykunuzun gelmesini sağlar.

Düzensiz uyku ve fazla stres sıhhatsiz bir cildin esas nedenidir. Her iki vaziyette kumpasa koyulduğunda cildinize tesirini fark edeceksiniz. Karanfil yağını evinizde bulunuyorsa aromaterapi difüzörüne damlatın ve maksimum 20 dakika kadar solumanız uykuya dalmanızı kolaylaştıracaktır.

Karanfilin Saça Bereketleri

Saç Dökülmesini Önler

Saç dökülmesini önlemek ve saçınızın daha dolgun görünmesini sağlamak istiyorsanız karanfil veya karanfil yağı kullanabilirsiniz.

Saç Rengini Yeniler

Karanfil çayı şahane bir saç rengi yenileyici olarak kullanılabilir. Karanfil çayının soğumasını bekledikten sonra tüm saçınıza uygulayın ve şampuanlayıp, durulayın.

Saçınız, şampuanlandıktan sonra yalnızca bir karanfil çayı ile yaşam dolu  görünecektir. Karanfil kokusu da tazelenmiş saçlar için hoş bir koku sağlar.

Saç Kremi

Sert ve taranmayan saçlardan usandıysanız karanfilli karışım saçlarınıza iyi gelecektir. Hem saçınızı yumuşatacak, parfüm gibi koku verecek hem de canlandıracaktır. Kremi hazırlamak için 3 çorba kaşığı zeytinyağı ve 1 çay kaşığı kadar karanfili karıştırın.

Karışımı minik bir tavada hafifçe ısıtın. Ocaktan aldığınız tavayı en az 3 saat süresince soğumaya vazgeçin. Karışımı bir şişeye veya minik bir kavanoza koyun. Duş almadan evvel, bu karanfil ve zeytinyağı karışımını ellerinizin arasında ovalayarak ısıtın.

Karışımı kafa tenine hafifçe masaj yaparak uygulayın ve saçlarınızı tarayarak kan dolaşımını etkin hale getirin. 10 dk kadar beklettikten sonra banyoya girip şampuanlanıp, durulayabilirsiniz. Birkaç uygulamadan sonra saçlarınız canlı, yumuşacık ve mis kokulu olacak!

Karanfilleri satın almak oldukça uygun maliyetlidir ve ulaşımı basittir. Yukarıyada bahsedilenlerde görüldüğü gibi bereketleri de çok fazladır. Yalnızca yemeğinizi, çayınızı hoşlaştırmakla kalmaz cildinizi, saçınızı, bedeninizi iyileştirir.

Bunun yanında da bir hayli gıda öğesini size sağlar. Solunum yollarına dayanakçıdır. Bu kadar çok yararı varken günlük yaşamınıza karanfili dahil etmemek için bir neden var mı sizce? Muhakkağım kullanımlarınızdan sonra çok hoşnut kalacaksınız.

Merak ettiklerinizi sorabilir, yazıyı hoşlandıysanız yorum atabilirsiniz.

“Karanfilin Bir Mucize Olduğunu Gösteren 6 Yararı” üzerine 4 yorum.

  1. Merhaba, saç ile olan kısmını en yakın zamanda deneyeceğim bilgiler için çok tşkler. Saç dökülmesi için karanfil yağını saçlarımıza nasıl uygulayalım ? Onuda anltabilşr mi siniz. Tşkler

    1. Esra hanim ben aşağı yukarı 2 aydir kemik iliği kullanıyorum. Dökülme durdu ve yenileri çıkmaya başladı sıkıntı varsa deneye bilirsiniz

Bir cevap yazın