Karatay ‘dan gündemde bomba tesiri yaratacak söylemeler!

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, Kayseri’de verdiği ‘Yaşam Boyu Sıhhat’ konferansında, en sıhhatli gıdayı söyleyerek herkesi donakalttı.

Kayseri Megakent Belediyesi tarafından tertip edilen 1. Kayseri Kitap Fuarı’nda ‘Yaşam boyu sıhhat’ mevzulu konferans verdi. Konferansta konuşan Canan Karatay içilen soğuk çaylar ve gazlı meşrubatlar hakkında sansasyonel söylemelerde bulunarak en sıhhatli gıdayı açıkladı.

Soğuk çay ve gazlı içeçeklerin içilmemesi gerektiğini belirten Karatay söylemelerine şu biçimde başladı;

“Az evvel dışarıda gördüm, çocuklar ellerinde soğuk çay içiyor, çok ehemmiyetli bir şey gibi. İçerisinde darı şurubu şekeri var, bugün en büyük zehirdir. Gençlerimizin sıhhatli olmasını istiyorsak darı şurubu şekerinin bu memlekette menedilmesi gerekli. Dedi.

Kayserinin yemek kültürünüde sevdiğini söyleyen Canan Karatay, en sıhhatli besin pastırmadır dedi.

Şeker morfin ve eroinden daha riskli!

Prof. Dr. Karatay, “Gençlerin müptelası olduğu gazlı ve şekerli meşrubatlar ne yazık ki reklamlarda sunuluyor, aileler 1-2 yaşındaki çocukların doğum gününe şekerli meşrubatlar masaya konuluyor, büyük bir zafer gibi. İşte hastalıkların esası oradan atılıyor. 2-3 yaşındaki çocuğun doğum gününe şekerli, gazlı meşrubat gitmez, koymayın.

O zamandan itibaren çocukların ve bebeklerin karaciğerleri bozulmaya başlıyor. Şeker bağımlılığı, morfin, eroin bağımlılığından çok daha tehlikelidir.

Günde 30 adet zeytin yiyebilirsiniz​

Zeytin yağının anne sütüne eş bedel dolduğunu belirten karatay, zeytinin en sıhhatli meyve zeytin yağının ise en sıhhatli meyve suyu olduğunu bir defa daha dile getirdi.

Yetişkine tabiatın bahşettiği anne sütü zeytin yağıdır. Her gün belirli için. Kahvaltıda ise günde 30 taneye kadar zeytin harcayın dedi.

Bir cevap yazın