Karatay uyardı: Yumurtayı böyle yemeyin!

Prof Dr. Canan Karatay yumurtanın pişirilme biçimine dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. Pişirilme biçimlerine dikkat edilmeyen yumurtanın sıhhate fayda sağlamak yerine hasarlı olabileceğini belirtti. işte Karatay’ın yumurtanın pişirilme biçimi ile alakalı önerisi…

Prof. Dr. Canan Karatay, fazla pişirilmiş yumurtanın verimini kaybettiğini, sıhhate veriminden çok hasarı olabileceğini açıkladı.

Yumurtanın sarısının çevreyi fazla pişmekten grileşmiş, yeşillenmiş ise o yumurta sıhhatiniz için hasarlı hale dönüşmüştür. O yumurta dünyanın en iyi tavuğunun yumurtası dahi olsa Omega-3 yağı, trans yağa dönüşmüş demektir. Bu gidişatta yumurta size verimden çok hasar verecektir.

Prof. Dr. Canan Karatay yumurtanın pişirilme biçimiyle ilgili şu önerilerde bulundu;

“Yumurtalar özellikle kayısı kıvamında olmalı ya da tereyağında düşük ısıda katılaştırılmadan hafifçe pişirilmelidir. Zira yumurta uzun vakit haşlandığı zaman, sarısının çevresinde gri-yeşil bir renk oluşmakta ve ağzımıza aldığımızda ufalayıp un küçük olmaktadır.

Aşırı pişirilme ve haşlanma neticeyi, natürelliğini kaybetmiş olan yumurta sarısı içinde bol ölçüde trans yağ alana gelmiştir. İşte, gerçek sıhhate hasarlı olan natürel yumurtanın kendisi değil de, kötü pişirilme neticeyi ortaya çıkan trans yağlardır.

Bu sebeple, yumurta pişirilirken yüksek ısıda yandığı ya da kızartıldığı zaman da, aynı biçimde natürelliğini kaybettiğinden ve bol ölçüde trans yağ alana geldiğinden sıhhate hasarlı ve riskli bir hale kazanç.”

Bir cevap yazın