Karnabaharın Yapraklarını Asla Atmayın

Karnabahar nebatı, kronikleşmiş idrar yolları enfeksiyonlarının rehabilitasyonu için kullanılan en tesirli sebzedir. O kadar tesirlidir ki antibiyotik rehabilitasyonlarının bile fayda etmediği idrar yolu enfeksiyonlarında uygulanan karnabahar kürü kısa zamanda hastalığı geçirmiştir.

Yapraklarını Atmayın

Karnabahar harcarken karın bölgesi çevresinde bulunan 4-5 adet yaprağı da kullanın.

Karnabaharı alıp konuta geldiğinizde alt kısımda bulunan yeşil yapraklarını kesip atıyorsanız bir defa daha düşünün. Bu yaprakları yemeklerinizde garnitür olarak dahi kullanabilirsiniz. Ayrıca karnabahar yapraklarını lahana gibi kavurarak da öylece yiyebilirsiniz.

Karnabahar yapraklarında bol ölçüde anti-kanserojen olan beş tane gözetici aktif madde bulunmaktadır. Bu maddeler, phytic asit, caffeic asit, alfa-tokoferol E-vitamini, kaempferol, ve rutindir. Özellikle E-vitamini ve caffeic asit, karnabaharın yapraklarında daha çoktur.

Karnabahar yapraklarında ayrıca yedi tane kataraktı önleyici aktif madde de bulunur. Bunun da haricinde karnabahar yapraklarında öğrenilen 9 tane kadar tansiyon düşürücü etkin madde vardır.

İçeriğindeki antioksidanlar, kansere karşı gözetici olarak özellikle yapraklarında yoğunlaşmıştır. Bu sebeple, karnabahar harcarken kesinlikle bir ölçü yaprağı ile birlikte harcanması nasihat edilir..

Suyunu atmayın

Karnabaharın öteki bir eforlu özelliği de yirmibir tane antioksidan madde kapsamasıdır. Mutfakta, genel olarak karnabaharın hep karın bölgesi kullanılır ve yaprakları atılır. Oysa kansere karşı gözetici ve de antioksidan maddeler özellikle yapraklarında yoğunlaşmıştır.

Bu sebeple size teklifim karnabaharı kür olarak uygulamaya karar verdiğiniz taktirde bir ölçü yapraklarını da kullanmanızdır. Haşladığınız karnabaharın suyunu atmayınız. Çok az su kullanarak hafif ateşte haşlarsanız en fazla beş dakika, suyunu da servis yapabilirsiniz veya içebilirsiniz. Yapraklarını yemek zorunda değilsiniz, zira hemen hemen lüzumlu tüm aktif maddeler haşlama esnasında aşırısıyla suyuna geçmektedir.

Enfeksiyona karşı aktif

Karnabaharın haşlanması esnasında kendine has kokusu dağılır. Pişirilmiş kokusu, pek çok insana güzel gelmemektedir. Kendine has bu kokuyu veren, karnabaharda bulunan kükürtlü bileşiklerden kaynaklanmaktadır. Bunlardan kimileri dimethyl sülfid, allyl isothiocynate ve trimethylsülfid’dir. Ham olarak, tadına baktığınız zaman çok hafif buruk-acı bir tat idrak edilir. Bu da, kapsadığı sinigrin maddesinden kaynaklanmaktadır.

Karnabahar enfeksiyonlara karşı aktif ve antibakteriyel özellikte bir hayli etkin madde içermektedir.

Özellikle kronikleşmiş idrar yolları enfeksiyonlarında öğrenilen en tesirli sebzedir.

Kronik idrar yolları enfeksiyonlarına karşı destekleyici karnabahar kürünün nasıl kullanılacağına dair uygulama biçimi günün küründe verilmiştir. Kronik idrar yolları enfeksiyonuna karşı karnabahar kürü uygulanırken, bir ölçü C-vitamini desteği yapmakta fayda vardır.

Zaman zaman uygulanacak olan karnabahar kürü, özellikle kronik idrar yolları enfeksiyonu şikâyeti olanlar için müthiş bir önleyici çözüm getirebilmektedir.

Gözetici özelliği var

Karnabaharda çok az ölçüde bulunan ferulik asit çok doğrultulu aktif bir maddedir. Bunlardan en ehemmiyetlileri antibakteriyel bakteri yok edici, kansere karşı gözetici anticancer ve antialerjik ve de antiviral olmasıdır.

Bu aktif madde çok az ölçüde bulunmasına karşın, karnabahardaki öteki bazı etkin maddeler ferulik asitin bu işlevini oldukça eforlu kılmaktadır. Ferulik asitin öteki bir özelliği de metal-chelator olmasıdır. Metal-chelator özellik, ağır metalleri kimyevi olarak kendisine bağlayarak bedenimizden uzaklaştırılması demektir.

Kapsadığı çok işlevli quercitrin maddesinden dolayı da karaciğer metabolizmasında oluşan zehirli maddelerin bedenimizden basitçe atılmasını antihepatotoxic sağlar.

Karnabaharın kapsadığı thiamin, Alzheimer hastalığına karşı gözetici özelliği olan bir maddedir. Thiamin’nin, aynı zamanda, antimigraine migrene karşı özelliği de vardır.

Mide ülseri şikâyetinde

Karnabaharın kapsadığı threonine ve quercitrin ülsere karşı aktif antiulcer bir madde olması sebebiyle özellikle bu mevzuda problemi olanların rahatlıkla harcayabileceği bir sebzedir. Mide ülseri şikâyeti olanların karnabahar kürünü uygulamalarını sıcaklıkla nasihat ederim.

Bu kürü uygularken tuz kullanmayınız ve kullanacağınız yağ, nebatsal akışkan yağ olmalıdır. Kullanılacak yağ için bir miktar vermek gerekirse, porsiyon başına bir tatlı kaşığını geçmemelidir. Her şeye karşın akışkan yağı ne kadar az kullanırsanız o kadar iyidir.

Mide ülserine karşı rehabilitasyon edici kür

Haftada 3 defa bir porsiyon çok az suda az haşlanmış karnabahar yemeyi rahatsızlık ortadan kalkana kadar alışkanlık haline getirmek gerekir. Tencerede kalan suyu da harcayabilirsiniz. Bu kür uygulanırken çok az ölçüde porsiyon başına en fazla bir tatlı kaşığı akışkan yağ kullanabilirsiniz.

Kronik idrar yolları enfeksiyonlarına karşı

250- 300 gram karnabahar takribî 750 ml kaynamakta olan suya ilave edilir. Ağzı kapalı olarak 5-6 dakika hafif ateşte haşlanır.

Haşlanmış karnabaharın suyunun yarısı sabah, öteki yarısı da akşam aç veya tok farketmez içilir. Her gün taze olarak hazırlanır. Küre yedi gün devam edilir ve üç gün ara verilir. Üç gün aradan sonra tekerrür yedi gün uygulanır ve tekerrür üç gün ara verilir.

Son olarak tekerrür yedi gün uygulanır ve kür bitirilmiş olur. Karnabahar kürü toplam yirmibir günlük kürdür üç günlük aralar hariç. Burada dikkat edilmesi gereken nokta karnabaharın taze olmasıdır. Pişmiş olan karnabaharı da öğle veya akşam yemeklerinizde salata olarak harcayabilirsiniz.

KESİNLİKLE PAYLAŞ, HERKES BİLSİN, FAYDALANSIN… Mevzu ile alakalı olarak alttaki videoları da izlemenizi nasihat ederiz.

Bu ehemmiyetli bilgi ve usullerden daha fazla bireyin yararlanması için, sevip, paylaşmayı unutmayın lütfen…

Bir cevap yazın