Karın Kabarıklığı Olanlar Bunları Netlikle Yemesin

Karın kabarıklığı hemen her insanın karşılaştığı bir mesele. Sık sık yinelenmesi halinde insanı rahatsız edebiliyor. Neyse ki bundan kurtulmanın yolları da var. Bu mevzuda çok yaygın kullanılan 3 usulü sizlerle paylaşarak 24 saat içinde karın kabarıklığından kurtulmanızı sağlıyoruz.

İşte karın kabarıklığına yol açan şeyler

  • Regl ya da hormonal farklılığa neden olan geçici rahatsızlıklar
  • Fazla ekmek, süt ve süt mahsulleri tüketimi
  • Alerji
  • Vücudunuzun proteini hazmetmede noksan kalması
  • Stres
  • Susuzluk
  • Kabızlık

Nasıl önüne geçilir?

Limonlu su için

Günün erken saatlerinde sindirim sisteminizi uyarmanın bir yolu da kalkar kalkmaz limonlu su içmek. Limon, bedendeki pH kıymetinin dengelenmesini sağlıyor. Öte taraftan gıdaların daha basit bölünmesini sağlayarak sindirime dayanakçı oluyor.

Limonun bir diğer seçeneği de yeşil çay. Kahvaltıda yeşil çay içmeyi deneyebilirsiniz.

Sıvıyı azaltın

Karın kabarıklığının bir sebebi de karında bir araya gelen fazla su veya sıvı.

Muz eş şekilde lif ve potasyum açısından varlıklı şeyler yemeyi deneyin. Böylece bedeninizdeki aşırılık akışkandan kurtulacaksınız.

Kinoa tüketin

Kinoada bulunan kalsiyum ve magnezyum oranı karın kabarıklığı için iyidir.

‘Yanlış’ lifler tüketmeyin

Life karşı fazla duyarlıysanız karın kabarıklığı sezebilirsiniz. Fazla ekmek, fasulye ve lahana harcamak buna neden olabiliyor. Analiz Etilebilir lifler kapsayan gıdalar harcamalısınız. Yulaf ezmesi, baklagiller, sebzeler, kök sebzeleri, meyveler ve tanecikli meyveler karın kabarıklığını azaltır.

Süt ve süt mahsulleri tüketiminizi azaltın

Süt ve süt mahsulleri harcadıktan sonra karnınıza şiştiğini seziyorsanız, bunları çok az tüketin.

Tropikal meyveler tüketin

Papaya ve ananasın karın kabarıklığına iyi geldiği öğreniliyor. İki meyvede de protein sindirimini basitleştiren ve gıdaların süratlica bölünmesine dayanakçı papain ve bromelain adındaki iki enzim bulunuyor.

Ürünlerin bilgilerini dikkatlice okuyunuz

Vitamin dayanaklarının kimilerinde buğday ve laktoz bulunuyor. Laktoz ve glüten duyarlılığınız varsa bunlar meselelere yol açıyor. Meselelerden biri de karın kabarıklığı. Aldığınız mahsullerde glüten, laktoz yada şeker olmadığından emin olun.

En ehemmiyetlisi de stres yapmayın!

Stres ve Anksiyete

Karnınız strese karşı çok hassastır. Stresli bir hayat stili de karın kabarıklığına niye olur. Stres yapmamaya dikkat edin!

Karın kabarıklığınız var ise bunu görmezden gelmeyin.

Görmezden gelmek yerine karın kabarıklığına harcadığınız hangi besin ve meşrubatların neden bulunduğunu gözlemlemeye çalışın.

Gaz Çıkarmanızı Sağlayan Kür 1. Tanım Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan

Kaynayan suya 50 kuruş büyüklüğünde bir kaç dilim kök zencefil 1 su kadehi suda 5 dakika kısık ateşte kaynatınız daha sonra ılımaya bırakın.Akşam yemeklerinden sonra 1 su kadehi içiniz.taze olarak uygulanmalı 1 ay süresince uygulanmalıdır.

Gaz Söktürücü Kür 2. Tanım Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan

1 tatlı kaşığı süpürge tohumu havanda iyice ezilir ve 3-4 yudum su ile yutulur. 15 – 20 gün süresince kullanılmalıdır. Şayet süpürge otu bulunamazsa taze veya kuru ebegümeci de kullanılabilir. Ebegümeci vurulmaz direk bir bardak suya 1 tatlı kaşığı atılıp içilir. Ebegümeci çayı ayrıca sıkıntılı bağırsak belirtisine iyi gelir.

Bunların haricinde melisa limon çayı da kullanılabilir. Melisa limon çayı gaz ve kabarıklığa iyi kazançken, ayrıca serinkanlılaştırıcı tesiri vardır.

Bitki Uzmanı Suna Dumankaya’dan Kür Tarifi

250 gram öğütülmüş tuzsuz leblebi, 100 gram öğütülmüş nöbet şekeri, 50 gram öğütülmüş damla sakızı, 50 gram rezene ve 50 gram anasonu karıştırın.

Her sabah ve gece uyumadan evvel bundan bir tatlı kaşığı yutun. Sabahları birer adet incir ve kayısı yemek, bir bardak ılık su içmek de faydalı olur. Ayrıca kesinlikle pak havada yürüşler yapın.

Bu ehemmiyetli bilgi ve usullerden daha fazla bireyin yararlanması için, sevip, paylaşmayı unutmayın lütfen…

Bir cevap yazın