Karnabaharın Verimleri – Karnabahar Yaprağı

Karnabahar Nedir, Karnabahar’ın Verimleri ve Karnabahar Yaprağı’nın Kullanımı Nelerdir?

Karnabahar orijini Doğu Akdeniz olan turpgiller ailesinden çiçek kısımları etli ve tanecikli, yaprakları lahana yaprağına benzeyen bir nebattır. Genellikle kış aylarında daha fazla tüketilir.

Karnabaharın tadı herkes tarafından çok hoşlanılmasa da verimleri saymakla bitmez. Şayet siz de bu sebzeyi beğenerek yiyenlerden iseniz çok namlısınız. Hoşlanmıyorsanız da kesinlikle şifası için senede bir kaç kez harcamanızı nasihat ederiz. Kalsiyum ve mineral bakımından çok zengin olması her yaştan insanın rahatlıkla harcaması için uygundur.

Karnabahar’ın Verimleri Nelerdir?

Karnabahar’ın %85’i sudan oluşur. İçerisinde az ölçüde karbonhidrat, yağ ve protein bulunur. Bunun yanında A, B1, B2, C, E ve K vitaminleri, kalsiyum, potasyum, fosfor, folat, magnezyum, sülfür, silisyum, folik asit ve demir bakımından oldukça zengindir.

Bu kadar çok muhtelif verimleri olan ve kalorisi oldukça az olan bu yiyecek perhiz listelerinin de bırakılmazıdır. Ayrıca C vitamini ve folat yağ yakımına yardımcıdır.

İçerisinde bol ölçüde folik asit bulundurması nedeniyle özellikle hamileler için çok verimlidir. Folik asit hamilelikte bebeğin gelişimi için ehemmiyetli bir vitamindir.

Yüksek ölçüde antioksidan kapsar. Bu sayede bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek bedenin mukavemetini artırır ve hastalıklara karşı gözetir.

K vitamini, kalsiyum ve fosfor bakımından zengin olan karnabahar kemik ve diş sıhhatini gözetir.

İçerisinde bulunan çinko sayesinde yaraların iyileşmesine ve yeni hücre yaradılışına basitlik sağlar.

Akciğer, göğüs ve mesane kanseri öncelikli olmak üzere bir çok kanser çeşidine tutulma tehlikesini azaltır.

Kalp sıhhati açısından son derece bereketli bir sebzedir. İçerisinde barındırdığı lifler sayesinde de kolesterolü sıhhatli bir seviye de yakalamaya takviyeci olur.

Saç ve cilt sıhhati içinde bereketli mineral ve vitaminler kapsar. Kumpaslı olarak harcandığında cilt problemlerini çözer.

Yüksek oranda su ve lif kapsaması nedeniyle kabızlık meseleyi olanlar için birebirdir. Sindirimi kolaylaştırır.

İçerisinde ki paketin maddesi beyin gelişimi için verimlidir. Hamilelikte tüketiminde bebeğin beyin gelişimine katkı sağlar. Belleğini güçlendirir.

İdrar Yolu Enfeksiyonlarındaki Karnabahar’ın Muhteşem Bereketi

⚠ Karnabahar, kronikleşmiş idrar yolu enfeksiyonu rehabilitasyonu için kullanılan en tesirli gıdadır. O kadar verimlidir ki antibiyotik rehabilitasyonlarının bile fayda sağlayamadığı idrar yolu enfeksiyonlarında uygulanan karnabahar kürü çok kısa vakitte hastalığı iyileştirir.

Karnabahar Yaprağı Verimleri

Karnabahar pişirirken çevresinde bulunan yapraklardan 3-4 tanesi de kullanın.

⚠ Karnabahar aldığınızda alt kısımda bulunan yeşil yapraklarını kesip atmayın. Bu karnabahar yapraklarını yemeklerinizde garnitür olarak dahi harcayabilirsiniz. Ayrıca karnabahar yaprakları lahana gibi kavrularak da öylece yenilebilir.

Karnabahar’ın yapraklarında bol ölçüde anti-kanserojen olan 5 tane gözetici aktif madde bulunur. Bu maddeler caffeic asit, phytic asit, kaempferol , alfa-tokoferol E-vitamini ve rutindir. Özellikle caffeic asit ve E-vitamini karnabaharın yapraklarında daha boldur.

Karnabahar yapraklarında ayrıca 7 tane kataraktı yasaklayan aktif madde de vardır.

Bunun da haricinde karnabahar yaprağında öğrenilen 9 tane kadar tansiyon düşürücü faal madde bulunur.

İçeriğindeki antioksidanlar, kansere karşı gözetici olarak özellikle yapraklarında yoğunlaşmıştır. Bu surattan, karnabahar yerken kesinlikle bir ölçü yaprağı ile birlikte tüketimi önerilir..

⚠ LÜTFEN PAYLAŞ, HERKES BİLSİN, FAYDALANSIN…⚠

Bir cevap yazın