Karnabaharın bereketleri nelerdir?

Gıdaların sıhhat için ehemmiyetinin kavgasız büyük olduğunu söyleyen Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, karnabaharın bereketleri hakkında bilgiler verdi.

Karnabahar, pişirilirken çevreye dağılan kokusu sebebiyle bazı bireylerin uzak kaldığı bir gıda olduğunu ifade eden Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, “Karnabahar pişirilirken kendine has olan bu kokunun nedeni içeriğinde bulunan kükürtlü bileşiklerdir.

Ancak herkesin öğrenmesi gereken şu ki bu sebze sıhhat ambarıdır. Karnabahar, vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengin bir besindir.

İçeriğinde C,B1,B2 ve A vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, fosfor, fosfat ve demir minerallerini barındırır. Ayrıca bakır, demir, manganez ve çinko kaynağıdır.

Karnabahar harcanırken çoğunlukla beyaz kısmı karın bölgesi kullanılsa da reelinde yaprakları da oldukça yararlıdır. E vitamini de yapraklarında bolca bulunmaktadır.

Antioksidandır

Karnabahar, yoğun C vitamini ve manganez içeriğiyle eforlu bir antioksidandır” diye konuştu.

 

Kanseri önler

Karnabahar, içeriğindeki özel bileşikler sayesinde kanseri önlemek ismine oldukça verimli bir sebze olduğunu dile getiren Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, daha sonra şunları söyledi:

“Bu bileşikler kanserojen maddelerini devre dışı vazgeçmede ve ortadan kaldırmada tesirli olan enzimleri etkinlik etmektedir. Başka Bir Deyişle kansere karşı gözeticidir. Kalp hastalıkları tehlikesini eksiltici tesiri vardır.

Besleyici olan bu sebze bedene efor verir. İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde bitkinliğe karşı birebirdir.

Sinir sistemine iyi kazanç ve asapları güçlendirir. Enfeksiyonlara karşı aktif ve antibakteriyel özellikteki bu gıda idrar yolları enfeksiyonlarında etkilidir.

Karnabahar mide ülserine karşı gözeticidir ve içeriğinde bulunan glukoraphanin isimli madde , mide yüzeyini gözetici tesir göstermektedir.

Potasyumu sayesinde tansiyonu dengeler. Beynin çalışmasına destekledir. Kolestrolü düşürür. Yüksek orandaki lifleri sayesinde bağırsakların kumpaslı çalışmasını sağlayarak bedendeki hasarlı maddelerin uzaklaştırılmasında etkilidir.

Kabızlığı giderir ve idrar söktürür. Hem düşük kalorili hem bol lifli bir gıda olmasından dolayı zayıflamaya takviyeci bir sebzedir.

Karnabaharı az suda, çok fazla haşlamadan ya da buğuda pişirmek gıda öğelerinin kaybını önleyeceğinden daha sıhhatli bir seçimdir.”

Bir cevap yazın