Karnıbahar Yemeniz için 10 Neden

Karnıbahar yemek bedeniniz için çok besleyicidir. Özellikle lif açısından çok zengin bir yiyecektir. Bu bedenimizin temizlemesine ve sıhhatli kalmasına destekçi olur.

Karnıbahar yemeyi beğenir misiniz? Yoksa, tadını hoşlanmayanlardan misiniz?

Şayet tadını beğenmeyenlerdenseniz, turpgiller ailesine ait bu sebze hakkında öğrenmeniz gereken şeyler var. Karnıbahar, B1, B2, B3, B6, folik asit, C, K ve E vitaminleri bakımından çok zengindir.

Bunun yanı sıra, kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum ve mangenez gibi çok ehemmiyetli vitaminler kapsar. Ve, protein güzergahından en zengin olan sebzelerden biridir.

Karnıbaharın yağ oranı oldukça azdır. Proteinin yanı sıra, bu sebze lif ve omega 3 yağ asidi doğrultusundan da çok zengindir.

Bu sebeple, kumpaslı olarak karnıbahar yemek sizi sıhhatli ve eforlu yapar.

Aşağıda karnıbaharın öbür bereketlerini bulabilirsiniz:

1. Kalp ve damar sıhhatinizi korur

Karnıbahardan alabileceğiniz K vitamininin iltihaplanmayı önleyici tesiri vardır. Ayrıca kan dolaşımınızı da hızlandırır.

Kan dolaşımı süratlenmesi kanınızda yağ birikmesini önler. Kanınızdaki yağlar damar tıkanıklığı gibi, kardiyovasküler hastalıklara neden olabilir.

Karnıbahardaki sülforafan da kalp sıhhatine iyi kazanç zira tansiyonu düşük yakalamaya destekçi olur.

2. Mide rahatsızlıklarına iyi kazanç

Daha evvel de bahsettiğimiz gibi, karnıbahar lif güzergahından çok zengin bir yiyecektir. Bu gidişat sindirim sistemi için çok yararlıdır. Lifler aynı zamanda bedendeki zehirli maddelerin atılmasını sağlar.

Öte yandan, sülforafan mide çeperini korur bu sayede mideniz hasarlı bakterilere karşı daha dayanıklı hale kazanç.

Aynı zamanda verimli ölçüde izotiosiyanat kapsar. Bu, sizi mide ülseri veya sütun kanserinden korur.

3. Kanser hücreleriyle savaşır

Karnıbahardaki sülforafan ve izotiosiyanat kanserle çaba etmeye destekçi olur. Bunun sebebi ise, bu maddelerin antiöstrojen ve kimyevilerin hasarlı tesirlerini önleyici özelliklerinin olmasıdır. Bu iki madde kanserli hücrelerin gelişmesini engeller.

Bu da kanserli hücrelerle gayreti kolaylaştırır.

Kanser hastası değilseniz, ancak kanser olabileceğinizden evham dinliyorsanız öğrenmeniz gereken bir şey var. Karnıbahar alttaki kanser cinslerini önlemeye destekçi olur:

  • Akciğer kanseri
  • Mesane kanseri
  • Meme kanseri
  • Prostat kanseri
  • Yumurtalık kanseri
  • Rahim kanseri

4. Makula yozlaşmasını önler

Özellikle C vitamini ve kapsadığı antioksidanlar sayesinde karnıbahar göz sıhhati için çok yararlıdır zira maküler yozlaşma tehlikesini eksiltir ve bazı gidişatlarda âmâlığı önlemeye destekçi olur.

Sülforafan ağ tabaka dokusunu korur. Ağ Tabakanız oksidatif stres suratından hasar görebilir. Bu sebeple, karnıbahar göz sıhhatinizi gözetmeye destekçi olur ve sizi katarakt gibi göz hastalıklarına tutulma tehlikenizi eksiltir.

5. UV ışınlarının neden olduğu hasarla çaba

Karnıbahardaki sülforafan cildinizi UV ışınlarının neden olduğu hasardan gözetebilir. Ayrıca alttaki problemleri de önler;

  • İltihaplanma
  • Uv ışınlarının neden olduğu cilt kanseri
  • Güneş yanığından sonra süratlenen kan dolaşımı suratından cildin kızarması
  • Hücre tahribatı

Güneş altında uzun zaman kalmamanız ehemmiyetlidir. Karnıbahar harcamak tek başına yeterli değildir. Güneş kremi kullanmayı unutmayın. Ayrıca, uzun saatler süresince güneşlenmeyin.

6. Nörodejeneratif hastalıklar

Karnıbahar yemeniz için bir başka neden de, nörodejeneratif hastalıklardan korunmanıza destekçi olmasıdır. Sülforafan detoks tesiri olan enzimleri harekete geçirir. Ayrıca, oksidatif stres veya iltihaplanmanın neden olduğu asaplardaki yaraları iyileştirmeye destekçi olur.

Bu da Parkinson ve Alzheimer gibi hastalıklara tutulma tehlikenizin daha az olduğu anlamına kazanç.

7. Yüksek tansiyona iyi kazanç

Karnıbahar harcamak, kapsadığı antioksidan ve irin önleyici özelliği sayesinde damar sıhhatiniz için yararlıdır.

Omega 3 yağ asidi ve lif, LDL olarak adlandırılan kötü kolesterolün seviyesini düşürmeye destekçi olur. Şayet kalp hastalığınız varsa düşük bir kolesterol seviyesi sizin için çok iyi olacaktır. Karnıbahar harcamak, kalp hastalıklarına tutulma tehlikenizi eksiltir.

8. Elektrolitlerinizi dengeler

Karnıbahar yemek elektrolitlerinizi dengelemeye destekçi olur.  Bu sayede asap sisteminiz doğru bir biçimde çalışır. Ve netice olarak da, adaleleriniz olması gerektiği gibi kasılır.

ğer sporla uğraşan biriyseniz, muhtemelen çok fazla enerji meşrubatı içiyorsunuzdur. Pek çok insan, bu meşrubatları elektrolitlerini balansta yakalayabilmek için tüketiyor.

Buradaki mesele, bu meşrubatlarda lüzumunuz olmayan şeker de mevcut. Bu surattan, daha iyi bir seçenek olarak karnıbahar harcamayı deneyin.

9. Beyin ve hücre sıhhati

Karnıbahardaki fosfor, hücre çeperinin yenilenmesinin en büyük destekçisidir. Beyniniz ve asap sisteminizin muntazam çalışması için çok ehemmiyetlidir.

Aynı zamanda, karnıbahardaki potasyum ve B6 vitamini de ehemmiyetlidir. Asap ileticilerinin sıhhatli olmasını sağlar ve bu biçimde genel beyin sağlığına gözetir. Şayet beyninizin uyarılmasını ve doğru bir şekilde çalışmasını istiyorsanız bu çok ehemmiyetlidir.

10. Karnıbahar diyabeti önler

Karnıbahar diyabet yaradılışını önleyebilir ve bunu içinde bulundurduğu C vitamini ve potasyum sayesinde yapar. Bu iki madde kanınızdaki glukozu ve metabolizmanızı düzenler.

Potasyum seviyeniz düştüğünde, glukoz seviyeniz yükselebilir. Bu da şayet diyabet hastasıysanız, oldukça riskli olabilir.

Bu sebeple, potasyum açısından zengin yiyecekler harcamak çok ehemmiyetlidir.

Bir cevap yazın