Karpuz Çekirdeğindeki Mucize! Uyumadan Evvel Yerseniz

“Nitelikli uyku için karpuz çekirdeği ve kiraz harcayın” önerisi

Prof. Dr. Mehmet Karadağ, nitelikli uyku için kiraz, karpuz çekirdeği, süt, yumurta, fındık ve muz gibi besinlerin harcanmasını önerdi

Uyku Derneği UYKUDER Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Karadağ, uykuya geçişi ve niteliğini artıran bazı besinler olduğunu söyledi.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları ve Verem Ana Bilim Dalı Başkanı da olan Prof. Dr. Karadağ, uyku bozukluğu sürükleyenlerin besin tüketiminde seçici olması gerektiğini vurguladı.

KARPUZ ÇEKİRDEĞİ İYİ GELİYOR

İş hayatı, stres, sıcak hava, bunalım ya da uykuya dalmayı basitleştiren bazı hormonların beden tarafından yeterince üretilememesi gibi nedenler suratından bir hayli şahsın uyku bozukluğu yaşadığını dile getiren Karadağ, bu mevzuda bazı rehabilitasyonlar uyguladıklarını aktardı.

NİTELİKLİ UYKU İÇİN…

Nitelikli uyku için triptofan zengini yiyecekler harcanması gerektiğine dikkat sürükleyen Karadağ, şu değerlendirmeyi yaptı: “Triptofan açısından zengin kiraz, karpuz çekirdeği, beyaz peynir, kaşar peyniri, muz, fındık, süt ve yumurta, bedendeki melatonin ve serotonin hormonlarının ölçüsünü artırarak daha nitelikli bir uyku sağlıyor. Triptofan, çoğu sebze ve meyvede bulunuyor.

Bol ölçüde kiraz harcayan insanlarda uykuya dalmayı basitleştiren melatonin hormonu salgısını arttığını öğreniyoruz. Bunun dışında çerezlerin içindeki yağ oranı da serotonini artırıcı bir tesir yapıyor ve içeriğinde proteinler ise kan seviyemizi emin seviyede yakaladığı için derin ve iyi bir uyku yatmamızı sağlıyor.

Son olarak, somon balığı ve ton balığı gibi yağlı balıklar da melatonin hormon imalini artırarak insandaki stres seviyesini düşürüyor. Bu da stres nedeniyle yatamayan şahsın acele uykuya dalmasına dayanakçı oluyor.”

Kaynak: haberturk

Bir cevap yazın