Karpuz çekirdeklerini kaynatınca bakın neye iyi geliyor!

Meyvelerin çekirdekleri sindiriminizi tertip etmenize ve böbreklerinizi kuvvetlendirmenize fayda. Bu surattan karpuz çekirdeklerini gizlemek çok iyi bir fikir.

Herkes karpuzun sıhhatli, besleyici ve serinletici olduğunu öğrenir. Karpuz yaz mevsiminin fotoğrafı meyvesidir. Ancak, karpuzun çekirdeklerini çıkarmaya alışkınız; dahası karpuz piyasada artık çekirdeksiz olarak satılıyor, böylece harcayıcının çekirdekleri çıkarmasına gerek kalmıyor. Ama bu ufak çekirdeklerin sıhhatiniz için çok faydalı olduğunu öğreniyor muydunuz?

Doğru oranda ve doğru şekilde kullandığınızda, karpuz çekirdekleriyle hazırlayacağınız bir çayı harcamak detoks ve böbrekleri kuvvetlendirmek için muhteşemdir.Karpuzda yer alan ve ona kırmızı rengini veren likopen adlı madde aynı zamanda eforlu bir antioksidandır.  Ancak karpuzun mucizeleri bununla da hudutlu değil.

Az sonra okuyacaklarınızdan sonra karpuz çekirdeklerini bir daha çöpe atmayacaksınız. Bazı marketlerde çekirdeği çıkarılmış dilim halinde karpuzlar satılır.  Herkes çekirdek ayıklamayı asap bozucu bulurken gerçeğinde sıhhatimize faydalı.  Düşük kalorili olan karpuz çekirdekleri aynı zamanda bizlere bolca enerji veriyor. Karpuz çekirdekleri lif ve protein kapsamasının haricinde şayet doğru kullanabilirseniz harikulade bir atıştırmalık haline getirilebiliyor. Enerji verici karpuz çekirdeklerini salatada, müslide ve smoothielerde kullanabilirsiniz. Öte yandan yeniden çekirdekleri kızartarak çerez gibi harcayabilirsiniz.  Sizlere önerimiz ile karpuz çekirdeği ve taze meyvelerle hazırlayabileceğiniz şahane bir çay.

İşte hazırlanışı:

1- 2 litre suyu kaynatın.

2- 20-30 karpuz çekirdeğini çektirin ve 15 dakika kaynatın.

3- Altını kısın ve soğuması için bekleyin.

4- 150 gram karpuzu ve soğuttuğunuz çayı blender takviyesiyle karıştırın.

5- Elde ettiğiniz karışımı sürahiye koyup buzdolabında bekletin.

Nasıl içiliyor:

1- Harikulade çayı iki gün süresince için. Üçüncü günde ise içmeyin.

2- Sabah aç karnına için. Kahvaltıdan yarım saat sonra da içilebilir.

3- Çayı haftada iki gün ard arda, üçüncü gün hiç içmeyecek biçimde tüketin.

Sağlığınıza nasıl fayda ediyor?

1- Karpuz çekirdeğinde yer alan minerallerden biri de magnezyumdur. Her 4 gram karpuz çekirdeğinde 21 miligram magnezyum vardır. Magnezyumun enzimler, hücreler, adaleler, asaplar ve tansiyon için mucizevi tesirleri var. Ayrıca içinde yer alan protein ve kalsiyum metabolizmanızı düzenliyor.

2- Step to Health’te belirtilenlere göre karpuz çekirdekleri bedenden zehir atmak için kullanılıyormuş. Böbrek taşları ve tansiyonu tertip etmekte de etkiliymişler.

3- Karpuz çekirdeği yer alan bir çayı harcamak sindirim sisteminize de bereketli. Çekirdeğin içinde yer alan folik asit, sindirim için lüzumlu olan mide asidinin salgısını tetikliyor.

4- Hamile kalmak için folik asit son derece bereketli.

Bir cevap yazın