Karpuz Kabuğu Bereketleri ve Kullanımı

Karpuz Kabuğu Ne İşe Fayda?

Karpuz yaz aylarının bırakılmaz meyvelerinden. Karpuzun bereketleri saymakla bitmiyor. Hem yaz aylarında iyi bir ferahlatıcı olması hem de insan bedenine bereketleri ve lezzeti sebebiyle yaz aylarında konutlardan yetersiz olmaz. Peki karpuz kabuğunun da bir çok hastalığa şifa olduğunu öğreniyor muydunuz?

Karpuz Kabuğu Bereketleri Nelerdir?

Karpuz kabuğu antioksidan bakımından zengindir. Bunun yanında içerisinde flavonoid ve likopen barındırır. Bu maddeler ciltte ki buruşuklukları önler ve ihtiyarlamayı geciktirici özelliği vardır.

Potasyum bakımından zengin olan karpuz kabuğu kan damarlarında ki gerilmeyi eksilterek kalp hastalıklarına tutulma tehlikesini azaltır.

C vitamini bakımından oldukça zengindir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Bedeni hasarlı organizmalara karşı gözetir. 1 porsiyon karpuz kabuğu günlük C vitamini gereksiniminin %30’unu karşılar.

Bol ölçüde lif kapsaması sebebiyle zayıflamak isteyenler için özellikle nasihat edilir. Tokluk hissi verir ve kalorisi de oldukça düşüktür. Bu sayede hem pratik hem de sıhhatli bir biçimde kilo vermek isteyenlere nasihat edilir.

Özellikle cinsel bölgenizde ki kan akışını tertip edici tesiri sayesinde cinsel performansı artırıcı tesire sahip. Sıhhatli bir cinsel hayat için karpuz kabuğu tüketimine başlayabilirsiniz.

Güçlü bir antioksidan ve likopen kaynağı olan karpuz kabuğu bu özelliği sayesinde erkeklerin fobili düşü olan prostat kanserini önleyici özelliğe sahip.

Karpuz Kabuğu Nasıl Harcanır?

Sert yapısı nedenini harcarken güçlük yaşayabilirsiniz. Bu sebeple dilerseniz karpuz kabuğundan reçel veya turşu yapabilirsiniz. Fakat zayıflamak isteyenler için bu biçimde kullanımı uygun değildir. O sebeple rendeleyerek salatalarınıza koyarak da harcayabilirsiniz. Bu biçimde hem daha pratik hem daha sıhhatli olmaktadır.

Bir cevap yazın