Kemik Erimesi İçin Her Gün Bir Avuç Yiyin

Kemik yaradılışında ehemmiyetli olan minerallerden en zengin olan meyve…

Kemik erimesi, osteoporoz dendiği zaman hemen herkesin ilk usuna gelen süttür. Oysa İsveç’ de yapılan araştırmada günde 3 kadehten fazla süt içenlerde kemik kırıklarının daha çok görülmesi yanında vefat tehlikesini de artırdığı belirlenmişti.

British Journal of Medicine’ de yayınlanan başka bir araştırmaya göre sağlam kemiklere sahip olmak için sütten daha tesirli bir yiyecek var: Araştırma, erik kurusunun Prunus domestica L kemik kaybını önlemede ve gidermede çok tesirli bir meyve olduğunu gösteriyor.

Çalışma, 1-10 yıldan beri menopoz sonrası yarıyılda olan ve hormon rehabilitasyonu veya kemik metabolizmasını etkileyebilecek başka rastgele bir ilaç kullanmayan 236 bayan üzerinde gerçekleştirildi.

Bunlar arasından uygun olan 160 bayan gelişigüzel iki gruba ufaladı; bir gruba günde 100 gram erik kurusu değişik gruba ise 100 gram elma kurusu verildi.

Bayanlar günde 500 mg kalsiyum ve 400 Ü D vitamini de alıyordu.

Araştırmanın başı ve sonunda katılımcıların bel omuru, ön kol, kalça ve tüm beden kemik mineral dansitesi bone mineral density=BMD ve başlangıçta 3, 6 ve 12 ay sonra kemik biyo-göstergeçleri bone biomarker ölçüldü.

Ön kol ve omurgada BMD’ nin erik kurusu yiyenlerde elma yiyen gruba göre anlamlı ölçüde çoğaldığı ortaya çıktı.

Başlangıç bedelleriyle mukayese etildiğinde kemik-spesifik alkalen fosfataz ve tartarat mukavemetli asit fosfataz-5b dâhil kemik mutasyon biyo-göstergeçlerinin yalnızca erik kurusu verilen grupta bulunanlarda anlamlı derecede eksildiği tespit edildi.

Araştırmacılar bu neticeleri, erik kurusunun menopoz sonrası bayanlarda BMD’ yi kısmen kemik mutasyonunu baskılayarak düzenlediği biçiminde yorumluyorlar.

Erik neden verimli?

Erik kurusunun kemikler üzerine olan bu müspet tesirinin özellikle “polifenoller” hidroksi sinnamik asitler, antosiyanin ve flavonoid antioksidanlardan kaynaklandığı düşünülüyor. Eriğin, kemik yaradılışında ehemmiyetli olan yapıt minerallerden olan bor ve bakırdan zengin olduğu da unutulmamalıdır.

Erik kolay şekerlerden zengin olmakla birlikte fazla lif ihtiva ettiği için kan şekerini hemen yükseltmez glisemik endeksi düşüktür.

Erikte A ve K vitaminleri de bulunur ve 100 gram erikte 240 kalori vardır. Bu arada eriğin kanın pH’ sını alkaliden isyankarda doğru kaydırabileceği için fazla yenmesi doğru değildir. Kanın asitliğinin çoğalması asit-alkali balansının bozulmasına yol açarak kemiklerden kalsiyum kaybını hızlandırabilir.

Gelelim neticeye

Sıhhatli yaşamak için tek bir gıdaya ve meşrubata bel bağlamak doğru değildir. Erik de erik kurusu da elbette çok verimlidir ama yalnızca erik yiyerek sağlam kemiklere sahip olmak olası değildir.

Öyle mucizeler yaratan bir besin olmamakla birlikte kararında yendiğinde tüm yiyecekler birer mucizedir. Kemikler için de genel olarak sıhhatli yaşamak için de sıhhatli beslenme ve hareketlilik çok önemlidir.

Bu arada, araştırmanın Kaliforniya Erik Kurusu Kurulu California Dried Plum Board tarafından desteklendiğini gözden kaçırmamak gerekiyor.

Bu ehemmiyetli bilgi ve usullerden daha fazla bireyin yararlanması için, hoşlanıp, paylaşmayı unutmayın lütfen…

Bir cevap yazın