Kemiklerinizi Kuvvetlendirmenin 8 Natürel Yolu

Ağırlık çalışarak egzersiz yaptığınızda yalnızca adalelerinizi değil, aynı zamanda kemiklerinizi de güçlendirdiğinizi öğreniyor muydunuz? Bu, osteoporoz ve muhtemel kırık tehlikelerinden sakınmanıza dayanakçı olur.

Kemiklerinizi kuvvetlendirmeye gereksiniminiz olup olmadığını hiç merak ettiniz mi?Yaşamın içinde bunu yapmak için iyi bir müddet düşünebilir misiniz? Bu yazıda, bu mevzuda size azıcık daha fazla bilgi vermek istiyoruz.

İnsan bedeni, hepsi iskelet sisteminizi oluşturan, değişik uzunluğa, genişliğe ve işleve sahip 206 kemik kapsar.

Kemikleriniz, onların hareket etmelerine izin veren eklemlerle birbirine bağlanır. Bunlar, birbirlerine sürtünmelerini ve zaman içinde eskimelerini önleyen kıkırdak ile birbirlerinden ayrılmıştır.

Genel olarak, iskelet sisteminizin esas işlevleri şunları kapsar:

 • Tüm beden ağırlığınızı desteklemek
 • Harekete izin vermek
 • Hayati uzuvlarınızın artta ya da altında bulunan uzuvlarınızı gözetmek

İskelet sisteminizin ehemmiyeti göz önünde bulundurulunca, onla ilgilenmeniz ve kemiklerinizi eforlu ve sıhhatli yakalamak için doğru nasihatlere uymanız oldukça önemlidir.

Neyse ki, bu emele erişmenize dayanakçı olacak tamamen natürel alternatifler var:

1. Sebze yiyin

Genel olarak konuşursak, sebzeler kemiklerinizi kuvvetlendirmenin ve sıhhatinizi gözetmenin şahane bir yoludur.

C vitamini, kemiği oluşturan hücrelerin imalini teşvik eder. Bu vitaminin antioksidan tesirleri, iskelet sisteminizde zati var olan zararlara dayanakçı olabilir ve onları hatta onarılabilir.

Sebze yemek, kemik yoğunluğunuzu artırmanıza dayanak olur. Bu yalnızca, kemiklerde bulunan kalsiyum ve öbür minerallerin ölçüyü ile ilgilidir.

Kemik yoğunluğunuz ne kadar fazla ise osteopeni ve osteoporoz gibi meselelerle karşılaşmanız o kadar düşük olasılıklı bir hale gelir.

2. Protein yiyin

Yeterince protein yemezseniz, kemikleriniz tarafından emilen kalsiyum yüzdesi eksilmeye başlar.

Bu mevzuda her zaman dikkatli olmayı ve proteini fazlaya kaçmadan harcamayı unutmayın, zira çok fazla ölçüde protein, kemiklerinizi kuvvetlendirme mücadelelerinizi zorlaştırabilir.

Bir günde takribî 100 gram proteinin şu mevzularda bereketli olabileceği varsayım edilmektedir:

 • Menopoz senelerine kemik kütlesi sağlamak
 • Yaşlılık yarıyılında kırık tehlikesini azaltma

3. Kalsiyum bakımından zengin besinler tüketin

Bu besinlerin günlük tüketimi, kemiklerinizi kuvvetlendirmenin anahtarıdır. Zira kalsiyum, kemik yapınızı oluşturan en ehemmiyetli minerallerden biridir.

 • Kalsiyum emiliminin en tesirli yolu, kalsiyumu değişik yiyeceklerden gün süresince tüketmektir.
 • Kalsiyum destekleri alma alternatifi olsa da, onlar gıda kadar iyi emilemez.
Eğer bir günde gereksiniminiz olan kalsiyumun tamamı yerine sadece bir kısmını harcarsanız, bu, uzun vadede meselelere neden olabilecek bir noksanlık oluşturmamak için yeterli olmayabilir.

4. Yeterli ölçüde D vitamini alın

Bu vitamin, bedeninizin kalsiyumu emip kemiklerin içine geçirmesini sağlar. Balık, karaciğer ve peynir yiyerek ya da bedeninizi güneş ışığına maruz vazgeçerek D vitamini elde edebilirsiniz.

Ancak bir hayli insan bu vitamine hala yeterince sahip değildir ve optimal seviyeleri gözetmek için destekleri almalıdır.

Kemiklerinizi kuvvetlendirmenin iyi bir yolu parkta her gün 30 dakikalık bir yürüyüşyapmaktır. Yalnızca güneş yanığı olmasını önlemek için güneş kremi uyguladığınızdan emin olun.

5. Çok düşük kalorili perhizlerden kaçının

Metabolizmanızı yavaşlatmanın yanı sıra, bu cins perhizler adale kütlesini düşürür ve anksiyete seviyelerini artırırken, kemik yoğunluğunu kaybettiğiniz için kemik yapınızı negatif biçimde etkiler.

Kilo vermeye çalışırken, aynı zamanda kemiklerinizi kuvvetlendirmek için de muhtelif ve balanslı bir perhiz sürdürmeniz önemlidir.

Bu, iyi ölçüde sebzeyi, proteinle ​​ve ufak bir porsiyon sıhhatli yağlarla beraber harcamak zorunda olduğunuz anlamına gelir.

6. Kolajen

Tüm verimlerini destekleyecek yeterli bilimsel delil henüz bulunmamasına karşın, bu yardım, bedeninizdeki proteinlerin başlıca bileşenlerinden biri olduğu için kemiklerinizi güçlendirecektir.

Artrit hastaları, jelatin ya da kolajen harcamanın bu hastalığın neden olduğu sızıyı eksiltmeye dayanakçı olduğunu zati biliyor.

7. Magnezyum ve çinko açısından zengin besinler tüketin

Kalsiyumun yanı sıra, kemiklerde magnezyum ve çinko bulunur. D vitamini ile beraber, magnezyum da kalsiyum emilimini artırır.

Çinko, kemik iliği hücrelerinin yaradılışını geliştirir ve fazla kemik yoğunluğu kaybını önler.

Bu minerali elde etmek için perhizinize şunları ilave etmelisin:

 • Ispanak
 • Karides
 • Büyük karides
 • Keten tohumu ya da kabak çekirdeği
 • Kırmızı et

8. Ağırlık idmanı

Ağırlık idmanı, kemik yoğunluğunu artırmada ve iltihaplanma ve sızı tetikleyicilerinin tesirlerini eksiltmede çok etkilidir.

Bu cins egzersizler, yalnızca adale kütlesi çoğalışını desteklemekle kalmaz, aynı zamanda kemiklerinizi kuvvetlendirmeye de dayanakçı olur.

Bu sebeple, ergenlik çağındakiler ve genç yetişkinler ağırlık kullandıklarında, kemiklerinin gücünü ve kütlesini artırırlar.

Kemiklerinizi kuvvetlendirmek çok basit

Gördüğünüz gibi, kemiklerinizi eforlu ve sıhhatli yakalamak o kadar da güç değildir. Yalnızca perhizinize belli besinleri ilave edin ve kemik yoğunluğunu artırmak için bol egzersiz yapın.

Bu ufak farklılıklarla, daha sonra yaşamınızda osteoporoz ve kemik kırıkları yaradılışı tehlikeyi çok daha düşük olacaktır.

Bir cevap yazın