Kendinizi Bu 6 Olumsuz İnsandan Gözetin

Bazen etrafımızdaki insanlar farkında dahi olmadan bizi incitiyor olabilirler, bu da onları geride vazgeçmemizi çok güç hale getirir. Problemin farkına varır varmaz, bu bireylerle aranıza mesafe koyun.

Kendinizi, size eşlik etme mevzusunda pek de iyi olmayan insanların arasında bulmanız oldukça kolaydır.

Bu sebeple bazı insanların gerçekten yaşamınızda olması gerekip gerekmediğini düşünmek için zaman ayırın.

Şüphesiz, olgunlaşmanıza dayanakçı olan ve sizi takdir eden insanların yaşamınıza pozitif tesirleri vardır.

Bununla beraber asıllar, çoğu zaman ilerlememizi ve daha iyi bir yaşama sahip olmak ismine bazı insanlardan uzak durmamızı güç hale getirir.

Bunlar, sakınılması gereken negatif insanlardan kimileridir:

1. Negatif Eleştirenler

Yaşamınızda şimdiye kadar pozitif ve negatif pek çok tenkit almışsınızdır, ve bundan sonra da alacaksınız, bu son derece basmakalıptır. Bununla beraber, nasıl hareket ettiğinizi, ne dediğinizi ya da ne yaptığınızı tenkit eten insanlardan uzak durmanız gerekir.

Birisi kendi yaşamından hoşnut değilse, yaptıkları onları hiçbir zaman tatmin etmez ya da galibiyetsizliğe uğramış gibi sezerler. Bu olumsuz insanlar, farkında olmadan sizi de kendi mutsuzluklarının içine sürüklemeye çalışırlar.

Bu insanlar, özsaygınıza ve özgüveninize hasar vererek ilerlemenizi ve niyetlerinize erişmenizi yasaklamaya çalışırlar. Tenkit Etici insanlar çoğunlukla acımasızdır ve gücenip gücenmediğinizi umursamazlar.

2. Sizi İdaremeye Çalışan İnsanlar

Uzak durmanız gereken bir değişik insan tipi ise manipülatörler, başka bir deyişle sizi idaremeye çalışanlardır; ancak çoğunlukla bu insanları tespit etmek zordur.

Zordur zira bu insanlar istediklerini almak için kullandıkları stratejilerde akılda olmuşlardır.

Genelde bunları iyi hedefle yaptıklarına sizi inandıracak biçimde konuşurlar. Kendinizi kabahatli sezmeniz veya bazı vaziyetlerde kendinizi mesul sezmeniz için duygularınızı manipüle etmeye çalışacaklardır.

Şayet kibar ve alıngan biriyseniz bu onlar için çok daha basit olacaktır zira sizi kendilerinden daha cılız olarak göreceklerdir.

Bu cins insanlar sizi kesintisiz kendi tasalarıyla meşgul ederek hayallerinizin peşinden gitmenizi maniler. Bu insanlardan en kısa müddette uzaklaşmanız ya da aranıza uygun bir mesafe koymanız gerekiyor.

3. Palavra Söyleyenler

Her gün minik palavralar karşımıza çıkar ancak kumpaslı olarak palavra söyleyen birinin size hürmet dinlemediği aşikardır.

Hasar görmeden kendinizi kurtarmanız gereken bu tip insanlar, palavralarının insanlar üzerindeki tesirinin büyüklüğünü hipotez etmekte mesele yaşarlar.

Aslında, çoğu palavra söylediklerinin farkında dahi değil.

Bu insanları yaşamınızdan çıkarırken kendinizi kabahatli sezmeyin. Her şeyden evvel, reeli gizlemek onlar için bu kadar kolaysa, palavralarına maruz kalmanın size hasar verdiğini kavramaları güç olmayacaktır.

4. Karamsar İnsanlar

Karamsarlık her vaziyette oluşan bir düşünce yapısıdır. Bu insanlar her şeyi kuşkunun gölgesinde kalarak ve tüm kötü neticeleri öngörerek değerlendirir.

Karamsarlar, uzak durmak için elinizden geleni yapmanız gereken negatif insanlardır. Her şeyin kötü yanlarına odaklanırlar.

Her zaman, sizi mümkün en kötü senaryoya çekecek bir fikirleri vardır.

Daha da kötüsü, çoğunlukla bu pesimist halleri suratından başlarına kötü şeyler gelir.

Siz binlerce çözüm teklifi sunsanız da, pesimist insanlar her zaman her şeyi negatif olarak düşünecektir.

5. Pinti İnsanlar

Pintilik, bir insanın sahip olabileceği en kötü yanılgılardan birisidir. Pinti insanlar her zaman ceplerinden bir şey çıkarmamak için bir gerekçe bulurlar.

Yalnızca maddiyattan ve ekonomiden bahsetmiyorum.

En kolaya indirgersek, yalnızca başkalarına destek etme hedefleri yoktur. Pintilik çoğu zaman egoistlik olarak adlandırılır ancak onlar egoist değillerdir.

Bunlar, daima başkalarının dayanağına lüzum dinleyen ve her vaziyette kendilerine kar edebilecekleri yollar arayan insanlardır.

Pinti insanlar sizinle dışarı çıkmayı çok hoşlanır ancak sıra hesap ödemeye geldiğinde, daima para vermekten kaçacak bir yol bulmayı başarırlar.

6. Rivayetçi İnsanlar

Uzak durmanız gereken son insan grubu ise rivayet yapanlardır.

Başkaları hakkında konuşmayı hoşlanmaları, kendi içlerinde bir cins güvensizlik barındırdıklarının bir göstergesidir. Bu cins insanlar spekülasyonları ve yanlış anlaşılmaları nasıl ayırt edeceklerini bilmiyorlar.

Şayet dikkat etmezlerse rivayetleri bir hayli insanı incitebilir.

Dedikoduya yatkın biriyle müddet geçirmek, insanların size bakış açılarını yaralıyor. Bu vaziyet sizin için mesele çıkarabilir, hatta afaki düşmanlara yol açabilir.

Dedikoducularla zaman geçirmezseniz sizin hakkınızda konuşamazlar.

Negatif İnsanlara Dikkat Edin

Yukarıda bahsettiğimiz 6 cinsin dışında, şayet dikkatli değilseniz size hasar verebilecek çok daha fazla negatif insan vardır. Bunu vurguluyoruz zira size çok ciddi hasarlar verebilirler, bu surattan da onları yaşamınızdan çıkarmanız gerekir.

Etrafınızda bu tutumlardan rastgele birini sergileyen insanlar varsa, şimdi kendiniz ve çevrenizdekiler için bir şeyler yapma vakti.

Davranışlarınızı şimdi değiştirin ve gelecekte de yanınızda olacak iyi insanları üzmekten kaçının.

Bir cevap yazın