Kene Tarafından Isırılmanız Halinde Yapmamanız Gereken 4 Şey

Yazları, kırsal alanlarda müddet geçiriyorsanız kenelere her daim dikkat faktörüz gerekiyor.

Keneler, daha evvel haberlerde neden oldukları vefatlardan da kavrayabileceğiniz gibi ufak ebatlarına karşın çok tehlikeliler.

Kendinizi kenelerden gözetmek için losyon kullanmanız koşul. Ancak ne yazık ki losyon ya da krem de kenelere mani olamayabiliyor.

Kene tarafından ısırıldığınızda ne yapacağınızı öğrenmek ve harekete geçmek çok ehemmiyetli.

1- İyi uçlu cımbız kullanın

Keneleri doğru biçimde çıkarmak için muntazam bir cımbıza lüzumunuz var. İyi uçlu bir cımbız, keneyi arkasında hiçbir şey vazgeçmeden çıkarmak için çok ehemmiyetli.

2- Keneyi en uç noktadan çekin

Keneler ufak ağızlarıyla cildinize yapışır. Keneleri çıkartırken en uç noktadan sürüklemek ehemmiyetli. Karınlarında zehirli akışkanlar olduğundan karınlarına baskı uygulamamaya dikkat edin.

3- Ellerinizin titremediğinden emin olun

Keneyi nasıl çıkartacağınıza karar verdikten sonra sakinliğinizi gözetmek ehemmiyetli. Keneyi çıkartırken düz bir hücum yapmanız gerekiyor. Keneyi çaprazlama veya ters çevirerek çıkarmak çok tehlikeli.

4- Ellerinizi yıkayın

CDC’de keneyi çıkarmadan evvel ve sonra ellerin iyice yıkanması gerektiği söyleniyor.

5- Keneyi öldürün

Keneyi çıkardıktan sonra gevşediniz mi? Şimdi ise sıra onu öldürmekte. Böylece sizden başka kimseye hasar veremeyecektir.

Keneleri öldürmenin en iyi yolu onları yakmaktır. Kenede hastalık olduğunu düşünüyorsanız ve hekimlerin keneyi tahlilleri gerektiğine inanıyorsanız, keneyi plastik bir kapta gizlemeniz öneriliyor.

6- Bulguları gözlemleyin

Kene tarafından ısırıldıktan sonra ateşiniz çıkarsa hemen hekime gidin.

Kenenin sizi ısırdığı bölgeye dikkat edin. Kenenin ısırığının tesir etmesi bir ya da iki haftayı alabilir. Şayet kenenin ısırdığı bölgede yara oluşur ve giderek gelişirse, hemen hekiminize gitmeniz önerilir.

Başınız ağrıyorsa, ateşiniz çıkmışsa, başınız dönüyorsa, anormal bitkinlik varsa, eklem ve adale sızılarınız varsa, suratınızda tembellik seziyorsanız hekiminize danışın.

Kene ısırdıysa YAPMAMANIZ gerekenler:

1- Yakmayın

Keneyi bedeninizden yakarak çıkarmaya çalışmayın. New York Times’da yazanlara göre keneyi yakmak çok riskliymiş. Kendinizi de yakma olasılığınız var.

2- Boyamayın

Bazıları, kenenin üzerine oje sürmeniz halinde kenenin kendiliğinden çıkacağı biçiminde gerçek değil iddialarda bulunuyorlar. Ancak ne yazık ki bu iddialar reeli yansıtmıyor.

3- Akışkanla öldürmeye çalışmayın

Kenenin üstüne içki dökmek bir başka kötü fikir. Kenenin içkiden etkilenip can vermesi uzun zaman alacaktır. Bu zaman zarfında bedeninize zehirli akışkanları aktaracaktır.

4- Çevirmeden çıkarın

Keneyi çıkartırken düz bir hücumla sürüklemenin hayati ehemmiyet taşıdığını belirttik. Keneyi döndürerek çıkarmak ise hasarınıza. Bu esnada kenenin kafası bedeninize yapışkan halde kalabilir.

Öğretici yazımızı dostlarınızla paylaşarak kene ısırığı evveli ve sonrasında yapabilecekleri hakkında bilgilenmelerini sağlayın.

Bir cevap yazın