Bol bol Yiyin Zira…

Kış aylarında Türkiye’nin en popüler cadde besinlerinden biri haline kazanç kestane. Caddede satılan çıtır çıtır mangalda pişmiş halinin yanı sıra, konutlarda haşlanmış olarak da yenebilir. Peki bu kadar popüler bir yemiş olan kestanenin yararları nelerdir?

ŞİFA DEPOSUDUR

Kestane bütün bir lif, mineral, iyi yağ asitleri, vitamin, besleyici ve antioksidan madde deposudur.

KAN ŞEKERİNİ DAHA YAVAŞ YÜKSELTİR

Kestane, lif zengini olduğu için diyabetin önlenmesinde ve idarenmesinde çok tesirlidir. Çünkü kestane gibi lifli gıdaların glisemik endeksi düşüktür. Bu da kan şekerinin daha yavaş yükselmesini sağladıkları anlamına kazanç.

HASTALIKLARI ÖNLEMEYE DAYANAKÇI OLUR

Kestanenin yapısında bulunan C vitamini ve öbür antioksidanlar, bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesi için birebirdir. C vitamini beyaz kan hücrelerinin yapımını desteklemesinin yanı sıra, bedendeki özgür radikallerin tesirsiz hale getirilmesinde de ehemmiyetli rol oynar. Bu da bağışıklık sisteminin patojenler üzerine odaklanmasına ve hastalıkları önlemeye dayanakçı olur.

Kestanenin yararları arasında sayabileceğimiz bir öbür ehemmiyetli nokta da, kemik mineral yoğunluğunu artırmasıdır. Kemik sıhhati deyince usumuza bakır ve magnezyum gelmez. Ancak bakır demiri absorbe eder, üstelik kemik bütümesi ve gelişiminde de ehemmiyetli rol oynar. Magnezyum da kemik mineral yoğunluğunu artırır. Kestanede bolca bulunabilen bu iki mineral sayesinde, ihtiyarlamanın kemikler üzerindeki osteoporoz eşi tesirlerini önlemek ya da yavaşlatmak mümkündür.


lif ambarı bir gıdadır. Lifler ise bağırsaklarda peristaltik hareketi tetikler. Bu kestanenin, bağırsak hareketlerini tertip ettiği ve rahatsızlığı önlediği anlamına kazanç. Lifler ayrıca yediklerinizdeki besleyici malzemelerin olası olduğunca fazla emilmesini de sağlar.

Kestanenin bir öbür yararı ise beyin işlevlerini iyileştirmesidir. İçinde bulunan B vitaminleri, nörolojik gelişim ve işlevle doğrudan irtibatlıdır. Dahası kestanede bulunan potasyum, beyne kan akışını artırır, asap sisteminin sağlığına gözetir, konsantrasyonu ve belleği güçlendirir.

Kestane ayrıca antioksidan özelliğiyle kanserle sonuçlanabilecek hücre değişinimlerini önler, yapısındaki potasyum sayesinde bedende su akışını hakimiyet ederek tansiyonu kumpaslar ve kalp krizleriyle inmeleri önlemeye dayanakçı olur. İçeriğinde bulunan nitelikli yağ asitleri de kolesterolü dengelemeye dayanakçı olur, bedende enflamasyonu eksiltir ve kan pıhtılarının oluşma olasılığını eksiltir.

ZEHİRLİ ATKESTANESİNE DİKKAT

Öte yandan kestanenin yenebilir kestane olmasına da dikkat edilmelidir. Atkestanesi olarak da öğrenilen kestane cinsinin, yaprakları da meyveleri de zehirlidir. Şayet ağızdan alınırsa ölümcül neticeler ortaya çıkabilir.

Kestaneden zehirlenmenin işaretleri arasında karın sızısı, böbrek meseleleri, kasılmalar, cılızlık, koordinasyon kaybı, gelişmiş göz bebekleri, kusma, ishal, bunalım, felç ve miskinlik bulunmaktadır.


Bu sebeple elinizdeki kestanenin gerçekten yenebilir bir yemiş olduğuna emin olmadan netlikle ağzınıza sürmeyin. Ağaçların bir arada bulunduğu yerlerde, bazen tatlı kestanelerdir.

Bir cevap yazın