Kıl Dönmesin Natürel Yöntem

Kıl dönmesi reelleşmesi vaziyetinde şahsa oldukça rahatsızlık veren bir gidişattır ve günlük hayatında aksaklıklara neden olur. Genellikle makat bölgesinde görülen kıl dönmesi, erkeklerde bayanlara oranla daha fazla görülmektedir. Kıl dönmesi nedir, kıl dönmesi bulguları nelerdir, kıl dönmesi nasıl rehabilitasyon edilir gibi suallerin yanıtlarını sizler için inceleyip bir araya getirdik. İşte kıl dönmesi hakkında tüm belirsizler…

Kıl dönmesi, genellikle erkeklerde alana gelen bir rahatsızlıktır. Ancak bu kıl dönmesi rahatsızlığının bayanlarda görülmeyeceği anlamına gelmez. Genellikle 15-35 yaş arası erkeklerde görülen kıl dönmesi rahatsızlığı, batık kıl vaziyeti ile karıştırılmaktadır.

Bizde bu kusura düşmemeniz için sizler için kıl dönmesi nedir, kıl dönmesi bulguları nelerdir sorularını cevaplarını inceledik. İlk olarak kıl dönmesinin ne olduğu hakkında bilgi vererek başlayalım.

Kıl dönmesi nedir?

Kıl dönmesi erkeklerde 15- 35 yaşları arasında ve genellikle makat bölgesinde görülen bir çeşit ten hastalığıdır. Kıl dönmesinin erkeklerde 15-35 yaşları arasında görülmesinin sebebi bu yaşlardan itibaren makat bölgesinin yumuşamaya başlamasıdır.

Kıl dönmesi her ne kadar batık kıl vaziyeti ile karıştırılsa da sebepleri birbirinden değişiklik göstermektedir. Kıl dönmesinin sebepleri nelerdir diye merak ediyorsanız hemen söyleyelim…

Kıl dönmesi neden olur?

Yapılan araştırmalara göre kıl dönmesi, saçların dökülmesi ve kuyruk sokumu bölgesinde kalması neticesinde ten altına girmesi sebebiyle olduğu ortaya çıkmıştır. Operasyon sonrası yapılan araştırmalar bu kuramı doğrular niteliktedir.

Kıl dönmesi bedenin hangi bölgelerinde görülür?

Kıl dönmesi en çok kuyruk sokumu bölgesinde görülür ancak bu gidişat yalnızca kuyruk sokumu bölgesinde görülebileceği anlamına gelmez.
Kıl dönesi bedenin;

– Göbek bölgesinde
– Koltukaltı bölgesinde
– Surat bölgesinde
– Bacaklarda ve en çok kuyruk sokumu bölgesinde görülmektedir.

Kıl dönmesinin bulguları nelerdir?

Kıl dönmesi hakikatleşen bir birey uzmana müracaat ettiğinde genellikle geç kalınmış olur ve emin cerrahi işlem gerekmektedir. Bu sebeple Kıl dönmesinin reelleştiği bölgede i irin olmadan hekime gitmeli ve ortaya çıkan bulgularda göz arkasını edilmemelidir.

Kuyruk sokumunda şişlik

Kuyruk sokumunda şişlik oluşması kıl dönmesinin en ehemmiyetli bulguları arasındadır. Büyüklüğü bir nohut tanesi büyüklüğünde olduğu için ilerlediği takdirde yumurta büyüklüğüne dahi neden olmaktadır. Bu şişlikler geliştiğinde içerisinde çıban oluşturmaktadır. Bu çıban boşaltılmadığı takdirde makat akıntısı vaziyeti alana gelmektedir ve bu gidişat oldukça zahmetli bir gidişattır.

Sızı

Makat bölgesinde gelişmeye başlayan şişlik birliktesi ciddi Sızıları alana getirmektedir. Kıl dönmesi meselesiyle alana gelen sızı, ilerleyen zamanlarda şiddetli sızıları birliktesi getirebilir.Kıl dönmesiyle alana gelen sızı genellikle basur ve kabızlık gibi vaziyetlerin varlığından şüphelenerek, umursamamaya uğrarlar.

Çıban oluşumu

Kıl dönmesi nohut büyüklüğüne gelmeye başladığı andan itibaren uzman bir doktordan dayanak alınmalıdır. Aksi takdirde daha fazla gelişir ve ciddi sıhhat meselelerine taban hazırlayabilir. Bu sebeple kıl dönmesinde yer alan çıban gelişmeden için boşaltılmalıdır.

İç çamaşırının ıslanması

Oluşan irin neticesinde iç çamaşırının arka kısmında ortaya çıkan sarı renkte bir akıntı varsa şayet kıl dönmesinden şüphelenilmesi gerekmektedir.

Kuyruk sokumu kısmında delik

Kıl dönmesinin ilk bulguları arasında kuyruk sokumunda delik oluşması vaziyeti yaygındır. Aynı zamanda giriş deliği olarak da anılan bu mesele bir ya da birden fazla noktada olabilir. Kıllar kuyruk sokumuna girerken oluşturduğu bu delik üryan gözle dahi bakıldığında basitçe anlaşılmaktadır

Kıl dönmesi erken fark edildiğinde nebatsal olarak da rehabilitasyon edilebilen bir hastalıktır. Kıl dönmesi ilerlediği takdirde nebatsal usullerin hiçbir verimi olmayacaktır.

Şayet kıl dönmesi rahatsızlığınız olduğunu düşünüyorsanız vereceğimiz natürel usullerle kıl dönmesinden kısa vakitte kurtulabilirsiniz.

 

Kıl dönmesine natürel rehabilitasyon usulleri…

Isırgan otu lapası

Bilinen en nebatsal kıl dönmesi rehabilitasyonu ısırgan lapasıdır. İnternette paylaşılan ve usulün bir profesör tarafından önerilmiş olduğu belirtilmektedir. Kıl dönmesi natürel rehabilitasyonu için ısırganı bir kabın içerisinde ezin ve lapa haline getirin. Lapa haline getirdiğiniz ısırganı kıl dönmesi oluşan bölgeye uygulayıp 20 dk beklettikten sonra yıkayabilirsiniz.

Sıcak havlu yöntemi

Sıcak havlu ya da sıcak su torbası etkilenen cilt alanlarına 15 dakika kadar kompres olarak uygulanabilir. Uygulamanın her gün birkaç kere kumpaslı olarak yapılması önerilir.

Sütlü ekmek yöntemi

Süt bir kabın içerisinde ısıtın daha sonra sütün içerisine ekmek daldırın. Bu ekmeği kıl dönmesi olan bölgeye daldırın ve bir vakit bekletin. Bölgedeki kıl yumuşayınca şayet kıl çok derinde değilse cımbızla çekilir.

Epsom tuzu

Kıl dönmesi şayet çok derinde değilse ve irin oluşmamışsa epsom tuzu usulünü sınayabilirsiniz. Bir bardak ılık suyun içerisine yarım çay kadehi epsom tuzu ilave edin. İyice karıştıktan sonra kıl dönmesi oluşan bölgeye uygulayın.

Bir cevap yazın