Kıl Kurdu neden olur bulguları nelerdir?

Günlük yaşamda karşılaştığımız bir ekip rahatsızları önem vermeyiz ancak altında uyuyan nedenler ciddi sıhhat meseleleri olabilir. Kıl kurdu da bu stil bulgularla ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu sebeple sizlere kıl kurdunun neden olduğunu ve nasıl bulgular verdiğini inceledik. İşte kıl kurdu hakkında tüm meçhuller…

Kıl kurdu asalağı , kıl gibi ince ve birkaç cm uzunlukla kendini gösteren asalaklardır. Kıl kurdu alana geldiğinde çok kolay bulgularla karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeple çoğu birey bağırsağında bu asalakların varlığından haberdar dahi olmaz.

Bu sebepten dolayı bizde sizler için kıl kurtunun bulgularını ve neden oluştuğunu araştırdık.

Kıl kurdu Bulguları

  • Makat bölgesinde aralıksız alana gelen kaşınma kıl kurdunun habercisi olabilir.
  • Gece uyurken yastığınızın üzerinde salya görüyorsanız bu vaziyette kıl kurdunun bulguları arasında yer almaktadır.
  • Aralıksız bitkinlik hali ve hiç yatmamış gibi bir pay kapılma kıl kurdunun bulguları arasındadır.
  • İdrar yaparken yanma hissi ve vajinal akıntı kıl kurdunun en ehemmiyetli bulguları arasında yer almaktadır.

Kıl kurdu neden olur?

Kıl kurdu, bu hastalığı bulaştırdığı bireyin makat bölgesinde en az 15.000 yumurta vazgeçmektedir. Şayet o birey makat bölgesine üryan elinle dokunduysa ve kaşıdıysa yumurtalar tırnaklarına bulaşır. Birey bu biçimde değdiği yerlere yumurta bırakır.

Örnedğin birey eliyle bir yiyeğece değerse ve o yumurta gıdaya bulaşmışsa sizin o yiiyeceği yemeniz üzerine kıl kurdu asalağının size bulaşması kaçınılmaz olacaktır. Bu sebepten dolayı makat bölgesine el değrildikten sonra ellerin emin yıkanması gerekmektedir.

Bir cevap yazın