Kilo Almanıza Neden Olan 6 Afallatıcı Sabah Alışkanlığı

Kilo vermekte eforluk mu sürüklüyorsunuz? Sabah rutininiz bu yola taş koyuyor olabilir. Kilo almaya ve amaçlarınıza erişmenizi yasaklamaya yol açabilecek 6 sabah alışkanlığı hakkında bilgi edinin.

Dengeli bir beslenme biçimine sahip olmanın ve kumpaslı olarak spor yapmanın fazla kilo ile baş edebilmenin en tesirli yollarından olmaları bir gizem değildir.

Fakat buna karşın, bazı insanlar asla bekledikleri neticeleri elde edemezler. Zaman içerisinde cesaretleri kırılır, zira çalışmalarının hepsinin boşuna olduğunu düşünürler.

Bu iyi uygulamaları günlük rutininize dahil etkenin yanı sıra, sabah alışkanlıklarınızdan kimilerini düzenlemek ehemmiyetlidir. Hasarsız görünüyor olabilirler, fakat gerçeğinde kilo vermeye mani oluşturuyor olabilirler.

Fark etmesi basit olmasa da, bayağı metabolik faaliyetlerinize müdahale ederler. Ayrıca gün süresince optimum enerji ölçüsünü harcamanızı da engellerler.

Bu sebeple, bu alışkanlıkları belirlemeyi bilmek ve bayağı hayat şeklinizin bir parçası haline gelmesini önlemek için olası olan her şeyi yapmanız çok ehemmiyetlidir.

Birçoğunun ne olduğunun dahi farkında olmadığınızın farkındayız, bu surattan onları sizinle ayrıntılı olarak paylaşmak istiyoruz.

1. Çok fazla yatmak

Yedi saatten az yatmak, kilo alma ile ilişkilendirilmiştir. Fakat, çok fazla yatmak da en iyi alternatif değildir.

2014’te yapılan araştırmalar, üst üste 10 saatten fazla yatanların beden kütle endeksinde çoğalış olduğunu göstermiştir.

Çok fazla yatmak da kortizol seviyenizi artırıyor gibi görünüyor. Bu, strese neden olmanın yanı sıra fazla yemeye yol açan bir hormondur.

Uzmanlar, optimal uyku niteliğini elde etmek için gece süresince devamlı olarak yedi ila sekiz saat arasında uyku sürüklemeyi önermektedir.

2. Yeterli güneş ışığı almamak

Bunun kilo almakla alakası var gibi görünmeyebilir, ancak güneş ışığının günün erken saatlerinde metabolizmayı aktive etmesine takviyeci olduğuna dair işaretler vardır.

Araştırmalar, sabahki UV ışınlarının sıhhatli olduğunu göstermiştir. Metabolik etkinlikleri tetiklerken, vücuda da enerji sağlarlar.

Sabahları 20 ila 30 dakika arasında güneş ışığına maruz kalmak, beden kitle indeksi üzerinde pozitif tesirler sağlamak için yeterlidir.

3. Kahvaltıda çok az yemek

Kilo almayı en çok etkileyebilecek sabah alışkanlıklarından biri, gıda bedelleri bakımından düşük bir kahvaltı yapmaktır.

Kahvaltı, günün en ehemmiyetli öğünüdür. Bazı insanlar bu reeli göz arkasını etmeyi seçim ederken, gerçeğinde bedeninize gün içinde çalışabilmesi için zorunlu enerjiyi sağlamanız ehemmiyetlidir.

Kahvaltınız alttaki kaynaklar arasında ayrılmış 500-600 kalori kapsamalıdır:

Karbonhidrat
Protein
Antioksidanlar
Sıhhatli yağlar
Vitaminler
Mineraller

4. Kahvaltı etmek için çok beklemek

Uyandığınız an ile kahvaltı ettiğiniz an arasında çok fazla zaman geçmesi de kilo almayı etkileyebilir.

Bedeniniz işlevlerini faalleştirmek için enerjiye gereksinim dinlemektedir. Genellikle gece süresince rezerve sahip olsanız da, bunların ehemmiyetli bir kısmı tükenmektedir.

Buna ek olarak mideniz boş sezer ve cevap olarak asitli suların üretimini çoğaldırır. Bu enflamasyonu ve gastrit semptomlarını tetikleyebilir.

Bu sebeple kalktıktan sonraki bir saat içinde yemek iyi bir fikir olacaktır. Olasıysa, çay veya limon sulu ılık su gibi sıhhatli şeyler için.

5. Çok fazla şey yapmak ve bunları tez ile yapmak

Uyandığınız andan itibaren başlayan çoklu aktifliklere sahip olmak, zamanınızın hudutlu olduğu hissi verebilir. Böylece, her şeyi tez ile yapmaya başlarsınız.

Bu, işlerin zamanında yapılmasına takviyeci olsa da, kumpaslı olarak bu seviyede çalışmak anksiyete hissini artırır. Bu da, beden ağırlığınızı tesirler.

Sadece 20-30 dakika evvel uyanmak, bunun önüne geçmek için iyi bir yoldur.

6. İşlenmiş atıştırmalıklar yemek

Birkaç kalori yaktıktan sonra ortaya çıkan açlık duygusu ile çaba etmek için sabah ortası atıştırmalıkları şahane olacaktır.

Fakat mesele şudur ki; çok fazla insan piyasadaki işlenmiş mahsulleri seçim etmektedir.

Çok lezzetli olabilirler, ancak bu alternatifler kalori ve öbür maddelerle doludur. Açlığınızı hakimiyet etmek yerine, onun gerçeğinde görünüşünü değiştirirler. Bu, daha fazla yemek yeme isteğinizi artırır.

Onları yedikten sonra birkaç dakika doymuş gibi sezersiniz. Fakat şeker ve yağ içeriği suratından, yakın bir zamanda tekerrür karnınız acıkır ve yemek yemek istersiniz.

İşte bu sebeple alttakiler gibi sıhhatli seçenekleri seçmek en iyisidir:

Bir avuç dolusu kuruyemiş
Bir porsiyon meyve
Bir kadeh çay veya smoothie
Bir kadeh natürel, sade yoğurt
Gördüğünüz gibi, beden ağırlığınızdaki çoğalışını etkileyen emin günlük alışkanlıklar vardır. Şu andan itibaren bunlardan sakınmaya çalışın ve bunları hem bedeniniz hem de genel sıhhatiniz için daha sıhhatli alternatiflerle değiştirin.

Bir cevap yazın