Kilo Meseleyi Olanların İmdadına Yetişen Saklı Gıdalar

Bu yaz plajlarda bikiniyle boy göstermek isteyenlerin imdadına yağ yakan yiyecekler yetişiyor. Ece Günay Akkuş, ‘Erik, elma sirkesi ve çilek gibi natürel yiyeceklerle incelebilirsiniz‘ diyor. Yaz geliyor, tatil tasarıları sürat kazanıyor.

Fazla kilolar ise can sıkan meselelerin başındaki yerini koruyor…

Fitoterapi uzmanı, Dyt. Ece Günay Akkuş, kara kara bikiniye nasıl sığacağını düşünenlere çok özel beslenme teklifleri veriyor. İşte yağ yakan, zayıflatan yiyecekler…

ÇİLEK:

Çilek bütün bir şifa ambarıdır. Antioksidandır ve bedende anti kanserojen tesir gösterir. Diş ve diş eti sağlığına gözetir. Ağız içi yaralarına ve ağız kokusuna iyi kazanç. Takribî 6-7 adet çilek 1 porsiyon meyveye denktir.

ERİK:

Yüzde 90’ı su olduğu için kalorisi düşüktür. Fazla harcandığında kabarıklık ve mide sızılarına neden olabilir. 10 adet yeşil erik 1 porsiyon meyveye denktir.

ANANAS:

Yağ yakımına takviyeci olan ‘Bromelain’ kapsar. Kumpaslı harcandığında ödem atıcı ve yağ yakıcı tesiri vardır. Şeker içeriğinden dolayı harcarken porsiyon hakimiyetine dikkat etmek gerekir.

ELMA SİRKESİ:

Beden direncini çoğaldırır ve kumpaslı olarak sabah aç karnına harcandığında yağ yakar. Metabolizmayı süratlendirip, sindirim sisteminin çalışmasına takviyeci olur.

YABAN MERSİNİ:

Antioksidan içeriği yüksektir. Şeker gereksinimi fazla olan bireylerde hakimiyetli harcandığında tatlı hissini baskılar ve seri acıkmayı maniler. Lif içeriği yüksek olduğu için bağırsakları çalıştırır. Makûs kolesterolün düşmesine takviyeci olur.

TARÇIN:

Kan şekerini dengeler. Açlık hissini baskılar. Gün içerisinde harcadığınız sulara katarsanız metabolizmanızın daha süratli ve balanslı çalışmasına takviyeci olur. Yoğurdunuza veya meyvenizin üzerine toz tarçın dökerek tüketebilirsiniz.

YOĞURT:

Bağırsak sıhhatiniz ne kadar iyi olursa o kadar basit kilo verebilirsiniz. Konut imali yoğurt; uzun müddet tokluk hissi verir. Kan şekeri balansını ve bağırsak sağlığına gözetir. Perhizlerin olmazsa olmazlar besinidir.

YUMURTA:

Yumurta en nitelikli protein kaynağıdır. Sarısını fazla harcamamak gerekir. Yumurta beyazı saf protein olduğu için özellikle spor yapanlarda adale kaybını önlemek ve yağ yakımını süratlendirmek için kullanılır. Tok meblağ, acıkmayı önler.

SEMİZOTU:

Potasyum zenginidir. Lif içeriği yüksek olduğundan uzun müddet tokluk hissi verir, seri acıkmayı önler. Sindirim sistemini çalıştırarak kabızlık problemine takviyeci olur. Yoğurt ile harcandığında, kırmızı pulbiber ve sarımsak ile lezzetlendirildiğinde metabolizmayı hızlandırır.

MAYDANOZ:

İdrar söktürücü ve lif içeriği yüksek olduğu için uzun müddet tok sezmemize takviyeci olur. Bunun yanında perhiz yaparken halsizlik, bitkinlik sezmemek için kesinlikle C vitamini içeriği yüksek olan maydanoz gibi sebze ve meyveleri bolca harcamanız gerekir.

KURUBAKLAGİL:

Kuru fasulye, nohut, mercimek gibi kurubaklagiller nebatsal protein kapsarlar ve lif oranları yüksek olduğu için tokluk hissi verir. Bu özelliklerinden dolayı perhizlerde seçim nedenidir. Hayvansal proteine göre yağ kapsamazlar ve kan şekerini dengeleyip uzun müddet tok kalmayı sağlar. Yeşillikle birlikte tüketilmelidir.

MANTAR:

Yağ kapsamayan, kalorisi düşük protein kaynağıdır. Yağ yakımını süratlendirir ve uzun müddet tokluk hissi verir. Yumurtalarınıza veya sebzelerinize katarak tüketebilirsiniz.

SOMON:

Yüksek nitelik proteinle ve sıhhatli yağlarla doludur. Omega-3 kapsadığı için zayıflamaya yardımcıdır.

PATATES:

Patates özellikle kalp sıhhati için ehemmiyetli rol oynayan potasyum zenginidir. Tok meblağ. Yalnız şunu unutmamak gerekir; patatesi kızarmış veya cips olarak değil, haşlandıktan sonra soğuk olarak harcamak ehemmiyetlidir. Aksi halde zayıflatmaz şişmanlatır.

Bir cevap yazın