Kilo Verme Perhizinde En Çok Yapılan Yanılgılar

Kilo Verme Diyetinde En Çok Yapılan Hatalar

Kilo vermenin anahtarı, bunun geçici bir perhizle değil, daha çok yeme alışkanlıklarınızda uzun vadeli bir farklılık ile olduğuna zekâsal olarak ikna olmaktır. Bu şekle girmenin ve böyle kalmanın tek doğru yoludur.

Uzun vakit kilo verme perhizi uygulamak basit bir iş değildir. Bir Hayli birey kısa vadede netice almasını bekleyen perhizlere başlar, ancak sonra inançlarını kaybeder ve vazgeçer.

Bazı yiyecekler hakkındaki bilgi beceriksizliği veya bedenimizdeki bazı alışkanlıkların tesirleri gibi bazı etkenler, yanlış bir kilo verme perhizine neden olabilir.

Kilo verme perhizinizin hayal kırıklığıyla sonlanmasını önlemek için, sıklıkla yapılan ve gerçeğinde basitçe sakınabileceğiniz bazı yanılgıları bilin.

Öğün sıçramak

Öğün sıçramak perhiz yapmaktan farklı bir şeydir. Aksine, yemek yediğinizde çok büyük bir iştahla masaya oturmanıza neden olmaktadır.

Metabolizmamız devamlı çalışıyorsa, sık sık sıhhatli ve düşük kalorili gıdalar harcayarak, daha fazla yağ yakarız.

“Light” mahsullere dikkat edin

Çevre arkadaşı, yeşil ve “light” mahsuller şu an revaçtadır. Bununla beraber, bir hayli gidişatta bu gerçeğinde yalnızca kandırıcı bir koliden ibarettir.

Bazen, bir şeyi, sıhhatli olduğunu düşündüğümüz için daha fazla yemeye meyilli oluruzFazla harcamadan evvel bu mahsuller hakkında iyice bilgilenmek çok ehemmiyetlidir.

İçki ve tuz

Bunlar kilo verme perhizlerinin tesirli olmasının önündeki iki ehemmiyetli manidir. Çok fazla tuz harcamak, akışkan tutulumunun yanı sıra hipertansiyona da neden olur.

Eğer zayıflama perhizindeyseniz, sadece hafta sonları olsa dahi çok fazla içki harcamanız iyi bir fikir değildir.

Yeterli akışkan tüketmemek

Galibiyetli bir kilo verme perhizi yapabilmek için her zaman su dengenize gözetmelisiniz. Her gün 2-2.5 litre su veya karbonat kapsamayan, kalorisiz meşrubatlardan içmek gerekmektedir.

Perhiz sırasında suyun yanı sıra değişik şahane destekleyiciler ise sebze suları, natürel meyve suları ve çaylardır.

Süratli süratli yemek

Fazla yemeden sakınmanın en iyi yolu, yemek yediğiniz anda başka bir şey yapmadan oturuyor olmaktır. Bu biçimde, minik porsiyonlar biçiminde, doğru çiğneyerek ve yanında bir bardak su içerek yiyebilirsiniz.

Kahvaltıyı sıçramak

Kahvaltı, metabolizmanın başlaması ve doğru biçimde çalışması için zorunlu bir yoldur. Hem güne başlama biçimimizdir, hem de enerji sağlayıcımızdır.

Kahvaltıyı atlarsanız, bedeniniz enerji rezervlerini kullanacaktır. Bir başka neticeyi ise; daha sonra yediklerinizi bütün olarak sindiremezsiniz ve böylece bunlar yağa dönüşür.

Yeterli uyumamak

Metabolizmanın muntazam çalışabilmesi için iyi bir dinlenme şarttır.

Bazı uzmanlar, yeterince dinlenirseniz, yatarken kilo vermenin dahi muhtemel olduğunu söylemektedir.

Kötü yatmak bedeninizin ekstra çalışmasına neden olur ve bedeniniz da bu enerji yetersizliğini karşılama etmek için daha fazla besin arz edecektir.

Egzersiz yapmamak

Perhizin her zaman kumpaslı ve mantıklı bir egzersiz eşliğinde yapılması gerekir. Her gün yarım saatlik bir yürüyüş, hareketsiz bir hayat stiliyle çaba etmek ve bedenin fazla yağ yakması için iyi bir yoldur.

Başkasının perhizini uygulamak

Perhizler şahsileştirilmelidir. Bir mecmuanın, şanlı birinin veya çok fazla kilo verdiğini bildiğiniz birinin perhizini uygulamak hayal kırıklığı yaratabilir.

Yalnızca birine iyi gelmesi, bunun herkes için geçerli olacağı anlamına gelmez. Bir uzman, her şahsın hayat stilini, programını ve gereksinimlerini hesaba katmalıdır.

Her gün tartılmak

Zayıflama yalnızca kilo vermekten ibaret değildir, aynı zamanda yağ kaybetmektir. Her gün kendinizi tartmanız saplantıya neden olabilir.

Hiç karbonhidrat yememek

Gerçeğinde gereksiniminiz olan tüm gıda maddelerinden bırakmak iyi bir alternatif değildir. Ek olarak, neredeyse hiçbir yiyeceğin saf olmadığını usta yakalamak ehemmiyetlidir: besinlerin çoğunluğu karbohidrat, protein, yağ vs. karışımından oluşur.

Tavsiye edilen ise, bütün hububatlılar ve sebzeler gibi düşük bir glisemik indeksi olan karbonhidratları seçmektir.

Uzmanlar, ekmeğin tek başına kilo almanıza neden olmadığını söylüyor.

İyi ve kötü besin diye bir şey yoktur, daha ziyade uygun olmayan beslenme biçimleri vardır.

Arada bir kaçamak yapmamak

Gerçekçi olmalısınız. Rastgele bir kaçamak için kendinize izin vermediğiniz bir perhiz galibiyetli olmayacaktır. Bir perhizin gerçek emeli, uygulanabilir olması ve şahsın ona sadık kalabilmesidir.

Ayrıca perhizler şahsın mesleksel ve sosyal yaşantısına devam edebileceği biçimde planlanmalıdır.

Birinin kendi perhizine sadık kalamayacağı bir yerde bir iş yemeğine çıkması gidişatında, o gece bundan bırakacağından emin olabilirsiniz.

Kaynak: Sıhhate bir adım

Bir cevap yazın