Kilo Vermek İçin En Tesirli Tohumlar

Herkesin bildiği üzere mucize perhiz diye bir şey yoktur. Kilo vermek emek isteyen bir şeydir; ayrıca yağ yaktırıcı yiyeceklerin yanı sıra vücudunuzun gereksinim dinlediği ögeleri sağlayacak gıdalar da yemeniz lüzumludur. Lifler bu mevzuda çok ehemmiyetlidir. Bu yazımızda size kilo vermenize dayanakçı olacak en tesirli tohumlardan bahsedeceğiz. Bu küçük dramayalar reelinde sıhhatiniz için çok yararlıdır.

Kilo vermeye dayanakçı tohumlar

Beden sıhhatiniz için lifin ne kadar ehemmiyetli olduğunu unutmamalısınız. Sindirim sisteminin muntazam çalışmasını sağlar ve vücudunuzda olmaması gereken şeylerin atılmasına dayanakçı olur. Ayrıca sıhhatli kilo vermek için de çok ehemmiyetlidir.

Lif açısından zengin bir beslenme kumpası sizi şeker hastalığına karşı da gözetecektir. Ayrıca kalp hastalıklarına karşı da koruma sağlayacaktır. Lifli gıdalar kolesterol seviyelerinizi balansta yakalamanıza dayanakçı olur. Tohumların tabiattaki lif açısından en zengin şeyler olduğunu unutmamalısınız. Bunlar size enerji vermenin yanı sıra bakteriyel floranız için çok faydalı bakteriler de kapsarlar. Tohumlar tüm bu sıhhat avantajlarına ek olarak oldukça da lezzetlidir, hoş bir kabak çekirdeğini veya ayçekirdeğini kim hoşlanmaz ki?

Kilo vermek istiyorsanız, tohumlar sizin en büyük takviyecileriniz olabilirler. Yağ yakmanıza dayanakçı olur, kendinizi tok sezmenizi sağlar, metabolizmanızı süratlendirirler ve tohumları smootielere veya salatalara ilave edebilir, ara öğün olarak atıştırabilirsiniz. Kilo vermek için en tesirli tohumlar ise:

1- Chia tohumu

İnsanların chia tohumlarından bahsettiğini dinlemiş olabilirsiniz. Chia tohumları hem çözülebilir hem de çözülmeyen lifler açısından zengindir. Kumpaslı harcadığınızda metabolizmanızı süratlendirip azar azar kilo vermenize dayanakçı olurlar. Ayrıca chia tohumları kapsadıkları yüksek Omega 3 ve yağ asitleri sayesinde dolaşım sistemi meselelerine de iyi kazançlar. Bu yağ asitleri, kötü kolesterol ve trigliseridleri  düşürür ve iyi kolesterol başka bir deyişle HDL’yi yükseltirler.

Peki chia tohumlarını kilo vermek için nasıl harcayabilirsiniz? Çok kolay. Chia tohumlarını aktarlardan veya natürel mahsuller satan marketlerden alabilirsiniz. Salata, yoğurt, smoothie hatta meyve jölesine katarak günde üç yemek kaşığı tüketin.

2- Keten tohumu

Keten tohumunun ismini bolca dinleriz. Peki keten tohumu neden bu kadar şöhretli? Bu küçük tohumcuklar bol ölçüde perhiz lifler kapsarlar ve öğrenilen en zengin sebze bazlı omega-3 yağ asidi kaynağıdırlar. Ayrıca en zengin cılız östrojen kaynağı oldukları için bir süper gıda sayılırlar.

Uzmanlara göre, keten tohumu harcadığınızda, harcayabileceğiniz öteki hububatlara mukayeseyle çok daha fazla lif alırsınız. Bu sayede keten tohumu kabızlığı önler, kolesterolü düşürür ve balıktan dahi daha yoğun bir omega-3 kaynağıdır.

Aktar ve natürel mahsul satan yerlerden keten tohumu alabilirsiniz. Keten tohumunu istediğiniz gibi harcayabilir; yoğurt, salata ve meşrubatlara katabilirsiniz.

3- Hardal tohumu

Bu lezzetli tohumları balık, et ve salatalarınıza tat katmak için kullanabilirsiniz. Hardal tohumları omega-3, kalsiyum, lif, demir, magnezyum, niyasin, fosfor, protein, selenyum ve çinko açısından zengindir. Gastrik akışkanların salgılanmasını çoğaldırdıkları için sindirim sisteminiz için de çok faydalıdırlar.

Hardal tohumları, pek çok yemeğe lezzet katmak için kullanıldığından çok basit bulabilirsiniz. Salatalara ilave edebilir, somon, hindi veya tavuk gibi yağsız et yemeklerini çeşnilendirebilirsiniz.

4- Ayçiçeği çekirdeği

Ay çekirdeğini kim hoşlanmaz ki? Ancak yediğiniz ay çekirdeklerinin tuzsuz olmasına itina gösterin. Tuzlu ay çekirdeğinin lezzetli olduğunu öğreniyoruz ancak tuz kilo vermenize dayanakçı olmaz, bütün tersine vücudunuzda su ve ödem birikmesine neden olur ve böbreklerinizi yorar.

Peki ay çekirdeği kilo vermede size nasıl dayanakçı olur? Ay çekirdekleri kendinizi tok sezmenizi sağlar, metabolizmanızı süratlendirir ve zengin oleik, linoleik, palmitik, stearik, araşit ve lektin asit içeriği sayesinde çok sıhhatlidir. Tüm bunlar kötü kolesterol seviyelerinin düşmesine ve iyi kolesterol seviyelerinin yükselmesine dayanakçı olur. Ayrıca ay çekirdeği karaciğeriniz için de çok yararlıdır.

Ay çekirdeğinin kapsadığı lifler, bedeninizde kalmaması gereken yağların ve kolesterolün bağırsaktaki emilimini eksiltir. Ancak ay çekirdeği harcarken fazlaya kaçmamalısınız, günde takribî iki çorba kaşığı yeterli olacaktır. Bu ölçüden aşırısı çok fazla kalori almanıza neden olur. Ay çekirdeği harcarken, bu çekirdeklerin avantajlarından yararlanıp kilo verebileceğiniz bir denge yakalatmalısınız. Unutmayın, günde iki yemek kaşığı. Ay çekirdeğini bir ara öğün olarak harcayabilirsiniz.

Bir cevap yazın