Kilo Vermenin En Tesirli 3 Yolu

Kilo vermek için, öncelikle kendinizi zekâsal açıdan hazırlamanız ve sıhhatli, tesirli bir perhizin istenilen neticeyi kısa müddette vermeyeceğini, bu sürecin azıcık zaman alacağını kavramanız gerekmektedir.

Mucize netice veren perhiz diye bir şey yoktur ve bunun gibi bir kilo verme programını sınamak, sıhhatinize hasarlı olmanın yanı gizeme geri de tepebilir.

Bugünkü yazımızda, acı sürüklemeden sıhhatli ve balanslı bir beslenme alışkanlığını sürdürürken kilo da vermenizi sağlayacak üç adet tesirli perhizden bahsedeceğiz. Sınamaya hazır mısınız?

Gerçekten işe yarayan kilo verme perhizleri

Sıhhatli bir perhiz uygulamak istiyorsanız aç kalmayı, fedakarlıkları ve kalori saplantılarını, yağsız besinleri ve eşi şeyleri unutun. Ayrıca mucizevi neticeleri birkaç gün içinde görebileceğiniz inancını da bir kenara bırakın.

Gerçekten işe yarayan kilo kaybı perhizleri, hem sıhhatinizi hem de ruh halinizi iyileştirirken kademeli kilo vermeyi teşvik ederken bir yandan da kendinizi daha canlı sezmenizi sağlarlar. Hem de daha orantılı bir biçimde incelmenizi sağlarlar.

Bu üç kilo verme usulünün ana kaideyi yemek yeme biçiminizdir. Bazı minik bereketlerini birkaç gün içinde görmenizi sağlayacak değişik alternatifler sunuyoruz. Sabır ve azimle ideal kilonuza erişmenize ve beğendiğiniz her şeyden ödün vermeden orada kalmanıza dayanakçı olacaklar.

1. Düşük karbonhidrat diyeti

Birçok beslenme uzmanı düşük karbonhidrat içerikli beslenmeyi önerir; zira karbonhidrat beden tarafından kullanılmadığında yağa dönüşebilen bir enerji kaynağıdır. Ve dahası, bugünlerde arıtılmış edilmiş ve niteliksiz cinste karbonhidratlar tüketmekteyiz.

Bu perhiz, beyaz un ve ondan yapılan tüm besinleri yaşamınızdan çıkartan bir usuldür ekmek, makarna, kurabiye ve eşleri. Ayrıca bütün hububatlı besinlerden de uzak durmanız gerekiyor; zira genellikle bu besinlere beyaz un ve kepek ilave edilerek kilo almanıza neden olabilecek neticeler oluşuyor.

Yeniden de, bütün hububatlı besinlerin kimilerini az ölçüde harcayabilirsiniz:

 • Pirinç
 • Yulaf
 • Kinoa
 • Darı

Bunları kahvaltı ve öğle yemeklerinde az ölçüde harcayabilirsiniz, fakat akşam yemeklerinde netlikle tüketmemelisiniz.

Buna karşılık, kulağa eksantrik gelmesine karşın protein ve yağ alımını artırmanız gerekecek. Her zaman yüksek nitelikli ve sindirimi basit, natürel, işlenmemiş mahsulleri seçin.

Protein için harcayabileceğiniz gıda maddeleri:

 • Beyaz et, tercihen organik
 • Balık
 • Peynir
 • Yumurta
 • Sebzeler
 • Kuruyemiş günde sadece bir avuç ve tohumlar

Yağ tüketimi için ise:

 • Zeytin, keten tohumu, Hindistan cevizi, buğday tohumu ya da susam gibi nebatsal yağlar
 • Avokado
 • Kuruyemiş yeniden günde yalnızca bir avuç ve tohumlar

2. Miktarlı akşam yemeği

Bu perhiz gün süresince balanslı yemekler yemeyi kapsar, ancak akşam yemeğine özel umursar, zira bu son yemek fazla kilolu olmanın ana sebeplerinden biridir.

Gün süresince, emin besinlerde veya öğünlerde fazlaya kaçmadan, miktarlı bir biçimde beslenin ve minik ara öğünleri sıçramayın. Bununla beraber, alttakilere bağlı kalmaya çalışın:

 • Akşam yemeğini her zaman saat sekizden evvel yemelisiniz. Daha sonra kendinizi aç sezerseniz uyumadan evvel çay içmeyi ya da bir elma yemeyi deneyin.
 • Akşam yemeğiniz her zaman bir sebze yemeği salata, ızgara sebzeler ya da gazpacho ve ızgara ya da fırında pişmiş bir porsiyon hafif protein balık, yağsız et veya yumurta kapsamalıdır. Tatlı olarak ise pişmiş elma veya armut deneyebilirsiniz.

Bu kolay usulü takip ederseniz, yavaş yavaş kilo verdiğinizin farkına varacaksınız, zira gece bedeniniz daha fazla zehirli madde yok etme meylinde olur. Akşam yemeğinde fazla yediğiniz için geceyi hazmetmekle geçirdiğinizde bu sekteye uğrayacaktır.

3. Porsiyon hakimiyetli perhiz

Bu perhiz, çok fazla yemek yemenin neticeyi olarak kilo alınması gerçeğine sabreder. Günün doğru saatlerinde ve abartmadan yaptığınız sürece minik kaçamakların tadını çıkarmaya devam edebilirsiniz.

Çoğunlukla, kompüsif yeme bozukluğu gidişatında ya da evhamlıyken bu perhiz zorlayıcı olabilir. Ancak harcadıkları gıda ölçüsünü hakimiyet edebilenler için çok uygun ve hoş bir usuldür.

Günde beş öğün yemeğinizin sevincini çıkarabilirsiniz, ama tok sezene kadar yememeniz çok ehemmiyetlidir. Açlığınız geçmiş, ama hala tatlı gibi başka bir şeyler daha yiyebilecek gibi sezerken yemek yemeyi bırakın.

Fazla yemek yeme isteğini yasaklamanın bir yolu da sindirime dayanakçı bir çay içmektir; bu size tokluk hissi verecektir.

Bu perhize alışmaya başlarken tabağınıza yalnızca o öğün gıdanız gıdaları koymalısınız. Tabağınızdaki ölçüyü öğününüz olarak tanımladığınızda azıcık daha yemeye çalışmaktan kendinizi alıkoyabilirsiniz.

Gıda maddelerinin açlığı gevşetmeyi sağladığını kavramak çok ehemmiyetlidir. Yediklerinizi iyi çiğnerseniz, bedeninizin çok ölçüde besine lüzum duymadığını kavrayacaksınız ve gıdaları daha iyi hazmedeceksiniz.

Bir cevap yazın