‘Kimse bu hastalığın öldürücü olduğunu öğrenmiyor’

Zatürre aşısı ile alakalı yeterli farkındalığın oluşmadığını belirten Prof. Dr. Esin Şenol, Şayet aşılar istenilen seviyede yapılırsa gripten her sene can veren 500 bin insanın yüzde 80’i, zatürreden can veren 4 milyon insanın da 3’te biri can vermez.” dedi.

Zatürre aşısının Türkiye’de uygulanma oranı takribî yüzde 1, kimse zatürrenin öldürücü olduğunu öğrenmiyor. Zatürre’den vefatların çok ciddiye alınmadığını belirten Türk Muayenehane Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği KLİMİK, Yetişkin Bağışıklama Çalışma Grubu Başkanı, Prof.Dr. Esin Şenol ” Zatürre aşısının Türkiye’de uygulanma oranı takribî yüzde 1, kimse zatürrenin öldürücü olduğunu öğrenmiyor. ‘şayet aşılar istenilen seviyede yapılırsa her sene dünyada gripten can veren 500 bin insanın yüzde 80’i, zatürreden can veren 4 milyon insanın da, 3’te biri can vermez’ dedi.

TRAFİK KAZALARINDAN DAHA ÖLÜMCÜL

Türk Muayenehane Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği KLİMİK, Yetişkin Bağışıklama Çalışma Grubu Başkanı, Prof. Dr. Esin Şenol, yetişkinlerde en ehemmiyetli vefat sebepleri arasında aşı ile önlenebilir hastalıkların yer aldığını kaydoldu. Esin Şenol, “Grip ve zatürre aşı ile önlenebilir iki ehemmiyetli hastalık. Ülkemizde ne yazık ki zatürreden ve gripten can verilebileceğine olasılık verilmiyor. Zatürre trafik kazalarından 4 kat daha ölümcül. Gribin de öldürücü ve değişik seyirleri olabilen bir hastalık olduğu öğrenilmiyor. Aşı ile alakalı yardımsız spekülasyonlar sebebi ile “bu seneyi de atlatayım” biçiminde davranabiliyorlar. Şayet aşılar istenilen seviyede yapılırsa gripten her sene can veren 500 bin insanın yüzde 80’i, zatürreden can veren 4 milyon insanın da 3’te biri can vermez.” dedi.

Esin Şenol, aşılama oranlarının çok düşük olduğunu, tehlike gruplarında grip aşısının geçen sene yalnızca yüzde 5 oranında, zatürre aşısının da yüzde 1, zona aşısının da inanılmayacak düşük seviyede yapıldığını ifade ederek “Türkiye’de aşı ile önlenebilir hastalıklardan ciddi vefat tehlikeyi yüksek olan 65 yaş üzeri popülasyon yüzde 8-10 ortamında. Üstelik 65 yaş üzerindekilerin takribî yüzde 75’i ayrıca diyabet, kronik akciğer hastalığı ,kalp ve böbrek hastalıkları gibi ek tehlikeler taşımaktadır” dedi.

AŞIYA MUKAVEMETİN İKİ SEBEBİ

Türk Muayenehane Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı, KLİMİK Prof. Dr. Alpay Zulüm de aşıya mukavemetin en ehemmiyetli nedenlerinden birinin yapılan sorumsuzca söylemeler olduğunu belirterek “Aşıya mukavemetin ikinci ehemmiyetli sebebi aşıdan ve mümkün yan tesirlerinden korkuluyor olması. Sorumsuzca yapılan söylemelerin de tesiriyle insanlar aşıdan uzak duruyor. Oysa aşılar üretilme safhasında bilim insanlarının ve sıhhat idareyicilerinin güvenlik açısından en çok üzerinde durduğu ve en yakından izlediği maddelerdir. En küçük bir kuşkuda bile o aşı kullanıma sokulmaz. Aşıların çok hudutlu yan tesirleri vardır ve bu yan tesirler misalin sıhhatli olmak ismine harcanan nebatsal besinler veya tıbbın kullandığı tüm rehabilitasyon usullerinde de az veya çok vardır. Dolayısıyla bir aşının baş sızısı için alınan bir sızı kesiciden yan tesir açısından çok farkı yoktur” diye konuştu.

ERİŞKİNLERİN KESİNLİKLE YAPTIRMASI GEREKEN AŞILAR

65 yaş üzeri herkesin her sene grip ve bir kereye mahsus zona ve zatürre aşılarını yaptırmaları gerektiğini belirten Prof.Dr. Zulüm, “Çocuklar için yapılan tüm aşılar , yetişkinlerde yapılabilir. Ancak kimileri misalin suçiçeği, kızamık, kabakulak gibi aşıları çocukluk çağında yapıldıysa veya hastalık geçirildi ise artık yetişkinde yapmaya gerek yoktur. Yetişkinlere kesinlikle yapılması gereken aşılar Hepatit A ve Hepatit B aşıları, her on senede bir tetanoz ve difteri aşısı, bir doz boğmaca aşısı, her sene grip aşısı, 65 yaş ve üstündekiler için zatürre ve zona aşıları. Bunun dışında muhtelif hastalıklar ve operasyonlar sebebiyle belirli enfeksiyonlara yatkınlık büyüyeceğinden özel aşılar yapılması gerekir. Misalin dalak operasyonu olan veya kanser rehabilitasyonu sebebiyle dalağı vazifesini yapamayan bireylere zatürrenin yanı sıra menenjit aşısının da yapılması gerekir” dedi.

Prof. Dr. Alpay Zulüm, ayrıca ebola hastalığı, kuş gribi, HIV gibi hastalıklar içinde aşı geliştirme çalışmalarının yapıldığını kaydolarak “Sıtma ve HIV/AİDS aşısı üzerinde en çok durulan aşılar. Uzun senelerdir çok fazla çalışma yapıldı. Henüz insanlarda kullanıma girebilmiş bir aşı geliştirilemedi ancak orta vadede bekliyoruz” dedi.

İĞNEDEN KORKANLAR İÇİN…

Alpay Zulüm, “İğneden korktuğu için aşı olamayan çok rakamda insan olduğunu belirterek, iğnesiz, sprey ve sargı biçiminde aşı çalışmalarının da yakın gelecekte kullanıma gireceğini vurguluyor. Grip aşısının aktifliğini artırmaya müteveccih yüksek doz antijen kapsayan aşılar, 4 virüs kapsayan aşılar ve canlı aşılarla alakalı uygulamalar yaşama geçmiş gidişatta. Bunun dışında iğne fobisini aşmak üzere , iğnesiz ; sprey, sargı biçiminde aşı çalışmaları var.” diye konuştu.

Bir cevap yazın