Kimyevi Kapsayan Sebzeleri Böyle Anlarsınız

Harcadığımız gıdaların kimyevi operasyona maruz kalıp kalmadığını kavrayabiliyor musunuz? Meyve ve sebzelerin sıhhatimize olan katkılarından dolayı kesinlikle harcanması gerekiyor. Ancak satın alırken bir ekip püf noktalarına dikkat etmek gerekiyor. İşte kimyevi operasyona maruz kalan o yiyecekler…

Bazı sebze ve meyvelerde çürümesini ve uzun müddet sağlam kalmasını sağlamak emeliyle muhtelif kimyevi maddeler kullanılıyor. Ancak bu kimyeviler sebze ve meyvelerde muhtelif biçimlerde belirli olabiliyor. Peki, meyve ve sebzelerde kimyevilerin olup olmadığını nasıl kavrayabileceğiz?

Belirli başlı sebze ve meyvelerde kimyevi harekât olup olmadığını kavramanız için birkaç ipucu vereceğiz.

Domates

Domatesin ilaçlı olup olmadığını kavramak oldukça kolaydır. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki domatesler yazın harcanması gereken sebzeler arasında yer alır. Kışın harcanan domatesler sıhhatiniz açısından riskli olabilir. Şayet domatesin kabuğunun çok suni göründüğünü düşünüyor ve üryan gözle beyaz çizgilerin farkına varabiliyorsanız, bu yiyecek nitrik asit içeriyordur.

Patates

Patateste ufak yumruların çok fazla olması, içerisinde kararmalar alana gelmesi çok fazla ilaca maruz kaldığını işaret ediyor olabilir.

Bal kabağı

Kış mevsiminde sofralarınızı şenlendiren bal kabağı da ilaca maruz kalabilir. Kabağın dışı pürüzsüzse ilaca maruz kalmadığı söylenmektedir. Bütün tersi, şayet life eş yamuk çizgileri ya da kara benekleri varsa, bal kabağı ilaca maruz kalmış olabilir.

Salatalık

Salatalıkta domates gibi yaz mevsiminde harcanmalıdır. Mevsiminde harcanmayan ve içerisinde çekirdek bulunmayan yumuşak salatalar sıhhat açısından tehlike oluşturabilir.

Bir cevap yazın