Kınanın sıhhatimize olan verimleri

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Okan Bölükbaşı, ‘’Kına başta sızı olmak üzere bir hayli tıbbi sualin rehabilitasyonunda kullanılıyor’’ dedi.kınanın verimleri nelerdir, kına ne işe verim tüm bu suallerinizin yanıtını yazımızda bulabileceksiniz.

Efsanevi Mısır kraliçesi Kleopatra’nın kına yağından elde edilen bir koku kullandığı öğrenilmektedir. Kleopatra Roma’lı sevgilisi Antonius ile buluşmaya giderken geminin güvertesine bu losyondan bolca dökülürmüş.

Daha Önceki Mısır mumyalarının el ve ayak tırnaklarında sıklıkla kına bulunmuştur. Kına o zamanlarda da hem makyaj, hem süsleme ve hem de rehabilitasyon emeli ile kullanılmaktaydı.

Kına, naftokinon gibi onu eforlu bir “boya” yapan bileşiklerin yanı sıra; tanin, kumarin, flavinoidler, fenolik asit, steroller ve ksantonlar gibi bir hayli biyolojik tesire yol açan ve rehabilitasyonda muhtelif tıbbi meselelerin çözümünde faydalanılan maddeler de içerir.

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Okan Bölükbaşı’nın kına  hakkında yaptığı söylemeler:

Kına, kanser, asalak, şeker hastalığı önleyici özelliklere sahiptir. Karaciğeri gözetir. Bu sebeple sarılıkta kullanılagelmiştir. Kına, bağışıklık sistemini pozitif güzergahta tertip edici tesirlere de sahiptir.

Günümüzde Ayurvedik tıp ve Unani tıp Hindistan’da hali hazırda kullanılan daha önceki yunan tıbbının bir formu kına gargaralarını bademcik irini, farenjit, diyare, dizanteri, ülser, barsak kurdu ve ateş rehabilitasyonunda uygulamaktadır’’ söylemesini yaptı.

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Okan Bölükbaşı, Kınanın sızı kesici özelliğinin nerelerde kullanılması gerektiği mevzusunda ehemmiyetli bilgiler verdi.

Kına, millet doktorluğunda, uyuz, saç kepeği, saç dökülmesi, sarılık, mantar hastalıkları, dalak gelişmesi, kanser, amipli dizanteride kullanılmaktadır. Kına yağı, kınadan elde edilen ve rehabilitasyon emelli olarak kullanılan bir maddedir. Özellikle eklem irini ve romatizma kaynaklı sızılarda etkilidir.

Kına, yanık yüzeyler üzerinde ferahlatıcı tesir yapmakta, bu sebeple yüksek ateş rehabilitasyonu ve yanık bakımında kullanılabilmektedir.

Kınanın özellikle nöropatik sızıda tesirli olabileceği, doksanların sonlarına doğru bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır. Banal sızı kesicilere yanıt vermeyen nöropatik sızı cinsi sızılar, geniş bir grup hastalığı içermektedir.

Trigeminal nevraljiden diyabetik nöropatiye Şeker hastalarında görülen ayak yanmaları bu vaziyet ile ilişkilidir; kanser sızılarından fibromiyaljiye dek bir hayli sızılı hastalığı barındırır.

Bir cevap yazın