Kıpkırmızı 3 Çeşit Ayva Reçeli Tanımı

Ayva reçeli nasıl yapılır? Bayağı ve Rendelenmiş ayva reçeli tasvirleri…

Ayva Reçeli Tanımı ve Ayva Reçeli Püf Noktaları

Bir güz meyvesi olan Ayva, kendine has kokusu ile konutlarımızı ve sofralarımızı ziynetliyor. Aşinayı gibi Ayva, bol ölçüde C vitamini ve gıda lifinin yanında, A vitamini, riboflavin, B6 vitamini, folat, kalsiyum, niasin, potasyum, fosfor ve magnezyum gibi mineraller de kapsıyor. Farklı usullerle hazırladığımız ayva reçeli tanımı… İsterseniz şeker yerine; yakın miktarlarda bal, hurma şurubu gibi tatlandırıcılarla da hazırlayabilirsiniz.

Ayva Reçeli Nasıl Yapılır

Tasvir 1: Oktay Akılda Kolay Ayva Reçeli

 • Yarım kilogram şeker Bal, hurma şurubu veya hindistan şekeri de olabilir.
 • 2.5 Su kadehi su
 • 2 adet büyük boy ayva
 • 4 damla kadar limonun suyu

Ayvaların kabuklarını atanıp küp küp doğranır, çekirdekleri bir köşeye konur. 5 su kadehi su tencereye konur ve kaynamaya vazgeçilir. Su kaynadıktan sonra doğranmış ayvalar tencere konur, ayva çekirdekleri de tencereye ilave edilir.

Ardından şeker ilave edilir. Ayvalar yumuşayana kadar 20 dakika kadar kanatılmaya devam edilir daha sonra 4 damla kadar limon suyu ilave edilir. 2-3 dakika daha kaynatıldıktan sonra ocağın altı kapatılır. Soğumaya vazgeçilir. Azıcık sıcaklığı dinince kavanozlara doldurulabilir.

Karanfilli Ayva Reçeli Tanımı 1 kavanoz

 • 2-3 tane büyük veya orta boy ayva
  1-1,5 su kadehi pak su doğranmış ayvanın üzerini hafif geçecek kadar
 • 1.5-2 su kadehi toz şeker veya tutku edilen oranlarda süzme bal
 • 3-4 adet karanfil
 • 3-4 adet ayva çekirdeği Ayva reçeline kırmızı renk vermesi için konur

Ayvalar yıkanır ve kabukları atanır, küp biçiminde doğranarak tencereye konur ve üzerine su ilave edilip orta ateşte haşlanır. Ayva dolu tencere kaynamaya başladıktan sonra şeker ilave edilir. Bu esnada karanfil ve ayva çekirdekleri ilave edilir. 30- 40 dakika kadar bu biçimde kaynatılır, altı kapatılır, 5-10 dakika dinlendirilir ve hafif sıcak gidişatta kavanoza doldurulup ağzı kapatılır.

Ayva Reçeli Tanımı 3 Rendelenmiş Ayva Reçeli Tanımı

Rendelenmiş Ayva Reçeli Tanımı için Malzemeler:

 • 1,5 kilo ayva,
 • 1- 1,5 kilo toz şeker,
 • 5 kadeh su,
 • 6 gr limon tuzu.

Ayvalar ceddildikten sonra, kalın rendeyle rendelenir. Çekirdekli kısma dokunulmaz . Rendelenmiş ayvalar suyla karıştırılır ve 5 dakika kadar haşlanır. Haşlanmış ayvaya toz şeker katılır ve şeker eriyinceye kadar karıştırılır.

Şeker eridikten sonra ise orta ateşte karışım koyulaşıncaya kadar kaynatılır. Reçel kıvamını aldığında yarım kahve fincanı suda, 6 gr limon tuzu eritilir ve karışıma ilave edilerek iyice karıştırılır.

Limon tuzu iyice karıştıktan sonra ocağın altı kapatılır. Reçel iyice soğutulur ve kavanozlara boşaltılarak, serin ve kuru bir yerde muhafaza edilir.

Kıpkırmızı Ayva Reçeli Tanımı için Püf Noktalar:

Bazı ayva reçeli ve ayva tatlısı tanımlarında renk vermesi emeliyle lohusa şekeri kullanılır. Bu şeker; ananesel olarak kullanılan ve kırmızı şerbet üretiminde bulunan bir şekerdir. Kapsadığı besin boyası sebebiyle kırmızı renk vermektedir.

Bir parça lohusa şekeri; tasvirlere ilave edilirse kıpkırmızı ayva reçeli elde edilebilri. Ayrıca ayva çekirdekleri de reçele daha kıvamlı ve daha canlı bir görünüm vermektedir.

Afiyet Olsun….

Bir cevap yazın