Lekeli Kanı Arınan Nebat Bulundu

Ordu’da ‘melocan’ olarak adlandırılan ve yöresel yemek olan diken ucu nebatının frengi hastalığını rehabilitasyon ettiği ve kanı arındığı belirtildi.

Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından yapılan ‘Ordu yöresinde natürel olarak yetişen tıbbi ve aromatik nebatların kullanım alanları’ mevzulu araştırmada enteresan neticeler ortaya çıktı.

55 nebatın mahalli adları, yetiştiği yerler, botanik özellikleri ve bilimsel bilgilerinin araştırıldığı araştırmada, zambakgiller familyasından olan, yol kenarlarında ve çalılıklarda yetişen, yörede ‘melocan’ diye öğrenilen ve yöre insanlarının kavurmasını yaparak yediği nebatın insan sıhhatine pozitif tesiri olduğu belirlendi.

Uzmanlar, melocan kavurmasının yörede hoşlanılarak yendiğini belirterek, “Sarmaşık dikenlerin ucundaki sürgünün insan sıhhatine bir hayli pozitif tesiri olduğu ortaya çıktı.

Melocan sürgünü insanı terletiyor, kanı arınıyor. Cilt hastalıklarına verimli olduğu tanımlanan melocan, frengi hastalığının rehabilitasyonunda kullanılıyor. Nebatın en minik bir toksik tesiri bulunmuyor” dediler.

Ordu’da tezgahları süslemeye başlayan melocan nebatı kilosu 8 liradan satılıyor.

Melocan Otunun Verimleri

Melocan Otu; Dikenucu Inebolu-Kastamonu; mamula, mamuli Rize; özdikeni, zmilanç Trabzon; çıtırgı, diken özü, gıcırdikeni Karadeniz Ereğlisi; melocan Zonguldak; merevcan Ordu-Giresun; sıraca GözneMersin; sitton. yabansaparnası, zırmtlak, zincan, kırçan Çarşamba-Samsun; izmilanga TireboluGiresun; özlemekfilizi Edremit-Balıkesir; müzlümek, müzdelek Kastamonu; bursula pancan Tosya- Kastamonu adlarıyla bilinir.

Melocan otu ender ve zarif bir nebattır. Diken ucu denmesine karşın dikenleri oldukça yumuşaktır. Çoban Ekmeği ismi ile de öğrenilen Melocan Otu Verimleri ise kanı pakler, ten hastalıklarında kullanılır, romatizma ve böbrek rahatsızlıklarında kullanılır, insanı hafifletici, kasvet giderici tesiri gözlemlenmiştir. Tükürüğü çoğaldırır, kabızlık problemi için bereketlidir. Çok daha önceki zamanlarda frengi rehabilitasyonunda kullanılırmış. Karadeniz bölgesinde pek çok yemek içerisine ilave ediliyor. Kavurması, böreği, turşusu yapılmaktadır.

“Lekeli Kanı Arınan Nebat Bulundu” üzerine 3 yorum.

    1. Merhaba Şule Hanım çok merak ettim nasıl bir tadı var? Rica etsem Ankara ya kargoyla gönderme şansınız var mı?

Bir cevap yazın