Kırmızı Lahana Yemek için 11 Neden

Kırmızı lahana, sıhhatiniz için çok yaralı olan vitamin ve mineraller açısından zengindir. Zira, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmenize destekçi olur ve detoksifikasyonu arttırır.

Mor lahana olarak da öğrenilen kırmızı lahana, kışın anlatılan öyküler arasında oldukça yaygındır. Kökeni Akdeniz’dir ve milattan evvel 2,500 senesinden beri yetiştirilmektedir.

Kırmızı ve beyaz lahana arasında bir fark vardır. Bu fark flavanoid ailesinden gelen antosiyanin pigmentidir. Çok eforlu antioksidanlara sahiptir üstelik C ve E vitamini açısından zengindir.

Bu yazımızda, kırmızı lahana yemeniz için birkaç nedenden bahsedeceğiz.

1. Sıhhatli gözler

İçerdiği yüksek ölçüde zeaksantin ve lütein sayesinde kırmızı lahana yemek göz sıhhatine iyi kazanç. Bu iki element, UV ışınlarının ağ tabakanıza ulaşamasını önleyen natürel güneş gözeticileridir. 

2. Sindirimi güçlendirir

Kırmızı lahananın sindirime bir çok verimi olduğu öğrenilmektedir. Zira kırmızı lahana bedende gaz oluşturur. Başka bir deyişle, hazımsızlık ya da kabızlık gibi problemlerin oluşmasını önler. 

Kırmızı lahananın suyu, peptik ülser başta olmak üzere ülserin rehabilitasyonunda oldukça bereketlidir. 

3. Kalp sıhhatini güçlendirir

Kırmızı lahana yemenin bir başka sebebi de, suyunun kırmızı kan hücrelerinin oluşmasına destekçi olmasıdır. Aynı zamanda bedeninizdeki zehirli maddelerin atılmasına destekçi olur. Bu biçimde kan dolaşımı daha iyi işler.

Sadece bir bardak kırmızı lahana yiyerek 216 gr potasyum almış olursunuz bu da kalp stresini önlemek için yeterlidir. Aynı zamanda kalp çoğalışlarınızın neden olduğu kontradiksiyonlar için de idealdir.

4. Kötü kolesterol seviyesini düşürür

Yüksek ölçüde barındırdığı ev kırmızı lahanaya aromatik tadını veren sülfür sayesinde, kırmızı lahana yemek kötü kolesterolü ve ürik asit ölçüsünü düşürür. 

Kolesterol ve ürik asit ölçüyü eksilir zira;

 • Kırmızı lahanadaki lifler, besinlerde bulunan kötü kolesterolün emilmesini maniler.
 • Karaciğerde bulunan apolipoprotein LDL’yi eksiltir zira taşınacak daha az kolesterol vardır.
 • Kırmızı lahanada bulunan antioksidanlar yağlı dokuyu eksiltir ve size daha fazla enerji verir. 

5. Kansere karşı çaba eder

Kırmızı lahana yiyerek aldığınız antioksidanların rakamı ve spektrumu fantastiktir. Bedeninizin özgür radikallere karşı mukavemetli olmasını sağlar. Özgür radikaller, bedende kanser oluşumasının sebeplerinden biridir.

Ayrıca, kanser hücrelerinin gelişmesini de maniler. 

6. Bağışıklık sistemini güçlendirir

İçinde yüksek ölçüde bulunan C vitamini sayesinde kırmızı lahana yemek bedenin mukavemetini arttırır. 

Öte yandan, içinde bulunan antioksidanlar bedenin detoksifikasyonuna destekçi olur. Ayrıca yaraların iyileşmesini hızlandırır.

7. İhtiyarlama bulgularını eksiltir

Kırmızı lahanada C,E ve A vitamini gibi çok fazla antioksidan ve fitokimyasallar bulunur. Bunlar, cildin nemini, yumuşaklığını ve natürel parlaklığına gözetir. 

Kırmızı lahana yemek aynı zamanda kolejen oluşumunu çoğaldırır. Kolejen, beden dokuları arasında köprüler oluşturur. Böylece, cildiniz ve adaleleriniz sıhhatli kalır. 

8. Sızı kesici özelliği vardır

Kırmızı lahanayı böbreklerinizi iyileştirmek ve eklem ve romatizma sızılarından kurtulmak için kullanabilirisiniz. Aynı zamanda, bayanların emzirme yarıyılımda oluşan acıyı ve cerahati gidermek için de kullanılabilir.

Kırmızı lahananın bunların yanında yatıştırıcı ve sızı kesici özellikleri de bulunur. Bu sayede kan arınılmış olur. 

Hatta, insomniaya dahi iyi kazanç. Zira, kırmızı lahanada laktucopkrin olarak öğrenilen bir madde bulunur. Laktucopkrin, hem olağan hem de boğmaca öksürüğünü gideren ilaçlarda bulunan etkin bir maddedir.

 • Bu faydalardan yararlanmak için, ütünüzle bir yaprak kırmızı lahanayı ısıtın.
 • Ardından bu yaprağı sızıyı ya da yanmayı sezdiğiniz bölgeye koyun. 

9. Antimalaryal özelliği bulunur

Malarya, tropikal bir asalak hastalığıdır. Sivri sinek ısırığı neticesinde alana kazanç, ırsi olabilir ya da kan yoluyla bulaşabilir.

Kan hücrelerini tesirler ve

 • Kansızlık
 • Titreme
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Baş ağrısı
 • Nöbet geçirme
 • Koma gibi vaziyetlere yol açar.

Malarya hastalığın rehabilitasyonu için bir hekime görünmeniz gerekir. Yeniden de, içinde bulunan laktucopkrin  sayesinde kırmızı lahana yemek bu hastalığın tesirleriyle başa çıkmanıza destekçi olur. 

10. Diyabeti hakimiyet altına alır

Natürel insülin kapsaması sayesinde kırmızı lahana yemek, kan şekeri seviyesini hakimiyet altına alır. 

Aynı zamanda az ölçüde kalori ve karbonhidrat kapsar bu biçimde kilo almadan açlığınızı bastırabilirsiniz.

Bu surattan, kırmızı lahanayı saltalarınıza ya da sebze sularınıza ilave etmek iyi bir fikir olabilir. Böylece öğünler arasında açlığınızı hakimiyet altına alabilirsiniz.

11. Eforlu ve sıhhatli kemikler

İçerdiği K vitamini sayesinde, lahana ailesi kemiklerinizi eforlu yakalamaya oldukça dayanakçıdır. 

Zira aynı zamanda osteokalsin kapsar. Osteocalcin, kemik metriksinde bulunan ve olgunlaşması için K vitaminine lüzum dinleyen spesifik bir proteindir.

Kırmızı lahanayı belki de çoktan yemeklerinize garnitür olarak kullanıyorsunuzdur. Ya da çayını içiyorsunuzdur. Hatta sızıları eksiltmek için kompres olarak dahi kullanıyor olabilirsiniz. Her halükarda, kırmızı lahana yemek sıhhatinizi gözetmeniz için çok bereketlidir. 

Bir cevap yazın