Kışın Isınmanızı Sağlayacak Gıdalar

Havalar soğumaya başladıkça değişen elbiseler gibi yemek seçimlerimiz de değişiyor. Isınmak emeliyle seçtiğimiz gıdalar doğru mu yoksa yanlış mı? Beslenme ve Perhiz Uzmanı Sevil Nas Ün, kış ayları için beden ısısını yüksek yakalamaya müteveccih beslenme tekliflerini paylaştı;

Kök sebzeler: Kabak, tatlı patates, havuç, lahana gibi kök sebzeleri hazmederken beden daha fazla enerjiye lüzum dinler. Bu da beden ısısını artırır.

Tarçın: Tarçın kan şekeri seviyesini balansta meblağ. Lif içeriği yüksek olan tarçın beden ısısını artırır, tatlı isteğini eksiltir. Toz olarak süt, yoğurt gibi yiyeceklerde, çubuk tarçını suya ya da çaylara ilave edebilirsiniz.

Taze Zencefil: Bağışıklığı kuvvetlendiren zencefil beden ısısını artıran gıdaların başında gelir.

Havlıcan: Çin zencefili olan havlıcan beden ısısını artırır. 1 bardak sıcak suya, ıhlamura veya yeşil çaya takribî 1 çay kaşığı havlıcanı ince kıyıp, 5 dakika bekletip, tüketebiliriz.

Karabiber: Karabiberde bulunan biberin maddesi asap sistemimizi uyararak ısı imalini artırır.

Zerdeçal: İçindeki kurkumin etmen maddesi bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Antikanserojen olmasının yanı sıra beden ısımızı yükseltir.

Acıbiber: İçerisindeki kapsaisin metabolizma süratini, dolayısıyla beden ısısını artırır.

Ihlamur: Virüslerin neden olduğu hastalıklara karşı korunucu olan ıhlamur, terlemeyle beraber beden ısısını artırır.

Yeşil çay: İçerisindeki kateşinler sayesinde eforlu antioksidant olan yeşil çayı günde 3 fincan içerek hem metabolizma süratimizi hem beden ısımızı artırmış oluruz. Poşet kullanırsak sıcak suda 1 dakika; demleme biçiminde yapacaksak, kaynayan suda 5 dakika demlenmesi yeterli olur.

Örnek karışım tasviri:
Bir fincan yeşil çaya veya ıhlamura; bir dal tarçın, bir çay kaşığı rendelenmiş taze zencefil, yarım çay kaşığı karabiber, bir çay kaşığı zerdeçal, bir kabuklu dilimlenmiş limon koyun. 10 dakika beklettikten sonra afiyetle harcayın. Bu karışımdan günde 2 fincan içmek hem beden ısınızı hem de bağışıklığınızı artıracaktır.

Bir cevap yazın