Kışın Kese Yapmayın

Cildiye Uzmanı Dr. Yeliz Karakoca, kış aylarında yapılan kese, lif uygulamaları gibi banyo alışkanlıklarının tende kurumaya yol açabileceğini, bu sebeple egzamaya yatkın bireylerin bu aylarda ihtiyat alması gerektiğini vurguladı.

Cildiye Uzmanı Dr. Yeliz Karakoca Başaran, havaların soğumasıyla beraber cilt kuruluğu ile karşılaşıldığını ve bunun neticesinde egzama ismi verilen cilt probleminin ortaya çıktığını bildirdi.

Egzama bulaşıcı değil

Havaların soğumasıyla beraber cilt kuruluğu ile karşılaşıldığını ve neticesinde egzama ismi verilen cilt probleminin ortaya çıktığını aktaran Başaran, “Egzama, tenin muhtelif iç ve dış faktörlere karşı bir iltihaplanma vakayıdır. Genellikle bağışıklık sisteminin tahriş edici maddeye karşı anormal tepkisidir; kızarıklık, kaşıntı ve çatlağa neden olur. Netlikle bulaşıcı bir hastalık değildir.

Egzamada gerçek rehabilitasyon hastalığa neden olan ajanslardan uzaklaşmakla başlar. Bedene hasarı olan, tahriş edici maddeden uzaklaşıldığında rehabilitasyon süreci başlamış olmaktadır ve aynı maddeyle temasa kadar bir problem yaşanmaz” ifadelerini kullandı.

Kış aylarında el egzamaları 3 kat daha fazla görülüyor

Yeliz Karakoca Başaran, havanın soğumasıyla cildin sarihte kalan yerlerinin kuruduğunu, soğuk, kuru ve rüzgarlı havanın tende kaşıntı, kızarıklık ve şişme biçiminde görülen egzamayı çoğaldırdığını, kış aylarında el egzamalarının 3 kat daha fazla görüldüğünü bildirdi.

Kış aylarında sıcaklıkların düşmesiyle beraber cildin tampon bölgesi olan tende birtakım çatlaklar oluştuğunu kaydolan Başaran, “Tahriş edici deterjan, sabun veya başka kimyeviler, bu çatlaklar yoluyla bedene girerek kserotik egzamalar denilen kuruluk ya da kış egzamalarını ortaya çıkarmaktadır. Egzamanın haricinde muhtelif cilt enfeksiyonlarının da ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bebek ve çocukluk çağında sık görülen atopik egzama da özellikle yüzde ve diz ve dirseklerinin iç suratında kızarıklık, pullanma ve kaşıntı bulgularıyla kış aylarında hamle yapabilmektedir” değerlendirmesinde bulundu.

Kese, lif uygulamaları cilt kuruluğunu artırıyor

Kış aylarında yapılan kese, lif uygulamaları gibi banyo alışkanlıklarının tende kurumaya yol açabileceğini, bu sebeple egzamaya yatkın bireylerin bu aylarda ihtiyat alması gerektiğini vurgulayan Başaran, kaşıntı ve kuruluk şikayeti olanların banyoda fazla sıcak sudan, kese ve lif uygulamalarından uzak durması, kurutucu duş jelleri ve sabun yerine ıslatıcı içerikli mahsulleri seçim etmesi gerektiğine işaret etti..

Banyoda fazla sıcak sudan uzak durun

Yeliz Karakoca Başaran, egzamayı yasaklayıcı etkenlere değinirken, şunları kaydoldu: “Hoş ve sıhhatli bir cilt için su ve nem çok ehemmiyetlidir. Bu surattan sık yoğun içerikli ıslatıcıları kullanmak gerekmektedir. Günlük kullanımda hafif sabunları, duş jelleri ve şampuanları seçebilirsiniz Ph 5.5 veya nötr olanlar seçim edilmeli. Banyoda fazla sıcak sudan sakınmalısınız. Ellerinizi daha az yıkamalı, gün içinde tekerrür tekerrür el ıslatıcısı kullanarak nem kaybını önlemelisiniz.

Odanızın nem ve sıcaklık oranını iyi ayarlamalısınız. Çok sıcak, nemsiz veya çok soğuk etraflar şikayetlerinizi çoğaldıracaktır. Islatıcı kullanmanın yanı sıra günde en az 2-3 litre su harcamayı da unutmamak gerekmektedir. Bu ihtiyatlar işe haylazsa rehabilitasyon sürecini süratlendirmek ismine tıbbi rehabilitasyona başlanması için bir dermatoloğa müracaat etmelisiniz.”

“Kışın Kese Yapmayın” için bir yorum

  1. Burun kenarı ve kaş taki pullanmaya egzama dendi ama neden sakınmam gerektiği söylenmedi bu durumda ben neye dikkat edeceğim yediklerime mi kullandıklarıma mı?

Bir cevap yazın