Kışın Kilo Alımını Durduran Harika Bir Yöntem

Kış aylarında hemen hepimizin ortak tasayı, kilo almak. Yapılan çalışmalar, havalar soğudukça hareket etme seviyemizin düştüğünü, daha yağlı ve karbonhidrat oranı yüksek yiyeceklere yöneldiğimizi gösteriyor Beslenme ve Perhiz Uzmanı Özge Öçal kış aylarında kilo almayı önlemenin yollarını anlattı.

Kilo başına 30 ml su için

Havalar soğudukça terleme oranımız eksiliyor. Bedenden kaybettiğimiz su ölçüsünün eksilmesi de susama refleksimizi yavaşlatıyor. Ancak hücrelerimizin çalışmaları için yeterli seviyede su alabiliyor olmaları çok ehemmiyetli.

Zira su hem bedenimizin çalışması hem de toksik öğelerden temizlemesi için koşul. Bu surattan pratik olarak aldığınız 1 kkal enerji başına 1 ml su veya kg başına 30 ml su içmeye itina gösterin. Misalin bu kıymet 70 kilogram ağırlığında bir birey için 70 x 30 = 2100 ml oluyor.

Ara öğünleri atlamayın

Hepimiz 3 ana ve 3 ara öğün olacak biçimde beslenmek zorunda değiliz. Ancak açlık gidişatlarında bedenimizi dinlememiz çok ehemmiyetli. Özellikle 4 saatten uzun süren açlıklarda, şayet kan şekerimiz düşmüşse, yediğimiz ilk öğünle birlikte insülin seviyemiz de süratle yükselebiliyor.

Beslenme ve Perhiz Uzmanı Özge Öçal çoğalan insülin seviyesinin de özellikle bel ve karın bölgesi yağlanmasıyla sonuçlandığına işaret ederek, “Özellikle öğle ve akşam yemekleri arasında, proteinden zengin bütün buğday ekmeğe beyaz peynirli tost veya meyve ile birlikte harcayacağımız bir yoğurt bir ara öğün yapmak hem akşam yemeklerinde fazla enerji alımının önüne geçecek hem de metabolizmanızın çalışmasına dayanak olacaktır” diyor.

Öğlen protein, akşam sebze tüketin

Unutmayın; basit pişen basit hazmedilir. Özellikle emeliniz kilo vermek ise kırmızı et, tavuk, balık gibi hayvansal protein kaynaklarını öğlen harcamaya itina gösterin. Zira proteinlerin sindirimi karbonhidratlara göre uzun sürüyor. Akşam saatlerinde ise sebze ağırlıklı beslenmeniz sindirim sisteminizi hafifletecek ve ertesi güne daha dinlenmiş kalkmanızı sağlayacaktır.

Günde 2 fincan yeşil çay

Özellikle ana öğünlerden sonra içilen yeşil çay, karbonhidrat emilimini yavaşlatarak kan şekerinizin süratle yükselmesinin, dolayısıyla insülin seviyenizin de süratle çoğalmasının önüne geçiyor. Ayrıca içerisindeki antioksidanlar sayesinde bedende oksidatif stres yaradılışını eksilterek kilo kaybına dayanak oluyor. Şayet tansiyon probleminiz yoksa günde 2 fincan yeşil çay içmeye çaba edin.

Probiyotikleri umursamama etmeyin

“Sıhhatli bir bağırsak, sıhhatli bir insan” demektir, bunu unutmayın. Yoğurt ve kefir, kapsadıkları faydalı bakteriler sayesinde sindirim sisteminizin daha kumpaslı çalışmasına dayanak oluyor. Beslenme ve Perhiz Uzmanı Özge Öçal özellikle hasarlı bakterilerin faydalı bakterilere göre daha baskın olduğu bağırsak florasında obezite ve tip 2 diyabet tehlikeyi çoğaldığı ihtarında bulunarak, “Bu surattan günde 2 su kadehi kadar yoğurt veya kefir kesinlikle harcamaya çalışın” diyor.

Tuz yerine baharat kullanın

Bazı yiyecekler kapsadıkları moleküller sayesinde metabolizmamızın süratlenmesine dayanak oluyorlar. Özelikle kırmızıbiber kapsadığı kapseisin sayesinde yağ yakımına dayanakçı oluyor. Ayrıca taze öğütülmüş karabiberin yağ hücrelerinin gelişmesini yavaşlattığına dair yapılan çalışmalar da mevcut.

Şayet rastgele bir mide probleminiz yoksa, yemeklerinizi tuz ile değil, kırmızı biber, karabiber, zencefil ve zerdeçal gibi baharatlarla lezzetlendirebilirsiniz. Böylece sodyum tuz tüketimini kısarak bedende ödem tehlikesini eksiltirsiniz. Ayrıca baharatların antioksidan özelliklerinden faydalanarak yemeklerinizin lezzetine de lezzet katmış olursunuz.

Kumpaslı uyku koşul

Bedenin hormonal balansının tertip edilmesi ve iştah regülasyonunun sağlanması ismine uyku en elzem faktörlerden biri. Özellikle uykuda salgıladığımız leptin hormonu, gün içinde tokluk merkezimizi uyararak gereğinden fazla enerji alımının önüne geçebiliyor. Uyku gereksinimi yaşa ve fertsel özelliklere göre değişse de, günde vasati 7-8 saat kadar yatmaya itina gösterin.

Egzersiz yapın

Vücudu çalıştıran ve metabolizmamızı süratlendiren ana etmen, adale oranımızın yüksek olması. Adale; bedenin enerji tüketmesini çoğaldırarak kilo alımının önüne geçebiliyor. Şayet hipotiroid gibi hormonal bir hastalığınız yoksa adale oranınızı çoğaldırarak bazal metabolizma süratinizi çoğaldırmaz olası. Bu surattan adalelerinizi çalıştırmak için kesinlikle kumpaslı olarak egzersiz yapmalısınız.

Bir cevap yazın