Kışın Sıcak Suyla Deviremeyin Zira…

Kış aylarının cildimizde en sık yol açtığı meseleyi oluşturuyor. Üstelik kuruluk ileri safhaya eriştiğinde cildin nem, yağ ve proteinini kaybetmesi neticeyi kepeklenme, çatlama, kızarıklık, kaşıntı, hatta egzama gibi çok daha can sıkıcı meseleler büyüyebiliyor. Kış aylarında cilt kuruluğunun en ehemmiyetli sebebi ise soğuk havada ciltten fark edilemeyen su kaybının fazla çoğalması. Bunun yanı sıra esinti, ev içindeki sıcak ve kuru hava, cildi kurutan kıyafetler, uzun sıcak banyolar, hamam ve saunalar, kese-lif ve cildi kurutucu hijyen mahsullerinin kullanımı da ciltte kuruluğu artırabiliyor.

İşte bu noktada hemen herkesin usuna şu sual takılıyor? Peki cildimizi kış aylarında bu negatif tesirlerden nasıl gözetebiliriz? Prof. Dr. Emel Öztürk Durmaz soğuk kış aylarında sıhhatli ve ışıl ışıl bir cilde sahip olmanın yollarını anlattı, ehemmiyetli tekliflerde bulundu.

CİLDİNİZ HENÜZ KURUMADAN ISLATICI SÜRÜN

Su içmek ve akışkan almak genel sıhhatimiz için bereketli olsa da cilt kuruluğunu önlemede yeterli gelmiyor ne yazık ki. Nemi cilde tutuklamanın en tesirli yolu ise bölgeye uygun bir ıslatıcıyı cilde kumpaslı olarak uygulamak. Tercihen her akşam cildinize ıslatıcı sürmeyi önemsememe etmeyin. Cildiye Uzmanı Prof. Dr. Emel Öztürk Durmaz kış aylarında kullanacağınız ıslatıcıların yaz aylarında kullandıklarınıza kıyasla daha yağ bazlı merhem yapısında olmasında fayda olduğunu belirterek şu bilgileri veriyor: “Böylece ıslatıcı cilt yüzeyinde gözetici bir katman oluşturabiliyor ve nem kaybını yasaklayabiliyor. Ayrıca ıslatıcı mahsullerde ehemmiyetli olan marka ve mahsul maliyeti değil, ıslatıcının cildin lüzumunu karşılayabilmesi, kumpaslı kullanılması ve cilt henüz kurumadan evvel nemliyken uygulanması. Zira sanılanın aksine kuru cilde ıslatıcı uygulamak çok da verimli olmuyor.

ODA ISISI 20-26 DERECE ARASINDA OLSUN

Evin içindeki nem oranını yüzde 30-50 etrafında tutun. Oda ısısını da 20-26 derece arasında statikleyin. Evinizde nemli civar yaratmak üzere evde hava ıslatan bir makine kullanabilir veya kalorifer üzerine su dolu kap yerleştirebilirsiniz. Şömine, soba veya kalorifer gibi ısı kaynaklarının önünde terleyecek kadar uzun vakit oturmamaya da itina gösterin, zira terlemek de sıcak suyla yıkanmak gibi teni kurutan bir faktör.

YARIM SAAT EVVEL GÜNEŞ GÖZETİCİ UYGULAYIN

Güneşli veya karlı günlerde ve kayak etkinlikleri sırasında dışarı çıkmadan yarım saat evvel suratınıza en az 30 koruma etkenli güneşten gözetici krem sürmeli ve gerektikçe bu harekâtı yinelemelisiniz. Soğuk ve esintili havalarda suratınızı, polar bir kaşkol ile gözetmeyi de unutmayın.

DIŞ VAKTİNİ 5-10 DAKİKAYLA SINIRLANDIRIN

Haftada en fazla 3 defa ve ılık suyla duş 36.5-40.5 0C almaya itina gösterin. Her gün yıkanmak, sıcak suyla yıkanmak veya yıkanma vaktini uzun vakit yakalamak teni kurutan yanlış uygulamalar. Bu sebeple duş vaktini 5-10 dakikayla sınırlandırın.

PAMUKLU VEYAHUT PAZEN KIYAFETLERİ SEÇİM EDİN

Kış aylarında naylon, sentetik, polyester veya yünlü kıyafetler yerine cildin kurumasını ve kaşınmasını önleyen pamuklu veyahut pazen kıyafetler kullanın. Aynı sebepten dolayı dar kıyafetler yerine bol kıyafetler seçim etmenizde de bereket var.

KESE VE LİF YAPMAYIN

Cildiye Uzmanı Prof. Dr. Emel Öztürk Durmaz kurutucu yan tesirleri sebebiyle kese-lif harekâtlarından ve beden jellerinden uzak durmaya itina göstermeniz gerektiğini belirterek, “Beden jeli yerine ıslatıcı özelliği yüksek olan, duyarlı ciltlere müteveccih bir krem arınıcı seçim etmeli ve cildinize üryan elle sürmelisiniz” diyor.

SOĞUK HAVALARDA MASKE VE PEELİNG YAPMAYIN

Tıbben lüzumlu haller dışında, özellikle kuru cildi sahipseniz, soğuk havalarda cildi hırpalayan ve kurutan uygulamalardan maske, peeling, içki-bazlı tonik, jel yapısında kozmetikler, arınıcı mendil vs. uzak durmanızda fayda var. Bu cins uygulamalar cilde beklenen bereket yerine beklenmedik hasar getirebiliyor.

SURATINIZI GÜNDE İKİ DEFA YIKAMANIZ YETERLİ

Suratınızı cilt arınıcısıyla günde 2 defa kibarca yıkayın ve ıslatıcıyı cildiniz henüz nemliyken sürün. Cildiye Uzmanı Prof. Dr. Emel Öztürk Durmaz suratınızı banyo dâhil günde 2 defa arınmanızın yeterli olacağına dikkat sürükleyerek, “Islatıcıyı kumpaslı uygulamanız ve yaz aylarında kullandığınız surat ıslatıcılarına kıyasla azıcık daha yağlı olması ehemmiyet taşıyor” diyor.

GECE UYURKEN PAMUKLU ELDİVEN GİYİN

El ve ayak teni yağ bezlerinden yoksul oldukları için kış aylarında kuruluğun en sık görüldüğü ten bölgelerini oluşturuyorlar. Ellerinizi paklerken akışkan sabun kullanmayın. El devireme sırasında kalıp sabun kullanmalı ve el devireme sıklığını günde 5-6’ya indirmelisiniz. Deterjan, çamaşır suyu, tuz ruhu, kolonya, ıslak mendil ve antiseptik solüsyonlar gibi tene hasar veren maddelerle temastan da kaçının. Islatıcıları her el devireme sonrasında ve gün içinde lüzum sezdikçe sürmeye itina gösterin. Gece uyurken ellerinize ıslatıcı sürüp pamuklu eldiven giyerseniz nemi tende tutuklar ve yumuşacık ellere kavuşursunuz.

ELDİVEN GİYMEDEN EVVEL ISLATICI SÜRÜN

Elleriniz eldiven içinde terleyecek kadar uzun kalmamalı ve eldivenle günde 2 saatin altında iş yapmalısınız. Her 15-20 dakikada bir ellerinizi eldivenden çıkarmalı, ıslatıcı sürmeli, 5 dakika havalandırılmalı ve sonra yeniden eldivenle işinize devam etmelisiniz. Soğuk havalarda evden çıkmadan evvel bir kat ıslatıcı üzerine yün olmayan, polar, anorak, ten veya süet eldiven giymeyi de unutmayın.

AYAĞINIZA PONZA TAŞI UYGULAYIN

Ayak tenindeki kalınlaşma ve nasırlaşmaları haftada bir, ölü teni uzaklaştıran törpü ile ponza taşı gibi usullerle giderin. Her banyo sonrası ayağınıza ıslatıcı uygulayın. Gece uyurken de ayaklarınıza ıslatıcı sürüp pamuklu çorap giyebilirsiniz.

DUDAKLARINIZA GÖZETİCİ MERHEM SÜRÜN

Kış aylarında en çok kuruluk sezilecek ten bölgelerinden biri de dudaklar. Dudak yalama tavrından kaçının ve günde birkaç defa gözetici bir dudak merhemi uygulayın. Bu uygulama dudaklarınızı şiddetli çatlama, egzama ve ikincil enfeksiyonlardan gözetecektir.

Bir cevap yazın