Kızılcık Suyu Şerbeti Verimleri ve Yapılışı

Kalp hastalığını, diyabeti ve felç olma tehlikesini eksilten ayrıca bağırsak kanserine yol açan urların gelişimini önleyen meşrubatı Amerika Tarım Bakanlığı söyledi! O meşrubat KIZILCIK SUYU ŞERBETİ…

ABD’de yapılan araştırmalar neticesinde kızılcık suyunun tüketimi kalp hastalığı tehlikesini eksilttiği, kanser urlarının gelişimini yasakladığı belirtisine ulaşıldı.

Yapılan araştırmada 56 katılımcıyı gün içinde 2 bardak kızılcık suyu içirildi ve kan tazyiki, kan şekeri ve kan lipitleri ölçümleri yapıldı. Yapılan uygulamanın neticesinde kızılcık suyu içirilen katılımcıların tüm kıymetleri basmakalıp çıktı.

Peki bu kadar yararlı Kızılcık Suyu Nasıl Yapılır? Verimleri Nelerdir?

  • 1 kg Kızılcık
  • 2 buçuk lire su
  • 1 buçuk su kadehi şeker şeker hiç kullanmadan hazırlamanızı veya şekerin yerine bal stili natürel tatlandırıcılar kullanmanızı öneririz

Kızılcık Suyu Hazırlanışı

1 kg kızılcık yıkanıp tencereye alınır. Üzerine 2 buçuk litre sıcak su ilave edilir. Kaynamaya başladıktan sonra 15 dakika daha bekletilip altı kapatılır.

Ardından bir süzgeç dayanağıyla veya tülbentle süzün.

Süzüldükten sonra 1 buçuk su kadehi şekeri veya seçime göre bir ölçü bal ilave edin ve karıştırın. Oda sıcaklığına geldikten sonra buzdolabına koyarak soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra harcayabilirsiniz. Afiyet ve şifa olsun.

Bir cevap yazın