Klimasız Ferahlama Usulleri

Okuyacağınız bu teklifler sizi klimasız bir konutde dahi serin yakalamak mevzusunda işinize yarayacak.

1-Konut içinde hava dolaşımını sağlamak için vantilatör ve tavan pervanesi kullanın. Sıcak havayı dışarı atmak için kapıları açmak ve vantilatör kullanmak bir “egzoz” sistemi olarak görkonut yapabilir konut içindeki her şeyi azıcık daha ferahlatabilir. Daha serin olan akşamlarda tam pencereleri açın ve olası olduğu kadar çok hava dolaşımına izin verin. Güneş doğduğunda ise konuti olası olduğu kadar uzun müddet serin yakalayabilmek için tam kapı ve pencereleri kapatın; perde ve panjurları da kapattığınızdan emin olun. Akşamları veya geceleri hava tekerrür ferahladığında da sırçaları ve vantilatörleri tekerrür dkonutreye sokun.

2-Suyun ferahlatıcı eforundan yararlanın. Kovalara su doldurup ayaklarınızı nemlendirin. Islak havlu ve bandanalar baş üzerine veya omuzlara konduğunda ferahlatıcı bir tesir yapar. Serin duşlar alın, soğuk suyla dolu bir şişeden su püskürtmeyi deneyin.

3-Altlara inin. Sıcak hava yükselir, bu surattan üst katlar altlardan daha sıcak olacaktır. Bodrum katı öğlen sıcağından iyi bir kaçış yolu olabilir.

4-Fazla sıcaklık kaynaklarını yok edin. Ampuller gereğinden fazla ısı yayar, tıpkı sarih bilgisayarların yaptığı gibi. Ocak kullanmaya gerek kalmaması için taze gıdalar harcayın.

5-Belirli bir ölçü suyu bedende yakalamaya dikkat edin, başka bir deyişle hava sıcak değilken harcadığınızdan daha fazla su harcayın. Şayet çok fazla terliyorsanız, elektrolitlerin yerine yenilerini koymak için ya yemeğinizin yanında bol su içmeli ya da elektrolit sağlayıcı özel meşrubatlar içmelisiniz. Susamak dehidrasyonun ilk bulgusudur; bunu yasaklamak için susamadan evvel yeteri kadar su ya da akışkan almalısınız.

6-İçki ve kafeinden kaçının, bu iki madde de idrar söktürücü görkonuti yapar ve dehidrasyonu teşvik eder.

7-Konut üretimi bir klima için, sarih bir soğutucunun ya da bir kase buzun arda konmuş vantilatörün önüne oturun.

8-Sıcak artık dayanılmaz bir hal almışsa, günün en sıcak saatleri süresince klima sistemi olan millete sarih yerlere gidin. Kütüphaneler, alışveriş merkezleri ve sinemalar ferahlamak için iyi birer yer olabilir.

9-Metabolik ısıyı artıracak ve bedenin ısınmasına neden olacak olan büyük porsiyonlu ve fazla proteinli gıdalar tüketmeyin.

10-Sıcakla alakalı acil gidişatlar, kramplar, güneş çarpması gibi ısıya bağlı rahatsızlıkların bulgularıyla alakalı bilgi sahibi olun. Acil vaziyetlerde ambulans arayın ve hastayı dayanak gelene kadar serin yakalamaya çalışın.

11-Son olarak, konut hayvanlarının da hava ısındıkça rahatsız olduklarını unutmayın. Onlara soğuk duş aldırmak beden ısılarını düşük yakalamakta destekçi olur. Üzerinde uyuyabilecekleri serin bir havlu veya vantilatörün hemen yanına koyacağınız ıslak bir bez hayvanınızı ferahlatacaktır. Onlara içmeleri için bol soğuk su sağlayın. Bir konut hayvanında sıcak çarpmasının bulguları soluk soluğa kalma, büyük gözler, çok fazla sayla salgılamak, sıcak cilt, seğiren adaleler, kusma ve göz kamaşmasıdır. Şayet hayvanınız bu bulguları gösteriyorsa baytarı arayın.

Bir cevap yazın