Kökü, kremi, yaprağı ayrı ayrı şifa dağıtıyor

Kökünden, yaprağına, kremine kadar şifa dağıtan havaciva otu yararları, kreminin kullanılışı, ve bu nebatla yapılan çay ile ilgili her şeyi size bu yazıda toplamaya çalıştık.

Havaciva Otu Nedir, Nerelerde Yetişir? “Ciğer otu” olarak bilinen hodongiller familyasından olan bu nebat ülkemizde Bitlis Adilcevaz sınırları içerisinde bulunan Süphan Dağında yaygın olarak bulunuyor. Bunun dışında Ege, Marmara ve Akdeniz Bölgelerindeki kumlu alanlarda da kendiliğinden yetişir.

Havaciva otu, eşek marulu, tüylü boya, yer ineği adlarıyla da anılır. Yaprakları 25-30 cm uzunluğunda ve siyah renkli, kökleri ise kızıla çalan mor renkte ve helezoni helezonidir. Yaklaşık 20-25 cm uzunluğundadır.

Eskiden beri öğrenilen bir verimi varsa o da egzama, yanık ve yara problemlerinde kullanılıyor olmasıdır. Latince adı Alkanna Orientalis’tir. Tıpta havaciva otu kökü, yaprağı ve çiçekleri kullanılmaktadır. Bu nebatın en yaygın kullanımı krem şeklindedir. Bununla birlikte çayını da hazırlayıp içmeniz mümkün.

Havaciva Otu Kremi Nasıl Yapılır?

Hazır olarak kremini bulabileceğiniz gibi bu nebattan, kendinize rahatlıkla krem hazırlayabilirsiniz. İşte tasviri:

Havaciva Otundan Nasıl Krem Hazırlanır, Kremi Hangi Rahatsızlıklara İyi Hasılat:

Kökünü kurutup toz haline getiriyoruz. Tuzsuz tereyağı ve zeytinyağı ile krem kıvamını alana kadar karıştırıyoruz. Bu kremi yanık, egzama ve yara problemlerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yine hemoroid, böbrek ve dalak sancıları, zehirli böcek sokmalarında da tesirlidir. Hiçbir yan tesiri bulunmamaktadır. Yine kökünü zeytinyağı ile kaynatıp damla gibi kulağa damlatırsanız kulak sancılarını giderir.

Havaciva Otu Çayı Nasıl Yapılır, Nasıl Tüketilir?

Havaciva Otu Kökünden Çay Hazırlanışı ve Tüketimi

Kurutulmuş ve öğütülmüş nebatın kökünden 1 tatlı kaşığı bir su bardağı suya konulur. 1 dakika kaynatılır. 5 dakika demlenmesi beklenir. Daha sonra günde bir fincan içilir.

Yaprak ve Çiçeklerinden Çay Hazırlanışı ve Tüketimi

Kurutulmuş yaprak ve çiçeklerinden 1 tatlı kaşığı 1 su bardağı suya ilave edilip 5 dakika kaynatılır. Kaynattıktan sonra günde bir kere tüketmeniz yeterli olur.

Havaciva Otu Çayı Yararları

Hazırladığınız çay bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye verim. Müzminleşmiş balgamdan kurtulmanızı sağlar. Öksürüğü giderir, akciğerleri pakler. İdrar söktürücüdür. Kökü ile hazırlanan çay müshil tesiri gösterdiğinden kabızlıktan kurtulmada birebirdir.

Havaciva Kremi ve Havaciva Çayının Zararları Var mıdır?

Bu nebat ile hazırlanan kremin ve çayın rastgele bir hasarı yoktur. Gönül rahatlığı ile kullanılabilecek bir nebattır.

Bir cevap yazın