Kolesterol Seviyesini Eksiltmek İçin 10 Yiyecek

Az spor yapan ve daha çok fast-food ile beslenen Amerikalılarda yüksek kolesterolün yaygın olduğu öğreniliyor. Ancak iyi haber de var; yüksek kolesterol doğru besinler ve egzersizlerle azalabilir.

Kolesterolu düşüren yiyecekler:

Yağlı balık

Yağlı balık kulağa ilk etapta ters gelse de özellikle, içeriğinde yüksek oranda Omega-3 barındıran somon balığında doymuş yağ oranı düşük. Omega-3, trigliseridleri ehemmiyetli oranda düşürür. Erişkinlerin haftada 2 kere harcaması gerekiyor.

Kuruyemiş ve tohumlar

Ceviz, badem ve keten tohumları da omega-3 yağ asitleri kapsar. Yalnızca iltihaplanmayı eksiltmekle kalmaz, aynı zamanda daha sıhhatli bir kilo vermenize ve tip 2 diyabet tehlikesini eksiltmenize takviyeci olur. Haftada en az beş defa harcamakta bereket var.

Yulaf ezmesi ve yüksel lifli yiyecekler

Yulaf ezmesi, fasulye ve erik gibi lifli yiyecekler, kolesterol ölçüsünü eksiltmeye takviyeci olur. Kahvaltıda yalnızca 1.5 su kadehi yulaf ezmesi dahi fayda görmenizi sağlayacaktır.

Avokado

Avokadoda; iyi mizaçlı kolesterol olan HDL’yi yükselten ve LDL’nin düşmesine takviyeci olan tekli doymamış yağ asitleri bulunur. Bu yararlı yiyeceği salatanıza ilave ederek de tüketebilirsiniz.

Zeytinyağı

Zeytinyağı antioksidan özelliğe sahiptir. Günde iki çorba kaşığı önerilir. Yemeklerinizde ve salatalarınızda kullanabilirsiniz.

Portakal

Portakal, kolestrolü düşürmeye takviyeci olan pektin kapsar. Portakaldaki potasyum tuz alımını dengeleyerek kan tazyikini düşürmeye takviyeci olabilir.

Süs lahanası

Süs lahanası da kalp sıhhati açısından oldukça ehemmiyetli bir gıdadır. Bol ölçüde perhiz lifi, protein, flotlar, niasin, pridoksin, riboflavin, tiamin C ve K vitaminleri kapsar.

Nar

Antioksidan, C vitamini ve niosin vitamini istikametinden zengin bir gıda olan nar çok yararlı. Antioksidan içeriğinin yüksek oluşuyla, makûs kolesterol seviyesini düşürmeye takviyeci oluyor.

Yeşil çay

Antioksidan istikametinden zengin olanlardan biri de yeşil çay. Yeşil çayla alakalı yapılan muayenehane araştırmalarda, yalnızca kolesterolü düşürmekle kalmayıp aynı zamanda beden yağını eksiltmeye takviyeci olduğu gözlemlenmiştir. Siyah çay da verimlidir ancak yeşil çaya oranla içeriğinde daha fazla kafein bulunur.

Bir cevap yazın