Kolesterolü Tertip Eden Tek Gıda

Yiyeceklerin sıhhatimiz üzerinde bir hayli tesiri bulunuyor. Bu yiyeceklerden en ehemmiyetlisi ahşap elma olarak da öğrenilen bael meyvesi. Hindistan’a has bir cins olan bu besinin sıhhatimize ciddi tesirleri var. Hindular için mukaddes olduğu düşünülmektedir. Sağlık yararları ise oldukça fazladır. İşte o gıda…

© ShutterStock

İSHAL, KOLERA, HEMOROİD VE VİTİLİGOYU REHABİLİTASYON EDEBİLİR

Bael meyvesi, ishal gibi hastalıkların korunmasına ve iyileştirilmesine takviyeci olur. Bu meyvenin kurutulmuş tozu, kronik ishalin rehabilitasyonunda kullanılır. Olgunlaşmamış bael meyvesinin özü basuru ve vitiligoyu tesirli biçimde rehabilitasyon edebilir. Ayrıca kansızlık, kulak ve göz bozukluklarını rehabilitasyon etmek için de kullanılır.

© ShutterStock

MİDE ÜLSERİNİ AZALTIR

Bael, gastrik ülserlerle gayret etmek için muhtelif antioksidanlarla doludur. Baelin rehabilitasyon ettiği bu mide problemi, midedeki asidik seviyede bulunan balanssızlıktan dolayı alana gelir.

KOLESTEROLÜ HAKİMİYET EDEBİLİR

Bael yaprağının özü, kandaki kolesterol seviyesini hakimiyet etmek için kullanılabilir.

© ShutterStock

SOLUNUM SORUNLARINI ÇÖZEBİLİR

Baelden elde edilen yağ, astım veya soğuk algınlığı gibi solunum bozukluklarını rehabilitasyon etmek için kullanılabilir. Bu yağ ayrıca kafa tenine uygulandığında soğuğa karşı mukavemet sağlar niteliktedir.

© ShutterStock

KABIZLIĞI ÖNLEYEBİLİR

Bael meyvesinin kabızlığı gideren en natürel ilaç olduğu söylenir. Hamura az ölçüde kaarabiber ve tuz ilave edilmesi, bunun kumpaslı olarak harcanması bağırsaklarda bulunan zehirli maddeleri atmaya takviyeci olacaktır.

© ShutterStock

DİYABETİ HAKİMİYET EDEBİLİR

Bael, kan şekeri seviyelerinin hakimiyetinde bereketli olan laksatifler bakımından zengindir. Bunun sebebi ise, pankreasın enerji ile dolması ve kandaki şeker seviyesini hakimiyet edebilmek için gereken ölçüde insülin üretebilmesidir.

Bir cevap yazın