Kolestrol Tarih Oluyor!

Kalp hastalıklarını önlemek için geliştirilen kolesterol düşürücü iğne, insanlar üzerinde sınanmaya başlandı

Kalp hastalıklarını önlemek için geliştirilen kolesterol düşürücü iğne, fareler üzerinde alınan galibiyetli neticelerin ardından insanlar üzerinde de sınanmaya başlandı.

Viyana Tıp Fakültesi’nde, 72 gönüllü üzerinde ilacın güvenlik testleri yapılıyor. Testlerin ilk aşaması bu sene sonuna kadar bitirilecek. Kolesterol iğnesi, inme, anjin ve kalp krizine karşı günlük olarak kullanılan haplara seçenek olarak geliştirildi.

Araştırmacı Dr. Günther Staffler, ilacın tehlikesiz ve yeterince tesirli olduğunu görmek için yapılacak testlerin senelerce sürebileceğini belirtti. Staffler, “İlaç 6 sene içinde piyasaya çıksa dahi bu, insanların spor yapmaması ve çok yağlı gıdalardan uzak durmaması için bir bahane olamaz” dedi.

İlaç, bağışıklık sisteminin PCSK9 isimli proteine saldırmasını sağlıyor. Bu protein “kötü” düşük yoğunluklu lipoprotein LDL kolesterolünün kanda bir araya gelmesine yol açıyor. Tahlilciler, yeni iğnenin bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için senelik olarak yapılabileceğini söylüyor.

Fareler üzerindeki deneylerde, LDL kolesterolü seviyesi 12 ayda yüzde 50 oranında düştü.

Bir cevap yazın