Sütun kanseri rehabilitasyonunda umut veren büyüme

Daha sonra çalışmaya tahlilli beynelmilel tescil aldıklarını anlatan Turan, planladıkları bileşiğe buluş sahipleri olarak “barbipalladium” ismini verdiklerini bildirdi.

Turan, birtakım deneyler daha yapacaklarını dile getirerek, “Evvel laboratuvar deneylerini kanserli hücreler üzerinde, ondan sonra fareler, daha sonra da insan deneyleri üzerinde olacak” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da yardımını beklediklerini vurgulayan Turan, “Cumhurbaşkanımız yardımlarını verirse bu inandığımız bir bilgi ve netice. Bunun ilaç olma ihtimali çok yüksek” dedi.

Turan, bileşik üzerinde karşılaşmalı testler de yaptıklarını anlatarak, şöyle devam etti: “Kanserli hücreler üzerinde öteki ilaçlardan çok daha tesirli. Urların gelişmesini durdurması ve küçültmesi bakımından da çok daha tesirli. Bu ilacın özelliği, yüksek dozlarda verildiğinde fareler canlı fakat ur yok oluyor. İnsanlarda da piyasadaki ilaçlara göre zehirleme açısından daha az tesirli fakat urları küçültmesi açısından daha yüksek tesirli olacağını düşünüyoruz.”

“TEŞEBBÜSÇÜLER SAHİP ÇIKMALI”

Prof. Dr. Engin Ulukaya da bileşiğin “insan çalışması” düzeyinin arefesinde olduklarını, bugüne kadar “faz 1” olarak adlandırılan bu onkolojik çalışmanın Türkiye’de hiç yapılmadığını aktardı.

Yunanistan ile temasa geçtiğini, faz 1 insan çalışmasını yapacak merkez arandığını söyleyen Ulukaya, “Şayet fon bulabilirsek bu bileşik insanlarda sınanacak safhaya geldi ve sınanacaktır. Bundan galibiyetli olarak çıkarsa faz 2 ve faz 3 daha sonra da eczane raflarında bu ülkenin bir kanser ilacını görmeye çok tutku ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“ÇOK STRATEJİK BİR MAHSUL”

Ulukaya, “Kanser ilaçlarının ülkeye senelik getirisi 8-10 milyar dolar arasında değişiyor. Dolayısıyla çok stratejik bir mahsul” dedi.

UÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, çalışmada katkısı olanları tebrik ederek, “Asıllaştığı taktirde Türkiye’de yapılmış ilk kanser ilacı olacak. Bu açıdan çok ehemmiyetli. Tescili almak ehemmiyetli ama bu tescil ilaca dönüşmediği vakitçe bunun anlamı yok. Türkiye’deki ilaç işletmelerinin bunu sahiplenmesini tutku ediyoruz. Türkiye’deki teşebbüsçülerin bu işe sahip çıkması gerekli.” değerlendirmesinde bulundu.

 

Bir cevap yazın