Sütun Kanserine Darı Çözümü

Darıın bereketleri neler?

Darıın bereketleri neler sorusuna tek bir yanıtlamak imkânsız. Darı, yüksek lif ve bir hayli vitamin muhtevanından dolayı rakamsız verime sahiptir. İşte darının bereketleri:

Darıın bereketleri saymakla bitmiyor. Meksika kökenli olduğu öğrenilen darı, bir sebze yerine konulsa da reelinde bir tahıldır. Türkiye’de pek yaygın olmasa da darı taneleri dünya yemeklerinde çok sık kullanılır. Darı, çok lezzetli olmasıyla birlikte bu arada yüksek lif ve bir hayli vitamin kapsar. Zati bu surattan darının bereketleri neler diye sorulduğunda tek bir yanıtlamak imkânsız

Darı sindirim sistemine iyi kazanç

Darıın bereketleri içinde en aşikarı sahip olduğu yüksek lif muhtevasının bedende kolesterol emilimine takviyeci olmasıdır. Buna bağlı olarak bağırsak sorunlarına mani olabilir. Üstelik dışkılamayı kolaylaştırduğı için kilo vermeyi basit hale getiren darı, aynı sürede hemoroid ve sütun kanserini önlemeye de takviyeci olur.

Darı, güçlü bir bağ dokusu sağlar

Darı bağ dokusunu kuvvetlendiren mineraller ve manganez kapsamaktadır. Bir bardak darı günlük manganez gereksiniminin %12’sini sağlar. Ayrı olarak darının kapsadığı; demir, bakır, fosfor gibi maddeler de bağ dokusu sağlığı için önemlidir. Bu yiyecekler, kemik formunun bozulmasını maniler

Darı göz sağlığını korunur

Darı taneleri görme bozukluğu rizikonunu eksilten karotenoidler adındaki maddeleri kapsamakla birlikte yine içinde bulunan A vitamini sayesinde göz sağlığını korunur.

Darı, kalbe iyi kazanç

Darı, optimal yağ asidi muhtevanından dolayı kötü kolesterol seviyesini düşürür. Böylece damarların tıkanmasını maniler tazyikinin de sağlıklı bir seviyede tutarak felç ve kalp krizi rizikonunu eksiltir.

Darı, alzheimer hastalığını önler

Darı enerji imalatı dışında beyin ve asap sağlığı için de önemli katkıda bulunur. Özellikle yaşlılığa bağlı olarak ortaya çıkan aklı hastalıklara tutulma rizikonunu eksiltebilir. Aklı hastalıkların başında gelen ve en önemlilerinden birisi olan Alzheimer hastalığına kapı aralayan unsurların ortadan kalkmasına takviyeci olabilir.

Darı, cilt ve saç sağlığına iyi kazanç

Darı cilt sağlığı için en önemli vitaminlerden olan A vitamini ve beta karoten kapsar. C vitamini dayanağıyla cildi hasar veren güneş ışınlarından korunur.

Darıın kapsadığı E vitamini ile cilt hücrelerinin sağlıklı kalmasına takviyeci olur. Hücrelerin artmasını sağlar ve cilt hücrelerini korunur.

Darıın kapsadığı omega-3 ve omega-6 yağ asitleri, saç sağlığı için büyük önem taşır, bunların yanında öteki mineral ve vitaminler sayesinde saç diplerini sağlamlaştırır ve saça yumuşaklık kazandırır.

Darıın bereketleri saymakla bitmiyor. Lakin her şey gibi fazla darı tüketiminin de hasar vereceğini unutmayın.

Bir cevap yazın