Korktuğu için hekime gitmedi… 4 sene bununla yaşadı

Şiddetli sancı şikâyetiyle sağlık kurumuna giden 28 yaşındaki İlkay Atıcı, bakımsızlığının böyle bir şeye neden olabileceğini öğrenmiyordu. Atıcı’nın 4 sene zamanınca bedeninde taşıdığı ‘katetel’ ismi verilen teli aldırmaktan korktuğu için bu neticeyle karşı karşıya kaldığı belirtildi.

Denizli Devlet Sağlık Kurumu’ne şiddetli sancı şikayetiyle müracaat eten 28 yaşındaki İlkay Atıcı’nın yapılan hakimiyetinde, böbreğinden mesanesine kadar 30 santimetre uzunluğunda taş bulunduğu tanımlandı. Operasyonla alınan taşın, Atıcı’nın 4 sene evvel böbreğiyle mesanesi arasına takılan ve daha sonra korkup, aldırmadığı ‘katetel’ ismi verilen telin çevresinde oluştuğu bildirildi.

Ev hanımı olan Atıcı, şiddetli sancı sebebiyle geçen hafta Denizli Devlet Sağlık Kurumu Bevliye Muayenehaneyi’ne müracaat etti. Atıcı’ya yapılan inceleme ve muayenelerden sonra sualin, 4 sene evvel yeniden taş yaradılışını sebebiyle idrar kanalından böbreğine operasyonla takılan ‘katatel’in neden olduğu ortaya çıktı. Daha sonra Atıcı’nın harekât fobisi sebebiyle hakimiyetlerine gitmediği için 15 gün sonra çıkartılması gereken bu telle hayatını sürdürdüğü anlaşıldı. Atıcı’nın 4 sene içinde böbreği ve mesanesi arasında kalan telin, tamamen taşla kaplandığı tanımlandı.

Bevliye Uzmanı Op. Dr. Sıtkı Şöhret tarafından işleme alınan Atıcı’dan endoskopik ve sarih usul beraber kullanılarak, 30 santimetre uzunluğundaki taş tamamen çıkartıldı. Operasyonu hakikatleştiren Op. Dr. Şöhret, cemiyette her 10 bireyden 1’inde taş görüldüğünü, taşın erkeklerde bayanlara oranla 3 kat daha fazla oluştuğunu ve en çok 30-50 yaşlarındaki şahıslarda görüldüğünü söyledi. Şöhret, hastanın kendi dikkatsizliği neticeyi taş oluştuğunu da belirterek, “Hastamız da kendi dikkatsizliği neticeyi geçirdiği işlem neticesinde telini çıkartmamış. Zamanla bu telin çevresinde taşlaşma oluşmuş. Hastamızda aynı anda hem kapalı hem de sarih cerrahi usulüyle 30 cm zamanınca oluşan taşlarını çıkardık ve sıhhatine kavuşturduk” diye konuştu.

Harekât sonrasında sıhhatine kavuşan İlkay Atıcı, hekimlerine teşekkür ederek, “Şu an çok iyiyim. Buradan herkese sesleniyorum. Hakimiyetlerinizi yaptırın ve sıhhatinizi kaygısızlık etmeyin” dedi.

DHA

Bir cevap yazın