Makûs Kolesterolü Çoğaldırıyormuş

Hindistan cevizi yağı faydalı mı?

Hindistan cevizi yağının tüketiminin giderek çoğaldığı bu yarıyılda uzmanlar hasarlı olduğunu ortaya çıkardı. Şayet sizde Hindistan cevizi yağını her alanda kullanmaya başladıysanız bu haberimizi belirli okumalısınız.

Hindistan cevizi yağı yaşamımızın her alanında artık kullanılmaya başlandı. Sıhhatli beslenme ve perhizden kozmetik ve saç için kullanımına kadar artık neredeyse her alanda kullanılmaya başlandı.

Sizde şayet yaşamınızın en az bir alanında Hindistan cevizi yağını kullanıyorsanız dikkat etmenizde fayda var.

Amerikan Kalp Derneği’nin hindistancevizi yağı hakkında yayımladığı bir rapor herkesi korkuya düşürdü. Raporda, hindistancevizi yağının ‘makûs kolesterol’ü yükselttiği belirtiliyor. Yapılan yedi deneyde de aynı netice alınmış.

Araştırmada, hindistancevizi yağı kullanmakla öteki yağları kullanmak arasında, hepsinin de eş miktarda doymuş yağ kapsamalarından dolayı bir fark olmadığı belirtiliyor.

Hindistancevizi yağındaki doymuş yağ oranının, tereyağı ve kuyruk yağından daha fazla olduğu tespit edilmiş.

Raporda, “Hindistancevizi yağı, kardiyovasküler rahatsızlıklarla ilişkili olan makûs kolesterolü çoğaldırıyor” yazıyor.

Raporda adı geçen Frank Sacks, hindistancevizi yağını faydalı ötekilerini hasarlı gören insanları kavrayamadığını söylüyor.

Sacks, daha evvel hindistancevizinin zayıflamaya takviye ettiğine dair pozitif görüşler aktaran bir araştırmanın insanları yanıltmış olacağını belirtiyor.

Hindistancevizi yağının hasarlı mı yoksa verimli mi olduğuna dair bir hayli araştırma var. Araştırmalara tarafsız bir gözle bakılması gerekiyor.

Hindistancevizi yağı kullanmaya devam edebilirsiniz ancak bunu hakimiyetli bir biçimde yapmalısınız.

Bir cevap yazın