Kritik Vaziyetlerde Yaşamınızı Kurtarabilecek 11 Öneri

Kıyı-deniz akıntısına tutulduğunuz zaman ne yapacağınızı öğreniyor musunuz? Ya birisi yanınızda boğulmaya başlarsa? Hangi bilginin ne zaman işe yarayacağını öğrenemeyiz ancak her insanın kesinlikle bu bilgilere sahip olması gerektiğinden %100 eminiz.

Bu surattan Bilge Cafe takımı olarak birisinin yaşamını kurtarmaya takviyeci olabilecek verimli bilgileri sizin için listelemeye karar verdik. Yazının sonunda, zelzele anında nasıl güvende kalabileceğinizle alakalı ortaya çıkmış bir kuramdan da bonus olarak bahsedeceğiz.

11. Kıyı-deniz akıntısı

Kıyı-deniz akıntıları, en becerikli yüzücüleri dahi kıyıdan uzaklaştırabilecek ve denize çekebilecek kıyıdan gelen bir akıntıdır. İşte bu surattan, böyle bir vaziyetten çıkmanıza takviyeci olacak teknikleri bilmeniz gereklidir.

 • Böyle bir vaziyette kalırsanız gerçek emeliniz soğukkanlı sulara çıkmak olmalı. Kıyı-deniz akıntıları genelde dar olduğundan ve 9 – 9,5 metreyi geçmediğinden dolayı genelde kenarlarda olur. Bu surattan kıyıya paralel bir biçimde yüzmek ehemmiyet talep eder.
 • Kıyı-deniz akıntısına karşı yüzmemeniz gerekmektedir zira bunlar fazla eforlu akıntılardır. Bu surattan akıntının doğrultusunda hareket etmelisiniz.
 • Kıyı-deniz akıntısının sizi kıyıdan uzaklaştırdığını usunuzdan çıkarmayın, panik yapmadan, riskli alandan çıktığınızı sezene kadar kıyıya paralel yüzün.
 • Akıntıdan kurtulduktan sonra kıyıya doğru çapraz yüzmeye çalışın zira kıyı-deniz akıntıları geri dönme eğilimindedirler.

10. Boğulma

Genelde hepimiz boğazında bir şey kalmış birinin sırtına vurma alışkanlığına sahibiz. Ancak bu usulden daha tesirli olduğu zannedilen başka bir usul daha bulunmaktadır, Heimlich manevrası.

 • Boğulan bireyin artta durun.
 • Kollarınızı o bireyin çevresinde sarın. Başparmaklarınız boğulan bireyin göğsünün altında ve göbeğinin üzerinde olmalıdır. Başparmaklarınızdan bir tanesi yukarda solda gösterilen resimdeki gibi olmalıdır.
 • Karnına setçe, süratlice ve yukarıya doğru bir hareketle baskı uygulayın.
 • Bu hareketi yapmaya yabancı obje çıkana kadar devam edin.

9. Elektrik çarpması

Şayet yakınınızda birisine elektrik çarpıyorsa, kendi sıhhatiniz için, sakın o şahsı üryan ellerinizle elektrik kaynağından uzaklaştırmaya çalışmayın.

Süratlice hareket edin;

 • Elektrikli aleti makbuzdan çekin.
 • Şahsı elektrikli aletten, elektrik geçirmeyen bir şeyle iterek uzaklaştırın. Bu operasyonu tahta ya da plastik bir sopayla misalin; süpürge sapı ya da plastik paklik eldivenleri giyerek yapabilirsiniz.
 • Şayet risk geçtiyse elektrik çarpmış şahsa değmeyin ve hemen bir ambulans çağırın.
 • Şayet hala ikinci defa elektrik çarpma riski bulunmaktaysa şahsı elektriğin kaynağından takribî 9 10 metre şahsa değmeden uzaklaştırın.

8. Yanıklar

Birçok insan yanmış bir bölgeye yapılması gereken ilk müdahalenin yaralı bölgeye krem sürmek ya da hatta yağ sürmek olduğundan emindir. Ancak hekimler bunun yapılmaması gerektiği mevzusunda ısrarcı zira bu hareketinizle yaraya mikrop kaptırabilirsiniz.

 • Yandıktan sonra yapmanız gereken en ehemmiyetli şey cildi soğutmaktır. Bu operasyonu yaparken soğuk su ya da soğuk objeler kullanabilirsiniz.
 • Şayet yaranız su toplarsa sakın onları patlatmaya çalışmayın.
 • Şayet su toplayan bölge zarar görüp patlarsa sakın o bölgeye su yakalamayın zira enfeksiyon kapma tehlikesini artırırsınız. Böyle bir vaziyette yanığı sterilize bir sargıyla sarıp hemen hekiminize başvurun.
 • Evinizde yanık için özel köpüklerden bulundurmanızda fayda var. Bu köpükleri rastgele bir eczaneden temin edebilirsiniz. Köpük yalnızca cildinizi hafifletmekle kalmayıp cildinizin yenilenmesine de takviyeci olacaktır.

7. Kesikler ve artere ait kanamalar

kesikler

Artere ait bir kanama olduğunda kanın rengi ateş kırmızısı biçiminde olur ve kan kalp atışı biçiminde dalgalanarak yoğun bir biçimde akar.

 • Şayet artere ait şiddetli bir kanamanız varsa olabildiğince acele bir biçimde artere yukardan baskı yapmalısınız ve acilen turnike uygulamalısınız.
 • Burada ehemmiyetli olan turnikeyi uygulama zamanınızı iyi ayarlamaktır. Oda sıcaklığında turnike bir saatten uzun bir vakit durmamalıdır. Buna ek olarak, her 30 dakikada bir, turnikeyi azıcık bollaştırıp sonra tekerrür sıkmalısınız.
 • Ambulans çağırın!
 • Yaranın üzerini sterilize bir sargı ya da pak bir elbise ile kapatın.

6. Kesikler ve toplardamara ait kanamalar

Toplardamara ait bir kanama olduğunda kan koyu kırmızı renkte olur. Yoğun ve düz bir biçimde akar.

 • Şayet zarar şiddetli değilse, baskı yaparak yaranın üzerine sardığınız bir sargı yeterli olacaktır.
 • Şayet zarar şiddetli ise sargıyı uyguladıktan sonra acilen bir ambulans çağırmalısınız.

5. Morarmalar

morarma

Morarmalarda, zararlı bölgeyi soğutmak yeterli olacaktır. Misalin; bir buz torbasını morarmış bölgeye 15 – 20 dakika tutabilirsiniz.

Şayet zararlı bölge şişmeye başlarsa esnek bir sargıyla o bölgeyi sarın. Böyle bir vaziyette acile gitmelisiniz.

4. Sarsıntı/Travma

travma

Şayet bir kafa travmasından şüpheleniyorsanız alttaki maddeleri uygulayın;

 • Ambulans çağırın.
 • Sıhhat vazifelileri gelmeden evvel, şahsı yarı oturur bir pozisyonda yerleştirin ve pantolonunun belini açın.
 • Şayet travma geçiren şahıs susamışsa ona su ya da şekerli çay verin.
 • Baş sızısı için aspirin kullanmayın.

Sürekli hasta şahsı daha fazla önlem uygulayarak rahat ettirmeye çalışmayın. Hasta şahıs olabildiğince hareketli ve rahat kalmalıdır.

3. Burun kanaması

Burun kanaması anında başınızı geriye doğru atmanız öneri edilmez. Kanamayı durdurmak için kanayan burun deliğinizi 10 – 15 dakika süresince sıkıştırmanız gerekmektedir.

Birçok insan kanayan burun deliğini pamukla tıkamaktadır. Bu usul işe yarayabilir ancak en ehemmiyetlisi kafanızı geriye yatırmamanızdır.

Şayet kanama yarım saatten fazla sürerse tıbbi destek almalısınız.

2. Kalp masajı

Şayet hasta bireyin nabzı atmıyorsa kalp masajı yapılması gerekmektedir. Öncelikle ambulansı aramalısınız ve sağlık görevlileri gelene kadar kalp masajını yapmaya devam etmelisiniz. Şayet hala nabız yoksa yapay solunumla beraber yapılan kalp masajı insan bedeninin gereksinimi olan oksijenin sağlanmasına takviyeci olur.

 • Bir avuç içinizi hasta bireyin göğsünün alt üçte birine çapraz olarak yerleştirin ve değişik elinizi onun üzerine yerleştirin.
 • Dakikada 80 – 100 defa olacak tempoda göğse baskı uygulayın.
 • Bu operasyonu yaparken dirseklerinizi kırmayın zira bu masajı yaparken tüm bedeninizle efor uygulamanız gerekmektedir.

Kalp masajıyla beraber yapay solunum yapmak çok ehemmiyetlidir. Yapay solunum yaparken yaralı bireyin burnu kapatılmalı ve hava bireyin ağzından üflenmelidir. Ayrıca, yapay solunum yaptığınız bireyin rastgele bir bulaşıcı hastalığı olmadığından emin olmalısınız.

 • Şayet ressüsitasyon canlandırma 2 şahıs tarafından yapılıyorsa, 30 saniyede 1 soluk vermelisiniz.
 • Şayet ressüsitasyon canlandırma 1 şahıs tarafından yapılıyorsa, 1 dakika süresince kalp masajı yaptıktan sonra 3 kere soluk vermelisiniz.

Ancak, kalp masajını yapmak için “CPR EĞİTİMİ” almış olmanız gerekmektedir ve bu eğitimi almadan kalp masajı yapmanızı önermeyiz. Hatta yanlış yapılan kalp masajı hastaya daha fazla hasar vermenize neden olabilir.

1. Kene ısırması

kene ısırması

Şayet cildinizde bir kene fark ederseniz, kenenin üzerine sakın yağ dökmeyin. Bunu yaparak keneyi boğarsınız ve şayet boğarsanız kenenin size bir hastalık bulaştırıp bulaştırmadığını anlayamazsınız.

Keneyi yalnızca özel cımbızlarla çıkartabilirsiniz.

 • Şayet bu gidişatlar için özel bir cımbızınız yoksa keneyi tek başınıza çıkarmamanız gerekmektedir. Onun yerine tıbbi bir destek almalısınız.
 • Şayet kene ısırığı sonrası ateşiniz çıkarsa ya da o bölgede kızarıklık ve kaşıntı sezerseniz kesinlikle bir hekime gitmeniz gerekmektedir.
 • Keneyi çıkarttıktan sonra kesinlikle keneyi bir laboratuvara götürmeniz gerekmektedir. Laboratuvarda yalnızca keneyi araştırmakla kalmayıp aynı zamanda kanınıza enfeksiyon bulaşıp bulaşmadığı da test edilecektir.

Bonus: Zelzeleden nasıl sağ çıkarsınız?

Yaşam üçgeni Doug Copp tarafından oluşturulmuş bir kuram. Bu kuram bize bir zelzele anında saklanılabilecek en iyi yeri önermektedir. Copp’a göre, genellikle mobilya öğelerinin yanında bir boşluk oluşur ve şayet bir şahıs bu alanda oturur ya da bu alana kıvrılırsa, düşen duvarlara karşı korunabilir. “Yaşam Üçgeni” ismi de o bahsedilen bölgede oluşan üçgen görünümlü biçimden gelmektedir.

Ancak, bu kuram Amerikan Kızıl Haç ve değişik topluluklar tarafından nerede bu üçgenin oluşabileceğinin öngörülmesinin güçlüğünden dolayı tenkit etilmiş ve yalanlanmıştır. Dahası, istatistiklere göre, zelzeleler sırasında alana gelen vefatlar ve yaralanmalar, çoğunlukla düşen yapılardan ziyade hareket eden ve düşen nesneler suratından alana kazanç ve bu da büyük nesnelerin yakınında uyumayı aşırısıyla riskli hale getirir.

Sizin ilk destek kabiliyetleriniz nasıl? Bahsetmeyi unuttuğumuz rastgele bir şey var mı? Bilgilerinizi ve tecrübelerinizi altta bulunan yorumlar kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın!

Bir cevap yazın