Kudret Narı: Araştırmalar Bu Nebatın Kanseri ve Şeker Hastalığını Rehabilitasyon Edebileceğini Gösteriyor

Kudret narı, kabakgiller cinsine ait tropikal bir nebattır ve genellikle demlenerek çay olarak harcanır. Yapılan bazı araştırmalara göre, bu nebat kanseri ve şeker hastalığını iyileştirebilir, ayrıca pek çok sıhhat meselesini önlemeye takviyeci olacak özelliklere sahiptir.

Bu nebattan yapılan çay; Afrika, Asya ve Latin Amerika’da oldukça yaygındır ve kumpaslı olarak içildiğinde şeker hastalarında kan şekeri seviyesini düşürdüğü öğrenilmektedir. O kadar ki bazı araştırmalar kudret narından “sebze insülin” olarak bahsetmektedir.

Kudret Narı Çayı Şeker Hastalığını Nasıl Geçiriyor?

Kudret narı çayı, kan şekerindeki kumpassızlıkları önlemek ve rehabilitasyon etmek için önerilmektedir. Bu cins kumpassızlıklar genellikle şeker hastalığıyla irtibatlıdır. Kudret narının kapsadığı yüksek ölçüde antioksidan kandaki şeker seviyesini düşürür bu da tip-2 şeker hastaları için çok faydalıdır.

Araştırmalara göre, kudret narı glikoz metabolizmasına tesir ederek metabolizma problemlerine iyi gelmektedir.

Kudret Narı Kanserle Savaşmaya Nasıl Takviye Ediyor?

Kudret narının kanser karşıtı özellikleri üzerine yapılan pek çok araştırma neticesinde, bu nebatın kanser hücrelerinin gelişmesini yasaklayan kanser karşıtı bir özelliği olduğu ortaya çıkarılmıştır. “Cancer Research” mecmuasında yayınlanan araştırmaya göre, bilim insanları kudret narı özünün kapsadığı yüksek ölçüde antioksidanın kanser hücrelerinin gelişmesini yasaklama özelliği olduğunu keşfetmişlerdir.

Bunun yanı sıra, bu antioksidan özellik bedenimizdeki hücreleri kansere karşı gözetmeye ve hür radikaller, kötü beslenme, etrafsal zehirli maddeler ya da sigara dumanı sebebiyle ortaya çıkan zararları eksiltmeye de takviye eder.

Colorado Üniversitesi’nde yapılan bir başka araştırmadaysa, kanserli farelere emin ölçüde kudret narı özü verildiğinde pankreas urlarında %64 oranında eksilme olduğu ve hiç bir yan tesire de tesadüfülmediği görülmüştür. Netice olarak, kudret narının kapsadığı yüksek ölçüde antioksidan bağışıklık sisteminin faalliğini çoğaldırmaktadır.

Kudret Narının Yan Tesirleri

Kudret narı çayı hamileler için önerilmemektedir zira içeriğinde bulunan bazı bileşenler düşüğe neden olabilir.

Uzun bir vakit süresince kudret narı çayı harcamak karaciğer irini tehlikesini yükseltmektedir. Çay karaciğer dokusu için hasarlı olmasa da karaciğerde bulunan enzimlerin seviyesini çoğaldırması damar sertliği gibi sıhhat meselelerine yol açabilir.

Değişik yan tesirleri arasında mide bulanması, kusma, ishal ve mide ülseri bulunmaktadır. Bu çay çocuklar için hasarlı olabilir ve ancak bir uzman himayesinde kullanılmalıdır.

Ayrıca, kudret narını sıklıkla içmek kalp atışlarında kumpassızlığa, baş sızısına, doğurganlıkta eksilmeye, adale cılızlığına ve idrar yakalayamamaya neden olabilir.

Kudret Narını Nasıl Hazırlayacağım?

Kudret narı, piyasada toz ya da öz halinde bulunabilir. Çayı hazırlamak için bir litre kaynar suya bir ya da iki yemek kaşığı toz atarak 6-10 dakika arası demleyin. Ayrıca, kudret narını kapsül olarak da bulabilirsiniz.

Kudret Narının Değişik Bereketleri

Kudret narı, alfa karoten, beta karoten, lütein ve zeaksantin gibi antioksidanlar istikametinden çok zengindir. Ayrıca, ehemmiyetli ölçüde A vitamini kapsar, kapsadığı değişik antioksidanlarla beraber bedeni hür radikallerden gözetmeye, erken ihtiyarlama ve değişik hastalıkları önlemeye takviyeci olur.
Kudret narı çayı içmek, sindirim sisteminin sıhhatini gözetmeye takviyeci olur. Sindirimi ve sağınımı canlandırarak gıdaların bedenden geçerek atılması işlevini basitleştirir. Ayrıca kabızlığa ve hazımsılığa da iyi gelir.
Hindistan’da, enfeksiyonlarla ve uçuk gibi cilt hastalıklarıyla savaşmak için kullanılan popüler bir rehabilitasyondur.

“Kudret Narı: Araştırmalar Bu Nebatın Kanseri ve Şeker Hastalığını Rehabilitasyon Edebileceğini Gösteriyor” üzerine 2 yorum.

  1. Bitkiyi doğal olarak yani bahçemde yetiştirip kendim balla hazırlayıp helikobakter tedavisinde kullandık ve sonuç aldık

Bir cevap yazın