Kulak Kaşıntısı Hemen Geçecek, Enfeksiyona Kesin Çözüm

Memorial Kayseri Sağlık Kurumu Kulak Burun Boğaz Kısmı’nden Op. Dr. Ali Osman Aksoy, dış kulak yolu enfeksiyonları ve rehabilitasyonu ile hastalıktan korunma yolları hakkında bilgi verdi.

Dış kulak yolu kendi kendini arınabilen bir yapıya sahiptir. Dış kulak yolunun hemen girişindeki ter ve yağ bezleri tarafından salgılanan, millet arasında“kulak lekeyi” diye öğrenilen,‘serumen’ ya da ‘buşon’, en ehemmiyetli korunma mekanizmasıdır. Bu salgının asidik yapısı, mikropların üremesine, artmasına ve bir hastalık oluşmasına mani olmaktadır. Dış kulak yolu, natürel korunma mekanizması sayesinde enfeksiyonlara karşı mukavemetlidir. Ancak bu işlev bozulduğunda, kulak içindeki nem ve sıcak, bakteriler ile mantarların artması için ergonomik bir civar oluşturur.

Dış kulak yolu işlevinin bozulmasındaki en ehemmiyetli neden, kulak yolunu arınmak ya da kaşımak emeliyle kullanılan, her türlü sivri ve sert yabancı cisimdir. Daha çok kulak arınma çubuğu bu enfeksiyonlarazemin hazırlamaktadır. Kulak içi ile temas eden yabancı cisimler, kulak kanalını döşeyen ciltte ufak çiziklere ve çatlaklara neden olur. Kulak içindeki derininbütünlüğünün bozulması ve yaralanması,mikropların ve mantarların artması için ergonomik bir civar oluşturur. Olağanda dış kulak yolunda ‘flora’ denilen mikroorganizma popülasyonuzaten vardır.Bu rakamın bayağının üzerinde olması otitiseksterna denilen dış kulak yolu cerahatine yol açar.

2-3 damla sirke dökmek kaşıntıyı geçirebilir

Enfeksiyonlardan korunmak için kulak yolu her zaman kuru yakalanmalıdır. Şayet kulakta kaşıntı varsa 2-3 damla sirke verimli olacaktır. Sirke bozulan dış kulak yolunun asiditesini, sıhhatli hale getirmektedir. Buna karşın kaşıntı ve sızı giderek çoğalıyorsa, müddet kaybetmeden KBB uzmanına müracaat etilmelidir. Dış kulak yolu cerahatlerinin rehabilitasyonunda, kanalı kapatan mikrop ya da mantarların oluşturduğu birikintilertemizlenerek, antibiyotikli ve kortizonlu damlalarla mesele giderilmektedir.

Enfeksiyon ve iltihaplanma için Elma Sirkesi Kullanımı

Kulakları azıcık elma sirkesi ile durulamak kulak lekesini eksiltir ve natürel pH seviyesini geri kazandırır.

Bu mahsulü uygulamak, mikroorganizmaların varlığını eksiltecek, iltihaplanmayı hakimiyet edecek ve enfeksiyonların gelişmesini yasaklayacaktır.

Malzemeler

  • 1 çorba kaşığı elma sirkesi 10 ml
  • 1/2 su kadehi su 125 ml

Bunu nasıl kullanmalısınız?

Bir çorba kaşığı elma sirkesini yarım bardak ılık suda inceltin, sonra bu karışımı uygulamayı basitleştirmek için bir kulak damlalığına doldurun.
Her kulağa dört ila beş damla koyun ve birkaç dakika bekletin.
Bunu haftada en az bir defa yineleyin.

Bir cevap yazın