Kulak lekenizin rengi ne anlama geliyor?

Çoğu beden akışkanı gibi, kulaklarınızdaki lekenin akışkanın rengi ve dokusu, sıhhatinizle alakalı acayip ipuçları veriyor. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Opr. Dr. M. Melih Çiçek, sıhhatimiz için ehemmiyetli bir emele hizmet eden kulak lekemiz hakkında şu bilgileri verdi:

Yumuşak ve soluk sarı

Yumuşak ve sarı renkli leke, en sık çocuklarda görülür. Çocukların kulaklarının erişkinlerden daha fazla kulak lekeyi üretmesi basmakalıptır ve sıhhatlidir. Çocuklar geliştikçe, üretilen kulak akışkanı ölçüyü azalacaktır.

Islak yapışık ve sarı

Islak, yapışık ve sarı kulak lekeleri çoğu insanda bulunan yaygın leke çeşitlerindendir. Islak ve yapışık doku özellikle kulak kanalının yağlanması açısından iyidir, bu da kurumayı ve kaşıntıyı önler.

Koyu ve yapışık

Koyu kulak lekeyi bedeninizin ter atma şeklini gösterir. Renk ne kadar koyu ise, bedeninizin ter üretme marifetinin yüksek olması o kadar muhtemeldir.

Daha koyu kulak lekeyi olan insanların hafif kulak lekeyi olan insanlara göre bedenleri daha fazla ter üretme meylindedir. Bununla beraber, her iki çeşit de müthiş derecede sıhhatlidir.

Beyaz kuru ve kırılgan

Beyaz, kuru, pul pul kulak lekeyi, kulaklarınızda bulunan en yaygın leke cinsidir. Lekenin bu çeşidi resesif bir gen ile irtibatlıdır. Kulak lekesinin bu rengi genellikle bedeni daha az ter üreten insanlarda görülür.

Kalın ve koyu

Kulaklarınızın içindeki apokrin bezler, lekeyi üreten yapılardır. Stresli olduğunuzda veya korktuğunuz zaman, bu bezler basmakalıptan daha fazla leke üreterek tepki verirler. Tazyik altında terleme eş bir tepkin gerçekleştirir.

Kulak lekeyi, bedeninizin natürel olarak kulak kanalı dışına itmesinden daha süratli bir süratte ürettiğinde, leke birikimi oluşabilir. Çok fazla kulak lekeyi tıkanmaya ve geçici duyma kaybına neden olabilir.

Koyu kahverengi ve siyah

Siyah veya çok koyu kahverengi leke korkutucu görünürken, muhtemelen alarma geçmek için bir neden değildir. Koyu kulak lekeyi, yukarıyada belirtildiği gibi stresin bulgusu olabilir.

Ayrıca lekenin kulağınızda bir vakit kaldığının bir işaretidir. Kulak tıkacındaki yağlar, oksijene tepki verir ve bu da lekenin koyulaşmasına neden olur. Leke kulak kanalınızda ne kadar uzun vakit kalırsa, o kadar oksijene maruz kalır ki daha koyu bir tona bürünür.

Kanlı leke

Daha koyu bir kulak lekesinin, kana eş bir görünüşü olması basmakalıptır. Bununla beraber, enfeksiyon veya travma gibi nedenlerle delinmiş bir kulak çeperinin veya dış kulak kanalında rastgele bir nedenle kanama olduğunun göstergesi olabilir. Emin olmak için şipşak bir hekime gitmek en iyisidir.

Islak ve akışkan

Kulak lekesinin kulak kanalından bazen ufak derecelerde sızması basmakalıptır, bu kulakların natürel arınma mekanizmasıdır. Bununla beraber, büyük ölçüdeki akışkan akışı, rüptüre veya delinmiş bir kulak çeperinin işaretidir.

Kulak çeperi delikse orta kulak boşluğu dış etrafla ilişkilenecek ve enfeksiyona yatkınlık oluşturacaktır. Şipşak bir hekime görünmeniz gerekir.

Bir cevap yazın