Kur’an da İsmi Geçen 4 Yiyecek ve Yararı

Kuran-ı Kerim’de ismi geçen ve insan bedenine yararlarıyla öğrenilen gıdaları anlatan Diyetisyen Murat Topoğlu, hurmanın pankreasta ensülin salgılanmasını kumpaslı sağlayarak şeker balansını gözettiğine dikkat çekti. Kuran-ı Kerim’de ismi geçen ve insan bedenine yararlarıyla öğrenilen gıdaları Diyetisyen Murat Topoğlu anlattı.

Hurma

Pankreasta ensülin salgılanmasını kumpaslı sağlayarak şeker balansını korur. Doğumun basit olmasını sağlar. Kuran’daki Meryem Suresi

Loğusalıkta süt hormonlarını harekete geçirerek anne sütünün çoğalışını sağlar. Meryem Suresi. Peygamber Efendimiz, “Kadınlarınıza loğusa yarıyılında hurma yediriniz. Kim loğusalığında hurma yerse onun çocuğu uslu ve ağır başlı olur” diyor. Zira hurma Hz. Meryem’in loğusalığındaki gıdayı idi. Eğer hurmadan daha iyi bir besin olsaydı; Allah öbür meyveleri Meryem’e ikram ederdi.

Dekstroz ve früktoz oranı yüzde 75 ile 87 arasında değişir. Glikoz yoktur. İçinde A, C, B1, B2, B3, B6, B9 folik asit,B12, K, vitaminleri, betakaroten, ayrıca oligo element var.

A vitamini aşinayı üzere çok tesirli bir anti oksidandır. Dolayısıyla millet arasında tavukkarası olarak da öğrenilen gece âmâlığını önler. Aynı zamanda ağız ve akciğer hastalıklarında oldukça tesirlidir

Betakaroten pro vitamin A,tabiatta tabii olarak bulunan A vitamininin ilk formatıdır. Bu vitamin, bedenimizdeki Deoksirübo Nükleik Asit, hücre çeperi ve protein yapısını dayanaklar. Dolayısıyla kalp ve damar hastalıklarının yaradılışını maniler. Sperm yaradılışını dayanaklar. Zeaksantin maddesi de yaşlılığa bağlı adale erimesini önler. Bedendeki adale kaybını maniler. İdrar söktürücüdür. Dolayısıyla ödem yaradılışını önler. Taze hurmanın içinde bulunan pitosin maddesi, adet sancılarına çok iyi kazanç.

Liften çok zengin olduğu için bağırsakların çalışmasını kumpaslar; böylece kabızlığın konstipasyon birebir ilacıdır. Aynı zamanda yüksek lif sayesinde kötü kolesterol olan LDL’nin düşmesine neden olur. Ayrıca bağırsak kanserine yol açabilecek biyokimyasal maddelerin eksilmesini sağlar.

İçinde bulunan flavonoid, polifenol anti oksidamı olarak öğrenilen tanin maddesini kapsar. Tanin cerahati, bedendeki kanamaları önleyen bir maddedir. Ayrıca içinde oligo element az bulunan elementler vardır: Sodyum, potasyum Muzdan 2.5 kat daha fazladır,kalsiyum, demir, bakır, manganez, çinko, magnezyum, kükürt, klor, fosfor, florin Öbür meyvelerden 4 kat daha fazladır. Diş eti ve diş sıhhati açısından ehemmiyetli

Demir: Hurmanın içinde 0.9 mg/100 gram vardır. Kırmızı kan hücrelerinin içindeki kanın rengini veren hemoglobinin yaradılışında en tesirli bir mineraldir. Günde 15 adet orta boy hurma, bir insanın günlük demir gereksinimini karşılar.

Potasyum: Kalp atış sürati ve tansiyonun tertip edilmesi için ehemmiyetlidir. Kalsiyum ve fosfor: Kemiklerin erimesini önler. Bakır: Kırmızı kan hücrelerinin yaradılışını dayanaklar.

Bir Hayli özelliğinin yanı sıra acıkmayı geciktirdiği için zayıflamaya çok destekçi bir meyvedir. Özellikle çok acıkma ve çok tatlı gereksinimi dinlenince 10 adet beyaz veya sarı leblebi 2 hurmayla birlikte yenilip üstüne 1 kadeh su içilirse 2-3 saat süresince açlık sezilmez.

SİRKE

Sindirimi ve metabolizmayı hızlandırır. Bu sayede zayıflamada oldukça destekçi bir yer alır. Gıdaların mide asidi tarafından bölünmesini süratlendirerek ince bağırsaklara geçişini hızlandırır. Dolayısıyla ince bağırsağı pakler. Ağızda gargara yapılırsa mikropları öldürerek enfeksiyonların büyümesini önler.

Günde 2 kere 2 ay süresince baştaki saçlı tene sürüldüğünde, para biçiminde açılmış mantar enfeksiyonu olmayan saç dökülmelerinde çok tesirlidir.

Uykusuzluk için 1 çay kaşığı elma sirkesi ile 2 çay kaşığı bal 1 kadeh ılık suda eritilip içilirse akşam yemeğinden 1.5 saat sonra yatmaya destekçi olur.

Zayıflama için günde 3 kere yemeklerden sonra aç karnına asla 1 tatlı kaşığı içilmesi önerilir. Ensülin salgısını ve kan şekerini kumpaslar.

BAL

Früktoz ve glikoz gibi natürel şekerler içerir. Bunun yanı sıra magnezyum, potasyum, kalsiyum, bakır, iyot, çinko, sodyum klorür, kükürt, demir ve fosfor gibi mineralleri de içerir. Ayrıca B1, B2, B3, B5, B6 ve C vitaminleri vardır. Sindirimi çok basit olduğu için bağırsakların ve böbreklerin daha iyi çalışmasına destekçi olur.

Süratli bir enerji kaynağıdır. Ilık su ile karıştırılıp içildiğinde 7 dakikada kana karışır. Bu da beynin çalışmasını hızlandırır. Kan üretimine dayanak olur. Anti mikrobik bir casustur.

Belli bakterilerin, maya ve küfün gelişmesine mani olur. Beden mukavemetini ve korunma mekanizmasını artırır. Antioksidandır.

Yaraların üzerine sürüldüğünde teni oluşturan epitelyum dokusunu gelişimini süratlendirir. Dokuda hidrojen peroksit oksijenli su oluşturarak mikropların üremesini önler. Dolayısıyla haşere sokmaları, ten kesiklerinde, ekzamada ve yanıklarda tesirlidir. Zira anti enflamatuvar cerahat önleyici tesiri vardır.

Yeni kılcal damarların yaradılışını artırır. Bal azıcık tarçın ve su ile karıştırılıp sızı olan yere sürülünce sızının eksildiği görülür. Ayrıca bu karışım azıcık zeytinyağı ile karıştırılıp uygulanırsa saç dökülmelerini de 15 dakika saçlı tende vazgeçilip yıkanırsa maniler.

1 kaşık bal ile yarım çay kaşığı toz tarçın karıştırılarak günde 3 kere yenilirse öksürük ve balgam atımını artırarak gribal enfeksiyonları bertaraf eder. Ayrıca 2 kaşık bal, 4 kaşık limon suyu ve az bir tuz karıştırılıp gargara yapılırsa boğaz enfeksiyonunu eksiltir. 2 kaşık bal ile 3 tatlı kaşığı toz tarçın demlenmiş çay içinde eritilerek içildiğinde kolesterol seviyesini eksiltir. Anti aging ihtiyarlamayı geciktiren bir gıdadır.

ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI

Zeytinyağı, kalp damarlarına gözetir ve besler. Meme kanserinin yaradılışını maniler. Kötü kolesterolü düşürür ve damarların daralmasını önler. Antioksidandır. Damar sertleşmesini yasaklayan polifenol içerir; özellikle ilk sızma zeytinyağında vardır. Mide kanserine tutulma oranını düşürür. Anne sütünü artırır.

Adek vitamini kapsamaktadır. Oleik asit içerir. Bu, tekli doymamış yağ asididir. Bunun kanseri önlediği, artık bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Mide ülser yaradılışını maniler.

Bir cevap yazın