Kurban Bayramı için 13 teklif

Kurban Bayramı’nda sıhhat meseleleri yaşamamak için, kurbanlık tercihinden, etin saklanmasına, pişirme usullerinden etle beraber harcanacak gıdalara kadar dikkat edilmesi gereken noktalar var.

Kurban Bayramı’nda sıhhat meseleleri yaşamamak için, kurbanlık tercihinden, etin saklanmasına, pişirme usullerinden etle beraber harcanacak gıdalara kadar dikkat edilmesi gereken noktalar var.

Kırmızı et tüketiminin çoğaldığı kurban bayramlarında uzmanlardan beslenme teklifleri geliyor. Zira uygun olmayan hayvanlardan elde edilen ve doğru biçimde hazırlanıp harcanmayan kırmızı et ciddi sıhhat meselelerine yol açabiliyor.

İstanbul Florence Nightingale Sağlık Kurumundan Doç. Dr. Süleyman Uraz da, Kurban Bayramını sıhhatli geçirmek için alınacak temkinlere değindi. İşte Uraz’ın teklifleriyle bayramı sıhhatli ve meselesiz geçirmek için atılması gereken 13 adım:

1-Kurban eti nasıl olmalı?

Kurban bayramında kesilecek hayvanın sıhhatli olduğundan, hastalık taşımadığından emin olmak için baytar hakimiyetinden geçmiş olması gerekir. Kesim yeri ve kesim koşulları da kurban etinin niteliğini atama eden en ehemmiyetli etkenlerdir. Kurbanın, kesim için hazırlanan özel yerlerde kesilmesi gerekir ancak yapılan çok ehemmiyetli bir yanlış ise hayvanların kesim esnasında kesilen değişik hayvanları görmesi ve ciddi stres yaşamalarıdır. Hayvanın kesim esnasında bitkin olması, çok aç veya çok tok olması, kesilen hayvanları görerek stres yaşaması bir hayli hormon ve kimyevi maddenin fazla salgılanmasına, bu gidişat da etin niteliğinin ve lezzetinin bozulmasına neden olur.

2-Etin saklanması ve hazırlanmasında nelere dikkat edilmeli?

Kesilen hayvanın eti büyük parçalar halinde buzdolabında +4 derecede bir gün bekletildikten sonra harcanmalı, saklanacaksa birer yemeklik olarak kuşbaşı ya da kıyma halinde derin dondurucu kısmına aktarılmalıdır. Kesim sonrası et dinlendirilmezse hem sert ve lezzetsiz hem de sindirimi güç olur. Buzdolabından çıkarılan etin hemen kullanılması, sonraki öğün için bekletilmemesi ve çözüldükten sonra tekerrür dondurucuya konmaması gerekir. Dondurucudan çıkarıp çözülene kadar oda ısısında değil de buzdolabının +4 derecelik kısmında çözülmesi sağlanmalı. Aksi takdirde et tamamen çözülünceye dek ısınan ve yumuşayan yüzey tabakalarında bakteri üremesi çok süratli olabilir.

3-Bayram beslenmesinin püf noktaları

Bayram sabahı kahvaltısında her zamanki gibi şeker, yağ ve beyaz ekmekten harcamamaya itina gösterilmelidir. Kurban kesimini bitirdikten sonra ananesel bayram ziyaretleri esnasında et kavurma ve tatlı ikramı sindirim sistemi rahatsızlıkları olanlar başta olmak üzere hipertansiyon, kolesterol yüksekliği ve obezite hastalarında da ciddi problemlere neden olabilir.

4- Ne kadar et harcanmalı?

Bayram süresince bir kilodan daha fazla et harcamamak gerekir. Etlerin pişirilme süreci de verim-hasar açısından ehemmiyetlidir. Asgari bir gün dinlendirilen etler ızgara ve haşlama stilinde pişirilmeli, pişirme esnasında kendi yağıyla pişirilmeli, ek yağ kullanılmamalıdır.

5- Et nasıl pişirilmeli?

Pişirme yüksek ısıda yapılmamalı. Özellikle alevli ızgarada ve yüksek ısıda pişirilen etlerin karbonlaşması neticeyi kanserojen maddeler oluşacaktır.

6-Sakatat tüketimine dikkat!

Sakatatlar yüksek kolesterol ve ürik asit kapsamalarından dolayı kolesterol ve ürik asit yüksekliği olanların sakatatlardan sakınması gerekir.

7-Sebzeleri unutmayın…

Et ile birliktesi ekmek ve baklagillerden çok yeşil sebzeler seçim edilmeli. Böylece etin sindirimi ve sebzelerdeki C vitamini sebebiyle et içeriğindeki demirin emilimi daha basit olmaktadır.

8-Öğün balansı çok iyi ayarlanmalı

Et yemeklerinin akşam değil öğlen yenmesine, akşam yenecekse de erken saatte yenmesine mücadele edilmeli. Böylece reflü ve sindirim problemleri eksilecek ve daha nitelikli bir uyku yatmak muhtemel olacaktır.

9-Sütlü tatlıları seçim edin

Unlu tatlılar yerine sütlü tatlılar seçim edilmeli ve bunlar da hemen yemekten sonra değil, öğün aralarında az ölçüde yenmelidir.

10-Çay ve kahve ölçüyü de ehemmiyetli

Ayrıca fazla ölçüde çay ve kahve tüketiminden sakınmak mide bağırsak meselelerinin oluşmaması için ehemmiyetlidir.

11-Yaşamın esas taşı: Su

Günlük su tüketimini artırmak hem sindirimi hem de asidik beslenme sebebiyle oluşan artıkların atılmasını kolaylaştıraca ktır.

12- Rahat sindirim ve kilo hakimiyeti için yürüyün

Her ziyarette yiyip içtikten sonra kabarıklık, hazımsızlık ve gaz yakınmaları kaçınılmaz olacaktır. O zaman yapılacak en doğru hareket ise yürüyüş yapmak. 30-60 dakika tempolu olmayan yürüyüş mide ve bağırsakların çalışmasına katkıda bulunacaktır. Tempolu yürüyüş ve egzersiz bayram sonrası alınan kilolardan kurtulmak için de düşünülebilir.

Bir cevap yazın