Kurutulmuş Meyvelerin Hasarları

Kurutulmuş Meyveler Sıhhatli Şartlarda Kurutulmadığında Bereketinden Çok Hasara Yol Açabiliyor

Kuru incir oldukça verimli ve lezzetli bir besindir. Hem direk olarak harcandığı gibi hemde tatlılarda hoşaflarda ve reçellerde olmak üzere muhtelif kullanım alanlarına sahip. Bu kadar verimli ve lezzetli olmasına karşın doğru kurutma koşulları uygulanmadığında büyük bir risk saçıyor.

Akışkan Peroksitli Kuru İncir

Türkiye’de Aydın incir yetiştiriciliği bakımından ilk sırada yer alıyor. İncir üreten suratlarca kuruluş barındırıyor. Fakat incirler bozulmasını ve kurtlanmasını önlemek için muhtelif harekâtlardan geçiriliyor.

İlk olarak mor ışıktan geçirilen incirler aralarında bozuk ve hastalıklı olanlar bölüyor. Ardından akışkan peroksit ismi verilen bir likide daldırılıyor. Akışkan peroksit ne olduğu hala öğrenilemeyen renk açıcı bir madde. Zati inciri güneşin altına koyduğunuzda renginin esmer olduğunu göreceksiniz. Kuruyemişçilerde ve marketlerde satılan sarih renkli pak incilerden uzak durmalısınız.

Akışkan perokside daldırma operasyonu yapan emekçilerin sıklıkla solunum yolları rahatsızlığı sürüklediği, ağır zehirlenme bulguları ile sağlık kurumuluk oldukları görülmektedir. Fakat mevzunun üstü bir biçimde kapatılmaktadır.

Çekirdeksiz Üzüm

Özellikle Manisa, Alaşehir, Sarıgöl, Yenice ve Denizli bölgelerinde yetiştirilen üzüm türleri kurutularak değerlendiriliyor. Burada kurutulan üzümlerin %70’i ihraacattan %30’u iç piyasada akdikeni buluyor. Yurtdışına sevk edilen üzümler son derece standartlara uygun olarak üretilip kurutuluyor.

Eğer standartlara uygun olmazsa gümrükten geri dönüyor. Gümrükten geri dönenler tabi ki iç pazarda değerlendiriliyor. Yurt dışına çıkamayan ikinci, üçüncü, dördüncü nitelikte ki üzümler üreticiler tarafından allanıp pullanıp iç pazarda yerini alıyor.

Peki bu allama pullama operasyonu nasıl oluyor? Üzüm yağı diye bir buluşları var. Palmiye yağı ile karınca ilacı karışımı bir ilaç. Bu karışım hem üzümleri parlatıyor hemde karıncalarda koruyor.

Diğer bir usul ise bildiğini motorine bulama usulü. Motorinin üzümleri parlatıcı özelliği var. Aynı zamanda karıncalardan da koruyor.

Sıhhatli diye çocuklarımıza yedirdiğimiz kuru meyvelerin kurutma usulleri oldukça ehemmiyetli. Üzüm ve incir alırken görünüşlerinin hoş olmasından çok nasıl kurutulduğunu araştırmanızı öneri ederiz.

Bir cevap yazın